Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

740 rocznica powstania miasta Żory [PROGRAM IMPREZ]

Katarzyna Śleziona
Z lotu ptaka doskonale dzisiaj widać charakterystyczny, owalny układ centrum Żor. Wyróżnia się też dawny prostokątny Rynek o wymiarach 100 na 75 metrów, z ulicami wybiegającymi z narożników.
Z lotu ptaka doskonale dzisiaj widać charakterystyczny, owalny układ centrum Żor. Wyróżnia się też dawny prostokątny Rynek o wymiarach 100 na 75 metrów, z ulicami wybiegającymi z narożników.
Żory rozpoczęły świętowanie 740. rocznicy powstania. Mieszkańcy do 8 marca będą mogli bawić się na koncertach z tej okazji, przy okazji poznając ciekawą historię miasta.

A o niepowtarzalności Żor przekonywał nas Tomasz Górecki z muzeum, pasjonat historii, z którym wyruszyliśmy na spacer, w poszukiwaniu śladów historii.

- Żory to jedno z nielicznych miast, które ma średniowieczny, owalny, układ urbanistyczny. Widać to doskonale z lotu ptaka. Na tle innych miast wyróżniają nas XIII-wieczne mury obronne, które broniły dostępu do miasta, leżącego u wrót Bramy Morawskiej, w otoczeniu stawów i bagien i przecinającego ważny szlak handlowy - mówi Tomasz Górecki z żorskiego muzeum. Do chwili obecnej z 1200 m fortyfikacji zachowało się 434 m. Najdłuższa partia - ok. 200 m rozciąga się od ulicy Rybnickiej do Szeptyckiego.
Śladem po dawnych czasach są też tzw. Brama Górna na trasie od ul. Moniuszki do ul. Ogrodowej, która jest miniaturową rekonstrukcją dawnej Bramy Cieszyńskiej, która znajdowała się u wlotu w murach miejskich. Mamy też miniaturkę dawnej Bramy Krakowskiej na rondzie na Dolnym Przedmieściu.
Ciekawą perełką Starego Miasta jest też gotycki kościół pw. św. Filipa i Jakuba w Śródmieściu, kamienna figura św. Jana Nepomucena na Rynku, czy Kościółek pw. Najświętszej Marii Panny przy ul. Murarskiej.

W weekend były inscenizacje historyczne, pierwsze koncerty z okazji urodzin. Kolejna okazja do wspominek i zabawy pojawi się w piątek, 2 marca, w hali sportowej przy ul. Folwareckiej.

Odbędą się tam rodzinne zawody sportowe "Dzieci Dzieciom", na rzecz niepełnosprawnych. Dzień później w Gimnazjum nr 2 wystąpi kabaret Łowcy.B. Odbędzie się pokaz Żorskiej Grupy Operacyjnej.

W XIII wieku Rybnik i Żory były bogate

Rozmowa z Marcinem Wieczorkiem, historykiem z Żor
Czy są inne miasta w naszym województwie, które zachowały owalny układ urbanistyczny centrum, tak jak Żory?
Takie pamiątki przeszłości mamy dzisiaj między innymi w Czeladzi, Bytomiu, Toszku, Pyskowicach, czy Pszczynie. Mało kto sobie zdaje z tego dzisiaj sprawę.

Czy są jakieś podobieństwa z sąsiadami Żor - Rybnikiem, Wodzisławiem?
W XIII wieku wszystkie te miasta były uważane za bogate. Rybnik z okolicznymi osadami tworzył kompleks majątkowy książąt oraz miał rozległą parafię już w XIII w.
Silne wpływy na przedmieściach i okolicznych osadach miał też Wodzisław. Żory były bardziej zamożniejsze, ale nie miały z kolei tak rozległego zaplecza, choćby parafii.


*NAJZABAWNIEJSZE ŚLĄSKIE SŁOWA -
WYNIKI PLEBISCYTU

*WSTRZĄSAJĄCA HISTORIA ŚMIERCI MAGDY Z SOSNOWCA - POZNAJ
SZCZEGÓŁY

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Danuta Stenka jest za stara do roli?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto