Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Adam Lichota, nauczyciel z Chorzowa, został naminowany do nagrody BohaterONy 2020 im. Powstańców Warszawskich

Olga Krzyżyk
Olga Krzyżyk
Adam Lichota z Chorzowa jest nominowany do nagrody BohaterONy 2020
Adam Lichota z Chorzowa jest nominowany do nagrody BohaterONy 2020 Mat. bohateron.pl
Adam Lichota, nauczyciel historii i wychowania fizycznego w Zespole Szkół Technicznych nr 2 im. M. Batko oraz w Uniwersyteckim Liceum Ogólnokształcącym im. J. Słowackiego w Chorzowie, został nominowany do nagrody BohaterONy 2020 im. Powstańców Warszawskich. To już piata edycja tej ogólnopolskiej nagrody.

Nauczyciel z Chorzowa nominowany do nagrody BohaterONy

Adam Lichota, nauczyciel z Chorzowa, został nominowany do ogólnopolskiej nagrody BohaterONy za za nieszablonowe opowiadanie o historii Polski XX wieku – przez pryzmat wydarzeń o charakterze sportowym. A dokładnie? Adam Lichota jest pomysłodawcą głównym organizatorem dwu etapowego projektu Bieg Pamięci ze Światłem Pokoju, upamiętniającego Marsz Śmierci z Auschwitz do Gliwic.

Pierwszy etap to bieg sztafetowy młodzieży szkolnej (reprezentacje 15 szkół z 7 miast) w asyście policjantów Śląskiej Komendy Wojewódzkiej, którego trasa była zgodna z trasą Marszu Śmierci. Drugim etapem była sesja popularno-naukowa poświęcona marszom śmierci wypędzanym z KL Auschwitz – Birkenau.

- Pomysł na zorganizowanie Biegu Pamięci powstał w trakcie rozmów z Aleksandrą Zdaniewicz z Zespołu Szkół Technicznych nr 2 w Chorzowie i inspektorem Krzysztofem Kaskiem z KWP w Katowicach. Stwierdziliśmy wtedy, że obchodzimy 75. rocznicę pamięci Marszu Śmierci i możliwe, że to będzie jedna z ostatnich rocznic, kiedy są jeszcze obecni wśród nas byli więźniowie obozu w Auschwitz i stwierdziliśmy, że musimy w jakiś sposób upamiętnić to wydarzenie - mówi Adam Lichota, nauczyciel w Zespole Szkół Technicznych nr 2 im. M. Batko oraz w Uniwersyteckim Liceum Ogólnokształcącym im. J. Słowackiego w Chorzowie.

Sztafetowy Bieg Pamięci ze Światłem Pokoju

Adam Lichota uczy nie tylko historii, ale także wychowania fizycznego. Okazało się, że te przedmioty można połączyć. W ten sposób zorganizowana została "żywa lekcja historii". Uczniowie mogli na własnych nogach odczuć jakim cierpieniem musiał być taki Marsz Śmierć. Powstał pomysł biegu. Trasa biegu odwzorowała trasę Marszu Śmierci z 1945 roku. Bieg odbył się w styczniu 2020 roku. Trasa miała odległość ponad 40 kilometrów, w związku z tym bieg miał charakter sztafetowy. Były jednak osoby, które przebiegły całą trasę.

Podczas biegu oddano hołd zmarłym przy dziewięciu miejscach pamięci znajdujących się w siedmiu miejscowościach w asyście lokalnej społeczności, zorganizowanej specjalnie na okoliczność Biegu Pamięci ze Światłem Pokoju. Wszystkie miejsca połączono ogniem pobranym spod ściany śmierci KL Auschwitz. Swym zasięgiem bieg objął województwa śląskie i małopolskie.

- Uczniowie upamiętnili wszystkie osoby, które nie przeżyły Marszu Śmierci oraz tych, którym to się udało. Poznali też historię, o której nie mówi się zwykle w szkole. W szkolnych podręczników nie ma co szukać informacji o tym wydarzeniu - dodaje nauczyciel z Chorzowa.

W biegu sztafetowym wzięło udział 6 chorzowskich szkół. Reprezentacja składała się z 3 uczniów i 1 opiekuna. W trakcie trwania biegu, do akcji dołączyły szkoły z innych miejscowości - łącznie w biegu wzięło udział 15 szkół z 7 miejscowości. W cały bieg zaangażowanych było około 500 osób.

- Dla uczniów taka lekcja historii była wyjątkowa. Po pierwsze dowiedzieli się, że takie wydarzenie jak Marsz Śmierć miało miejsce. Ponadto, na trasie biegu spotykali się z osobami starszymi, które były świadkami tych wydarzeń w 1945 roku - mówi Adam Lichota.

Projekt, obok integracji młodzieży szkolnej, angażował wiele regionalnych instytucji.

Dodatkowo 4 lutego, drugą częścią projektu, była konferencja popularno-naukowa w Zespole Szkół Technicznych nr 2 w Chorzowie. Sesja odbyła się w obecności 300 słuchaczy, z udziałem przedstawiciela katowickiego IPN, Państwowego Muzeum Auschwitz Birkenau, Muzeum w Wodzisławiu Śląskim i Towarzystwa Ochrony nad Oświęcimiem.

Ważną częścią sesji była także relacja filmowa Ryszarda Machulika, który w 1944 r. przyszedł na świat w niemieckim obozie Auschwitz II-Birkenau. Była to jedno z ostatnich spotkań z młodzieżą Ryszarda Machulika. 29 lutego 2020 r. odbył się w Rybniku pogrzeb Ryszarda Machulika.

Nagroda BohaterONy 2020

BohaterON – włącz historię! to ogólnopolska kampania mająca na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego oraz promocję historii Polski XX wieku. Jest realizowana od 2016 roku przez dwie wrocławskie organizacje: Fundację Rosa i Fundację Sensoria, których działaniom przyświeca hasło: Pamięć – Edukacja – Pomoc.

Nagroda BohaterONy im. Powstańców Warszawskich ma na celu wyróżnienie osób i instytucji, których działania w szczególny sposób promowały wiedzę o historii Polski XX wieku (lata 1918-1989) oraz edukację historyczno-patriotyczną– w roku obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Ustanowiono ją również dla uczczenia pamięci o uczestnikach walk o stolicę – z okazji 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

Laureaci Nagrody zostaną wyłonieni w siedmiu kategoriach: firma, instytucja, nauczyciel, osoba publiczna, dziennikarz, organizacja non profit i pasjonat; w każdej z nich trzy wyróżnienia – brązowy, srebrny i złoty BohaterON – przyznali członkowie Kapituły Nagrody; a jedno – Złoty BohaterON Publiczności –internauci w głosowaniu na naszej stronie.

od 12 latprzemoc
Wideo

Akcja cyberpolicji z Gdańska: podejrzani oszukali 300 osób

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chorzow.naszemiasto.pl Nasze Miasto