Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Afrykańskie szopki, osioł i koza. Tłumy zjechały do panewnickiej bazyliki [zobaczcie zdjęcia]

Michalina Bednarek
Michalina Bednarek
W bazylice w Panewnikach w tym roku stanęły trzy szopki.

Historia budowy szopek bożonarodzeniowych sięga XIII w. Św. Franciszek z Asyżu, w 1223 r. urządził pierwsze misterium bożonarodzeniowe w skalnej grocie w Greccio. To wydarzenie zapoczątkowało tradycję budowania monumentalnych szopek w świątyniach franciszkańskich i w całym Kościele.

Początek szopki w Panewnikach, datuje się na lata: 1908 - 1913. Najwcześniejszym budowniczym był br. Ubald Miera, a najwcześniejsze żłóbki były ustawiane po prawej stronie kościoła. W 1947 roku przeniesiono szopkę do głównego ołtarza, a w 1981 przywieziono oryginalne Dzieciątko z Betlejem. - W roku 2005 zdecydowaliśmy się powiększyć żłóbek, rozszerzając go, na lewą boczną nawę, a 2006 roku poszliśmy dalej, rozszerzając żłóbek również na stronę prawą, wskutek czego powstał piękny tryptyk - informuje ojciec Alan Rusek, proboszcz parafii.

Szopka w Panewnikach: 120 figur, studnia i szyb górniczy

Aktualne wymiary są imponujące. Samo niebo ma ponad 5 m wysokości i 12 m szerokości. Panorama liczy sobie 6 m wysokości i 15 m szerokości. Cały żłóbek od szczytu nieba do posadzki wynosi 18 m wysokości, 10 m głębokości i 15 m szerokości. Cała powierzchnia zajmuje około 600 metrów kwadratowych.

Do budowy całej scenerii żłóbka wykorzystuje się około 120 różnych figur oraz wiatraki, młyn, studnia, szyb górniczy, domki, ogniska, drewniane ogrodzenie, choinki,czy mech leśny. Najstarsze figury, czyli pastuszek i kobieta z dzbanem według ustnych przekazów liczą ok. 130 lat.

Budowa w tym roku rozpoczęła się 29 listopada i trwała do 21 grudnia. - W prawym skrzydle znajdują się postacie świętych i błogosławionych, za to tradycyjna scena ze św. Franciszkiem w lewym skrzydle nawiązuje do historycznego spotkania św. Franciszka z sułtanem Melek-El-Kamelem - informuje ojciec Alan Rusek.

Oprócz tradycyjnego żłóbka w Bazylice od Bożego Narodzenia można również zwiedzać żłóbek ruchomy, a ze żłobka ruchomego można przejść na teren ogrodu klasztornego do żywego żłóbka, w którym przebywają żywe zwierzęta: kucyki, owce, kozy, oślica, bażanty, kaczki, kaczki miniaturki, gęsi, indyki i gołębie. Tam też można obejrzeć prawdziwe okazy szopek wykonanych w Afryce, np w Tanzanii.

Żłobek można oglądać i adorować od Bożego Narodzenia do 2 lutego każdego roku w następujących godzinach: w Bazylice: codziennie w godzinach otwarcia kościoła od 5:30 do 19:30, a ruchomy i żywy żłóbek od poniedziałku do soboty 9.30 - 18.30 oraz w niedzielę 8.30 - 19.30.

Kliknijcie w zdjęcie, żeby zobaczyć galerię:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto