Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Akademia Bioróżnorodności w Parku Śląskim

Olga Krzyżyk
Akademia Bioróżnorodności w Parku Śląskim
Akademia Bioróżnorodności w Parku Śląskim Arc, Park Śląski
Akademia Bioróżnorodności w Parku Śląskim: Akademia Bioróżnorodności to przygotowane przez Fundację Park Śląski zajęcia dla dzieci i młodzieży. Młodzi ornitolodzy śledzą lornetkami ciekawe okazy ptaków, a młodzi przyrodnicy poznają tajemnice parkowej przyrody. Zajęcia są bezpłatne.

Akademia Bioróżnorodności w Parku Śląskim
Program Akademii Bioróżnorodności Fundacji Park Śląski trwa już ponad cztery lata. Dzięki bogatej ofercie zajęć, chętnych wciąż przybywa. W październiku ruszają zapisy na kolejny rok kalendarzowy.

- Warsztaty przeznaczone są dla dzieci oraz młodzieży w wieku 4 do 19 lat. Każdy może znaleźć tutaj coś dla siebie, ponieważ wszystkie przeprowadzane zajęcia są dostosowane odpowiednio do wieku uczestników oraz uzupełniają szkolną podstawę programową – mówi Anna Poraj, prezes Fundacji Park Śląski.

- Uczestnictwo w zajęciach jest bezpłatne. Można wybrać te warsztaty, które interesują nas najbardziej – zapewnia.

Wśród licznych zajęć Akademii Bioróżnorodności są warsztaty w terenie. Młodzież m.in. zajmuje się obserwacją ptaków. Każdy młody poszukiwacz otrzymuje lornetkę. Po krótkiej instrukcji obsługi jest gotowy, by ruszyć ścieżkami Parku Śląskiego.

- Zajęcia są prowadzone głównie w terenie. Jest to wyjście do parku w poszukiwaniu ptaków, ale nie tylko. Czasami można spotkać wiewiórkę, czy zająca - mówi Emilia Grzędzicka, prowadząca zajęcia.

Podczas zajęć można dowiedzieć się ile gatunków ptaków zamieszkuje Park Śląski, do czego podobny jest dźwięk świstunki leśnej oraz co zachęca ptaki do pięknego śpiewu. Oprócz podsłuchiwania ptaków, dzieci uczą się rozpoznawania poszczególnych gatunków na podstawie usłyszanych dźwięków. Nawet jeżeli nie ma słonecznej pogody, zajęcia wciąż są ciekawe.

- Prowadzę także zajęcia podczas deszczowej pogody. Wtedy można zobaczyć wypluwki sowy uszatki, pióra myszołowa czy innych ptaków - tłumacz Emilia Grzędzicka.

W terenie dzieci i młodzież mogą uczestniczyć także w zajęciach z drzewoznawstwa. Podczas tych zajęć można poznać drzewa i krzewy, które znajdują się w Parku Śląskim, nauczyć się czym jest symbioza, dowiedzieć się które drzewa rosną najszybciej, jakie gatunki są najbardziej odporne na ciężkie zanieczyszczenia środowiska. W trakcie zajęć dzieci poznają także różne choroby, które atakują drzewa.

W ofercie Akademii Bioróżnorodności są także zajęcia z odnawialnych źródeł energii, podczas których można dowiedzieć się o efektywnym wykorzystywaniu energii słonecznej oraz za pomocą czego można ją pozyskać.

- Czy bawiliście się kiedyś klockami Lego? Oczywiście, że tak, ale czy wiecie, że za pomocą tych właśnie klocków można zbudować małą elektrownie słoneczną - mówi Kajetan Poraj, prowadzący zajęcia z odnawialnych źródeł energii.

Młodzi naukowcy podczas zajęć w laboratorium dowiadują się, do czego służy mikroskop, uczą się też ustawień i obsługi tego urządzenia. Mogą zobaczyć różnice w budowie komórki m.in. pomidora, ziemniaka czy mchu oraz dowiedzieć się, co sprawia, że mają różne barwy.

- Zajęcia prowadzone są głównie dla starszych dzieci i młodzieży. Dla najmłodszych przedszkolaków przygotowane są gotowe preparaty, które mogą zobaczyć w binokularach - mówi Katarzyna Kowalik, specjalistka od zadań laboratoryjnych.

Krystian Golasz prowadzi dla dzieci i młodzieży warsztaty ekologiczne. To nie tylko wykład na temat ochrony środowiska, to także zajęcia praktyczne. Oglądając rośliny, podczas wyjścia w teren, dzieci uczą się w jaki sposób można chronić nasz ekosystem oraz poznają historię Parku Śląskiego. Przysposabiają też wiedzę na temat chorób flory, które są poważnym zagrożeniem, a także, z jakimi niebezpieczeństwami wiąże się ugryzienie kleszcza.

Podczas spaceru można samodzielnie zliczyć liczbę słoi drzewa i ocenić jego wiek, a także wskazać poszczególne piętra lasu, zobaczyć różnice w korze drzew czy owocostanach roślin, a także dowiedzieć się, kto zamieszkuje korony drzew, z czego składa się runo leśne, lub też dlaczego mrówka jest sprzymierzeńcem mszyc. W trakcie edukacyjnego spaceru uczniowie mogą zabrać ze sobą niewielkie owady lub rośliny, które później obserwują za pomocą binokularów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chorzow.naszemiasto.pl Nasze Miasto