Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Aktywne kobiety podbiją świat?

Redakcja
Choć przedstawicielki płci pięknej mogą już pracować w każdym zawodzie, dalej są dyskryminowane i częściej niż mężczyźni stają się ofiarami przemocy.

- Stowarzyszenie Aktywne Kobiety aktywnie działa na polu szeroko pojętej pomocy kobietom. Staramy się je zaktywizować i pokazać, że nie są słabsze, czy gorsze - mówi MM Silesia Monika Sobańska z Stowarzyszenia Aktywne Kobiety w Sosnowcu. - Wspieramy kobiety w trakcie rozwodów, udzielamy darmowych porad prawnych i psychologicznych, organizujemy warsztaty, Pomagamy słabszym kobietą podnieść samoocenę, lub zacząć coś od nowa. Jednak głównie staramy się zwalczać ukryte mechanizmy dyskryminacji, gdyż statystyki są bezlitosne i nawet przy szeroko propagowanym równouprawnieniu prawie 95 % ofiar przemocy domowej to kobiety - dodaje Sobańska.

Zobacz również: Grupy Wsparcia dla Kobiet: ważne, by przełamać tabu

W 2008 roku 625 kobiet dotkniętych przemocą domową trafiło do sosnowieckiej policji. Widać, że nie jest to problem marginalny, jednak dzięki współpracy funkcjonariuszy z wolontariuszami Aktywnych Kobiet, coraz więcej osób uzyskuje fachową pomoc, nie tylko prawną.

- Przemoc wobec kobiet to duży problem, który często niestety jest pielęgnowany przez same kobiety. Problem, który często nie opuszcza czterech ścian mieszkania. Problem, którego kobiety nie nazywają, myśląc że tak ma być. A wcale nie musi tak być. Warto zdać sobie sprawę, że nic nie usprawiedliwia przemocy, że prawo jest po to żeby chronić przed przemocą. Warto wiedzieć, że możemy coś dla siebie zrobić, że nie jesteśmy bezradne - mówi MM Silesii asp. Hanna Michta, rzecznik Policji w Sosnowcu. - Komenda Miejska Policji w Sosnowcu współpracuje ze Stowarzyszeniem Aktywne Kobiety. Do Stowarzyszenia kierowane są kobiety, które doznały przemocy różnego rodzaju i nie potrafią sobie poradzić z problemem. W sytuacji kiedy kobieta zgłasza policji, że jest ofiarą przemocy rola policji nie ogranicza się tylko do zastosowania procedur i poprowadzenia postępowania. Policja wskazuje kobiecie instytucje, do której może zgłosić się o pomoc. Na terenie naszego miasta działa kilkadziesiąt instytucji, organizacji i stowarzyszeń, które udzielają pomocy i wsparcia - dodaje rzecznik.

Okazuje się, że organizacja pozarządowa zajmująca się kobietami, nie tylko tymi pokrzywdzonymi, ale również tymi, które starają się coś zmienić w swoim życiu jest potrzebne. Do stowarzyszenia co dziennie dzwonią osoby szukające pomocy na równanych polach, pytając o warsztaty, spotkania szkolenia, porady. Często też po uzyskaniu pomocy same starają się działać jako aktywistki w Aktywnych Kobietach.

- Parę lat temu brałam udział w warsztatach i szkoleniach rozwojowych w stowarzyszeniu. Dużo zyskałam jako kobieta, a że interesuję się działalnością stowarzyszeń pozarządowych postanowiłam zostać by pomoc innym kobietom - mówi MM Silesii Marta Kichewko. - Stowarzyszenie jest potrzebne, bo codziennie dzwonią do nas osoby szukające wsparcia, pomocy, czy zainteresowane uczestnictwem w licznych warsztatach, spotkaniach - dodaje Kichawko.

W wielu przypadkach mężczyźni są inicjatorami problemów kobiet, nie dziwi więc oburzenie niepostępowych mężczyzn, którzy jak uważa Monika Sobańska przyzwyczaili się do 2000 lat patriarchatu, jawnie bagatelizując problem.

- To są jakieś dziwactwa. Za mojej młodości kobieta znała swoją rolę i nie potrzebne były żadne organizacje dla nich – mówi MM Silesii chcący zachować anonimowość leciwy mężczyzna. - Ja zarabiałem pieniądze, a gdy przychodziłem do domu to obiad miał być, a dzieci miały być odchowane w łóżkach. A czy biję? Jak się należy to czemu nie? Te feministki wszystko komplikują - dodaje ze zdziwieniem.

Tego typu stwierdzenia w współczesnym świecie są szokujące, jednak wiek pytanego człowieka może wyjaśnić jego podejście. Pokazuje również, że jednak kobiety muszą „walczyć” o swoje by być odpowiednio traktowane w społeczeństwie i niekoniecznie trzeba być feministką.

Zobacz rónież: W Sosnowcu rusza akcja „Wysłuchiwanie zwierzeń”

- Nie trzeba być feministką, żeby "walczyć" o swoją godność. Organizacje feministyczne zdecydowanie pomagają kobietom, niekoniecznie w równouprawnieniu. Często zdarza się tak, że kobieta jest poniżana czy bita przez swojego partnera. Często żyje latami z takim przeświadczeniem ,że może tak musi być, że może nie istnieje lepszy świat. Żyje z oprawcą  bo przynosi jej do domu pieniądze, których być może ona nie zarabia. Czy da się tak w ogóle żyć, bez poczucia własnej wartości. Nie. Mamy jedno życie i mamy prawo zrobić wszystko,  w tym wybrać  "walkę"  po to by godnie je przeżyć - ocenia jako kobieta Hanna Michta.

Stowarzyszenie Aktywne Kobiety jest potrzebne i należy popierać takie inicjatywy. Jednak działalność organizacji nie skupia się jedynie na pomocy ofiara przestępstw, doradztwu prawnemu, czy psychologicznemu, podnoszeniu samooceny, czy ułatwianiu startu w nowe życie. Aktywne Kobiety działają również na polu kultury. Właśnie odbywa się Feminostrada festiwal filmowy o tematyce kobiecej, w trakcie którego odbędą się warsztaty rozwoju osobistego, wystawy fotografii, spotkania i prelekcje.

- W tym roku spodziewamy się rekordowej frekwencji 4000 osób, które odwiedza nasz festiwal. Jest to już III edycja. Gdy startowaliśmy było nas 200, rok później 650, widać, że tego typu działalności też jest potrzebna i to nie tylko kobietom, bo na festiwale przychodzi też dużo przedstawicie płci brzydkiej - podsumowuje Sobańska.

Działalność stowarzyszenia zarówno na polu kulturowym jak i pomocowym jest potrzebna, jednak należy podkreślić, że ofiary przemocy domowej w pierwszej kolejności powinny zwrócić się do policji, a dopiero później do organizacji pozarządowych.

Zobacz również: Sosnowiec: Czy mogę Pana/Panią przytulić?

- Myślę, że takie organizacje są potrzebne. Jednak zachęcałabym kobiety, aby z problemem zgłaszały się do policji.  Bo to ona prawnie pomoże  pozbyć się problemu. To policja, prokuratura i sąd mają obowiązek pomóc kobiecie. Dopiero potem, kiedy zakończy się postępowanie do działania przystępują inne instytucje, organizacje i stowarzyszenia, które pomogą kobiecie odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Jeżeli zdarzy się tak ,że kobieta trafi najpierw do nich to z pewnością  mogą pomóc jej przełamać się  i  przekonać ją do tego, żeby złożyła zawiadomienie o przestępstwie. Przemoc, fizyczne i psychiczne znęcanie się oraz groźby ich użycia są przestępstwem - apeluje policjantka.


Wypróbuj działy specjalne w MM:
Architektura | Inwestycje | Sport | Studenci | Moto | Turystyka | Kultura

MM poleca:


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto