Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Alternatif Turistik z nagrodą

Krzysztof Gierak
Krzysztof Gierak
W konkursie Śląska Rzecz, w kategorii "grafika użytkowa", główną nagrodę przyznano w tym roku CSW Kronika w Bytomiu oraz Dominikowi Cymerowi.

Konkurs Śląska Rzecz organizowany jest przez Zamek Sztuki i Przedsiębiorczości w Cieszynie. Celem konkursu jest wyłonienie i promowanie najlepszych produktów, które powstały przy współpracy z projektantem oraz najlepszych projektów graficznych, które zostały wdrożone do produkcji na terenie województwa śląskiego w danym roku.

Nagrodzone w tym roku: książka, mapa i identyfikacja wizualna projektu Indunature, który został zaprezentowany podczas trwającego od kwietnia do maja 2009 projektu Alternatif Turistik, czyli uśmiech z destrukcją w tle, to swoisty przewodnik po poprzemysłowym Górnym Śląsku, który prezentuje alternatywne spojrzenie na nasz region i możliwość jego zwiedzania.

Zobacz również: Poznaj Śląsk alternatywnie. W jaki sposób?

- Projekt jest udaną formą alternatywnego spojrzenia na Górny Śląsk. Negatywne skojarzenia ze Śląskiem zostały w projekcie przedstawione jako atuty regionu. Dowcipnie zmieniono znaczenie stereotypowej symboliki charakterystycznych dla Śląska elementów. Materiały są spójne graficznie, a konwencja graficzna jest trafnie dostosowana do grupy odbiorców - uzasadniło swój werdykt jury Śląskiej Rzeczy 2009, w skład którego weszli: Michał Stefanowski – ASP w Warszawie, przewodniczący jury; prof. Czesława Frejlich – redaktor naczelna kwartalnika 2+3D; prof. Jiri Pelcl – ASP w Pradze; Barbara Szafir – Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego; Bożena Łobzowska – Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach; Ewa Gołębiowska – dyrektor Śląskiego Zamku Sztuki i Przedsiębiorczości w Cieszynie

Wydawnictwo Indunature zostało stworzone pod redakcją Marcina Dosia, a zaprojektowane przez Dominika Cymera. - Indunature jest wizualną, społeczną książką przygodową, przewodnikiem pod hasłem alternatywnego spojrzenia na Górny Śląsk, a zarazem próbą lifestylowego researchu regionu, z jego subkulturowym potencjałem - wyjaśnia Stanisław Ruksza,
dyrektor programowy CSW Kronika w Bytomiu - Indunature stanowił zarazem centralny punkt projektu Alternatif turistik czyli uśmiech z destrukcją w tle. Alternatif turistik... był zakładającym partycypację odbiorców, interdyscyplinarnym przedsięwzięciem składającym się z książki Indunature obudowanej: wystawą, naklejkami oraz psychodeliczną mapą tramwajową Śląska, cyklem wycieczek, spotkań, koncertów, warsztatów, piknikami, wypożyczalnią rowerów, grami w turbo- i cross-golfa, bezproduktywnym krążeniem po miejscach zapomnianych... - dodaje.


Polecamy również: Dziwy w Silesia City Center.Pojawiła się wielka "Taśka" i nietypowa kałuża [Zdjęcia]

Autorami tekstów, rysunków i zdjęć zawartych w książę są m.in.: Sebastian Cichocki, Dominik Cymer, Marcin Doś, Jan Kallwejt, Wojtek Kucharczyk, Paweł Kulczyński, Marek Locher, Roman Łuszczki, Domputer Mooner, Tomek Mzyk, Stanisław Ruksza, Matylda Sałajewska, Syntetic, Andrzej Tobis, Franziska Wicke oraz Dorota Zyguła.


od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto