Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Antyalkoholowe blokady w autobusach woj. śląskiego?

Michał Wroński
Oto, jak działa antyalkoholowa blokada w autobusach
Oto, jak działa antyalkoholowa blokada w autobusach grafika M. Michalski
Dzięki antyalkoholowej blokadzie bezpieczniej zrobi się na drogach Katowic, Czeladzi, Zabrza, Chorzowa, Mysłowic czy Rudy Śląskiej

Pół promila - takie stężenie alkoholu w organizmie miał kierowca, który tydzień temu chciał zawieźć dzieci z Siemianowic Śląskich na szkolną wycieczkę. Kilka tygodni wcześniej szofer miejskiego autobusu w Bytomiu wydmuchał do alkomatu 1,5 promila.

Takie doniesienia nikogo już specjalnie nie dziwią. Tak było, jest i.... No właśnie, może jednak niekoniecznie tak będzie. A przynajmniej nie na liniach obsługiwanych przez Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej w Katowicach.

Od czwartku w wybranych autobusach tego przewoźnika pojawią się antyalkoholowe blokady. Odtąd kierowca, żeby uruchomić silnik, będzie musiał dmuchnąć w zamontowany w szoferce alkomat.

- Kontrolujemy co prawda wszystkich wyjeżdżających z bazy kierowców, ale przecież oni nieraz zmieniają się na mieście i tego już nie możemy monitorować - mówi Wojciech Skęczek, wiceprezes katowickiego PKM-u.

A ewentualny "wyskok" któregoś z szoferów może przewoźnika bardzo drogo kosztować. Jak przypomina Anna Koteras, rzeczniczka KZK GOP (to właśnie Związek zamawia obsługę konkretnych linii), w umowach z przewoźnikami znajduje się zapis, że ich pracownicy muszą przestrzegać przepisów prawa.

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto