Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ateistyczne billboardy zawisną pod Jasną Górą w Częstochowie

Bartłomiej Romanek
Billboardy ufundują darczyńcy z Częstochowy
Billboardy ufundują darczyńcy z Częstochowy arc
"Nie kradnę, nie zabijam, nie wierzę" oraz "Nie wierzysz w Boga? Nie jesteś sam" - takie billboardy zostaną postawione w listopadzie w Częstochowie.

Miasto jest jednym z czterech w Polsce, które znalazły się na trasie kampanii ateistycznej prowadzonej przez lubelską Fundację Wolność od Religii.

Billboardy znajdą się również w Lublinie, Krakowie i Świebodzinie, miastach uważanych za silne ośrodki katolickie. Później akcja ma zostać rozszerzona o kolejne, m.in. Katowice.

- Wybraliśmy miasta, które są uznawane za konserwatywne - przyznaje Dorota Wójcik, prezes lubelskiej Fundacji. - Nasza kampania jest finansowana z pieniędzy darczyńców. Wśród nich byli częstochowianie, którzy przekazywali pieniądze na billboardy w ich mieście.

Ateizm i apostazja to słowa, które robią coraz większą karierę w mediach. Nic dziwnego: w Polsce i na całym świecie rośnie liczba organizacji propagujących ateizm. W Krakowie właśnie odbywają się Dni Świeckości, których punktem kulminacyjnym ma być zaplanowany na dzisiaj marsz. - Ateizm nie jest modniejszy. Jest raczej głośniejszy, bo wpisuje się w główny nurt przekazu mediów - uważa profesor Wojciech Świątkiewicz z Uniwersytetu Śląskiego.

Zagrożenie dostrzega również polski Kościół katolicki. Arcybiskup Józef Michalik w liście pasterskim w lutym tego roku stwierdził, że "Kościół jest planowo atakowany przez ateistów i masonów". Częstochowski Kościół w sprawie billboardów na razie milczy. - Na tym etapie nie będziemy komentować sprawy - mówi nam ks. dr Andrzej Kuli-berda, rzecznik częstochowskiej kurii.

Politykom billboardy się nie podobają, ale nikt nie zamierza protestować. - To prowokacja, ale przecież mamy wolność słowa, a billboardy nie są obraźliwe - mówią zgodnie przedstawiciele wszystkich opcji. - Nie widzę w nich nic złego, ale się z nimi nie zgadzam. Moim zdaniem bardziej kontrowersyjne były te przedstawiające nienarodzone dzieci, które kilka lat temu wisiały na Jasnej Górze - mówi Artur Bramora, poseł Ruchu Palikota.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ateistyczne billboardy zawisną pod Jasną Górą w Częstochowie - Będzin Nasze Miasto

Wróć na bedzin.naszemiasto.pl Nasze Miasto