Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Autobus kontra pociąg. Kto szybszy z Chorzowa do Katowic?

tos
Linia kolejowa z Katowic przez Chorzów Miasto i Bytom do Tarnowskich Gór powoli zaczyna wyzwalać się z marazmu. Ale daleko jej jeszcze do kolei aglomeracyjnej z prawdziwego zdarzenia.

O tym, jaką rolę transport kolejowy odgrywa dzisiaj w życiu mieszkańców Chorzowa świadczy to, jak wygląda dworzec Chorzów Miasto. Kiedyś chorzowianie częściej korzystali z licznych połączeń regionalnych, a dojechać stąd można było bezpośrednio do Zduńskiej Woli, Wielunia, a nawet Gdyni. Dzisiaj przez stację Chorzów Miasto przejeżdżają pociągi dalekobieżne - „Górnik” z Katowic do Warszawy, „Hutnik” z Katowic do Gdyni i „Spodek” z Katowic do Poznania”, ale się tu nie zatrzymują. Funkcję głównego dworca w mieście przejęła stacja Chorzów Batory.

Linia kolejowa z Katowic przez Chorzów Miasto i Bytom do Tarnowskich Gór podupadał również z powodu szkód górniczych, które spowodowały obniżenie prędkości. Ale trasa, którą pokonują dzisiaj również pociągi osobowe Kolei Śląskich z Katowic do Lublińca zaczyna powoli odżywać.

Na liście najpopularniejszych połączeń niezmiennie od lat prym wiedzie linia z Gliwic przez Katowice i Sosnowiec do Częstochowy. Kolejne miejsca zajmują połączenia z Katowic do Tychów Lodowiska, Bielska-Białej, Wisły Głębiec i Rybnika, ale - jak podkreślała kilka tygodni temu rzeczniczka przewoźnika Magdalena Iwańska - kolejność tych połączeń w statystyce stale się zmienia. Znaczący wzrost podróżnych Koleje Śląskie zanotowały za to właśnie na trasie S8 z Oświęcimia przez Mysłowice, Katowice, Bytom, Tarnowskie Góry do Lublińca.

W czerwcu w rozkładzie jazdy pojawiły się dodatkowe połączenia z Katowic do Tarnowskich Gór.

- Zostały wprowadzone w czerwcu we współpracy z Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolią - przypominają Koleje Śląskie.

Dodatkowe pociągi pozwoliły zniwelować nieco kilkugodzinne przerwy w rozkładzie jazdy, które zniechęcały pasażerów do podróży. Teraz korzystać można z czternastu połączeń w ciągu doby, z których dziewięć kursuje codziennie, jedno od poniedziałku do soboty, a cztery od poniedziałku do piątku. Dodatkowe połączenie w dni robocze jest do dyspozycji pasażerów również na odcinku z Katowic do Bytomia. Większość tych pociągów ma wydłużoną relację do Oświęcimia.

Jak długo jedzie się dzisiaj pociągiem na tej trasie. Z Katowic do stacji Chorzów Miasto pociąg dociera w 13 minut, odcinek z Chorzowa Miasta do centrum Bytomia pokonuje w 11 minut, a ten z Bytomia do Tarnowskich Gór w czasie od 22 do 25 minut. Najbardziej optymistyczny czas przejazdu bez opóźnień i nieplanowanych postojów to 46 minut.

A jak wygląda czas przejazdu głównego konkurenta pociągu na tej trasie, czyli linii autobusowej nr 820? Odcinek Katowice Piotra Skargi - Chorzów Rynek pokonuje w 14 minut, czyli o minutę dłużej niż pociąg, Z Chorzowa do przystanku przy dworcu w Bytomiu jedzie się 16 minut, czyli o pięć dłużej niż pociągiem, zaś trasą z Bytomia do Tarnowskich Gór podróżuje się 25 minut, porównywalnie do pociągu. Ogólny czas to więc 55 minut.

A jak wygląda porównanie kosztów podróży? Na trasach Katowice-Bytom i Katowice-Tarnowskie Góry skorzystać można z biletów liniowych Kolei Śląskich. Ten pierwszy kosztuje 3 złote, drugi - 4 złote. W przypadku autobusu za podróż z Katowic do Chorzowa trzeba zapłacić 3,80 zł, a z Katowic do Bytomia 4,80 zł. I na kolei, i w autobusie są oczywiście bilety ulgowe.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chorzow.naszemiasto.pl Nasze Miasto