Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Awaria ŚKUP – darmowych przejazdów nie będzie, tak zadecydowały gminy. Awaria bez wpływu na funkcjonowanie komunikacji miejskiej

Paweł Kurczonek
Paweł Kurczonek
Awaria ŚKUP - nie będzie darmowych przejazdów.
Awaria ŚKUP - nie będzie darmowych przejazdów. metropoliaztm.pl
Łukasz Zych, rzecznik prasowy Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, poinformował, że w tym momencie nie ma podstaw do wprowadzenia darmowych przejazdów w komunikacji miejskiej. Przedstawiciele zrzeszonych gmin opowiedzieli się przeciwko takiemu rozwiązaniu. GZM podkreśla, że awaria systemu nie ma wpływu na funkcjonowanie komunikacji publicznej.

Awaria ŚKUP – za przejazdy trzeba płacić

Łukasz Zych wyjaśnia, że bezpłatne przejazdy dla pasażerów nie są równoznaczne z tym, że organizacja komunikacji miejskiej jest darmowa.

- Według naszych szacunków koszt bezpłatnych przejazdów to ok. 600 tys. zł. dziennie mniej na utrzymanie komunikacji miejskiej. Kwoty tego rzędu wymagają nowelizacji budżetu GZM, na którą musi się zgodzić Zgromadzenie Metropolii, złożone z przedstawicieli wszystkich 41 gmin – wyjaśnia rzecznik.

Dodaje, że efektem tych strat byłaby konieczność pokrycia ich ze środków przeznaczonych na realizację innych celów, które są równie ważne dla mieszkańców. Jednocześnie zapewnia, że awaria systemu Śląskiej Karty Usług Publicznych nie ma wpływu na punktualność kursów i podkreśla, że usługa transportu publicznego jest cały czas realizowana.

- Mamy świadomość, że awaria spowodowała utrudnienia w zakupie biletów. Nie ma jednak wpływu na kursowanie autobusów, trolejbusów i tramwajów. Z powodu awarii nikt nie powinien spóźnić się do szkoły, pracy czy lekarza. Poziom realizacji kursów wynosi 99,7 proc. i nie odbiega od poziomu realizacji przed awarią systemu ŚKUP – zaznacza Łukasz Zych.

Konsultacje w sprawie darmowych przejazdów to efekt apelu Marcina Krupy, prezydenta Katowic, który 9 lutego wzywał do wprowadzenia takiego rozwiązania. Więcej o apelu prezydenta Krupy, a także o przyczynach awarii systemu ŚKUP piszemy w artykule dostępnym poniżej.

Awaria ŚKUP – co z biletami?

Rzecznik GZM przypomina, że pasażerów, którzy dotychczas kupowali bilety za pośrednictwem karty ŚKUP, Zarząd Transportu Metropolitalnego zapewnił alternatywne kanały sprzedaży. Szczegółowe informacje na ten temat publikujemy w poniższym artykule.

Tymczasem Łukasz Zych podkreśla, że jeszcze przed awarią przeważająca część pasażerów korzystała z kanałów sprzedaży niedotkniętych awarią.

- Pasażerowie najczęściej korzystali z biletów papierowych (ok. 50 proc.) oraz kupowanych w aplikacjach mobilnych (ok. 34 proc.). Bilety papierowe nie wyszły nigdy z użycia, a bilety kupowane elektronicznie zawsze były tańsze niż bilety papierowe, z czego pasażerowie chętnie korzystają – informuje rzecznik GZM.

Dodaje, że ZTM uruchomił w 2021 r. dodatkowy serwer działający niezależnie od systemu ŚKUP, który obsługuje magazyn biletów elektronicznych dla zewnętrznych aplikacji.

Z powodu awarii zawieszone zostały bilety wieloprzejazdowe, jednak problem dotyczy niewielkiego ułamka pasażerów.

- Bilety wieloprzejazdowe stanowią 0,12 proc. wszystkich kupowanych biletów. Nie wydarzy się jednak sytuacja, w wyniku której posiadacze tych biletów w ostatecznym rozrachunku zapłacą za przejazdy więcej. Będą się oni mogli ubiegać o zwrot różnicy w kosztach. Pakiety tych biletów ważne są pół roku. Ich ważność zostanie wydłużona o czas awarii – wyjaśnia Łukasz Zych.

Zapewnia, że w przypadku, gdy pasażerowie nie zdążą wykorzystać biletów przed upływem ich ważności, za niewykorzystane bilety otrzymają zwrot.

Utrudnień nie powinni mieć pasażerowie, którzy kupili bilety miesięczne i inne rodzaje biletów długookresowych. Wystarczy, że będą mieć przy sobie kartę ŚKUP z zakodowanym biletem i okażą ją w przypadku kontroli.

Zobacz także

od 7 lat
Wideo

Dziennik Bałtycki. Pod Chojnicami wykopano samolot z II wojny

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto