Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bajka i komiks Szczybny szczupok o legendzie Rybnika a potem prawdziwa Osada Rybacka na Pniowcu [ZDJĘCIA]

Aleksander Król
Aleksander Król
Forum Obywateli Rybnika
W środę w lokalu Brewera Beer and Cafe mieszczącym się na terenie Teatru Ziemi Rybnickiej przedstawiciele Forum Obywateli Rybnika przedstawili pomysł stworzenia Osady Rybackiej, która ma przybliżyć możliwy wygląd siedliska z X-XII w., czyli z czasów prawdopodobnego powstania osady, która dała początek dzisiejszemu Rybnikowi. Na początek powstała bajka "Szczybny szczupok abo zapomniano historyjo Rybnika" a na jej podstawie komiks, który czeka na wydanie. Z kolei w przyszłości ma powstać prawdziwa osada na Pniowcu.

Bajka i komiks Szczybny szczupok o legendzie Rybnika a potem prawdziwa Osada Rybacka na Pniowcu

Osada Rybacka na Pniowcu

Downo, downo tymu, ale tak downo, że już żodyn niy pamiynto, jako rychtyk tymu było, żył se we grodzisku nad wielkom rzykom Łodrom synek. Łeboń był ś niego dobry, yno chwolno rzić, beztoż godali mu Chwałek - tak zaczyna się bajka fantastyczna o powstaniu Rybnika pt. „Szczybny szczupok abo zapomniano historyjo Rybnika”, na podstawie której powstał komiks... Ale od początku.

Forum Obywateli Rybnika za jeden z celów stawia sobie edukację historyczną. Jako że wiedza większości rybniczan na temat dziejów miasta ogranicza się głównie do czasów rozwoju przemysłowego, postanowiliśmy zwrócić uwagę mieszkańców Rybnika na okres powstania na tym terenie pierwszych osad, a szczególnie na rolę wody jako żywiołu decydującego o ich charakterze - tłumaczą w FOR.

- Dziedzictwo przemysłowe i historia Rybnika są jasne, ale jak zaczynamy się cofać, przyglądać historii Rybnika wcześniejszej, to jest tu wiele rzeczy do uzupełnienia. Możemy tę historię upowszechniać w sposób ciekawy i atrakcyjny. Chcemy podzielić się fajnym pomysłem ale też zarazić nim innych - mówił Olek Gortat z Forum Obywateli Rybnika podczas wczorajszej konferencji

Dzięki pomysłowi Lecha Gęborskiego, podjętym przez niego działaniom i zaangażowaniu specjalistów takich jak dr Przemysław Nocuń z Uniwersytetu Jagiellońskiego, dr Bogdan Kloch - dyrektor rybnickiego muzeum oraz przychylności władz miasta, Forum Obywateli Rybnika rozpoczęło przygotowania do stworzenia Osady Rybackiej. Inicjatywa ma przybliżyć współczesnym możliwy wygląd siedliska z X-XII w., czyli z czasów prawdopodobnego powstania osady, która dała początek dzisiejszemu Rybnikowi.

- Stworzenie Osady ma przybliżyć wiedzę o życiu naszych przodków, ponieważ naszym zdaniem historia ojcowizny jest podstawą budowy obywatelskiego społeczeństwa, przywiązanej troski o dom rodzinny. Zarówno dotyczy to rodowitych rybniczan jak i ludzi którzy związali z Rybnikiem swój los. A ta wiedza o początkach Rybnika jest zdawkowa lub żadna - mówił Lech Gęborski.

Osada ma mieć charakter edukacyjny i służyć głównie młodzieży. Ma dawać możliwości poznania realiów codziennego życia przed setkami lat. Aby zapewnić jak największą wiarygodność historyczną, w jej tworzenie zaangażowane będą osoby posiadające szeroką wiedzę na temat technologii budowania domów w średniowieczu oraz poszczególnych zawodów, aby zapewnić jak największą wiarygodność historyczną.

- Wierzymy, że Osada powstanie przede wszystkim dzięki zaangażowaniu wielu organizacji pozarządowych i przez takie organizacje będzie też prowadzona, aby minimalnie obciążać budżet miasta albo nie obciążać go wcale - tłumaczą w FOR.

Wyznaczone jest już miejsce przy zalewie Pniowiec, we współpracy z MOSiR Rybnik trwa przygotowanie terenu pod rozpoczęcie inwestycji.

Bajka na początek

W związku z potrzebą rozpowszechnienia pomysłu stworzenia Osady Rybackiej oraz przybliżenia rybniczanom najstarszej historii miasta, Krzysztof Oleś napisał bajkę o powstaniu Rybnika pt. „Szczybny szczupok abo zapomniano historyjo Rybnika”. Opowiadanie zawiera wątki fantastyczne, odwołując się w dużym stopniu do realiów historycznych (takich jak dawne warunki geograficzne czy przyrodnicze) oraz językowych (np. w zakresie nazw miejscowości), jednocześnie nawiązując do genezy rybnickiego herbu. Historia napisana została po śląsku z uwzględnieniem jak najwięcej językowych elementów słowiańskich, bardziej wiarygodnych dla X-XII w. niż germańskie.

- Skąd wziął się pomysł na powstanie bajki? Wszystko zaczęło się od osady, która jest naszym celem nadrzędnym. Natomiast brakowało nam czegoś z czym moglibyśmy wyjść do ludzi zanim ta osada zacznie się tworzyć. Doszliśmy do wniosku że brakuje nam dobrej historii, że my takiego mitu założycielskiego, przynajmniej jakiegoś zalążka, historii u początku nie mamy. Nie mamy np. legendy o szewczyku Dratewce jaką ma Kraków. Doszliśmy do wniosku, że coś takiego stworzymy. Dlatego napisałem opowiadanie w formie bajki - mówi Krzysztof Oleś.

Wiosną 2018 roku w skróconej wersji bajka została zgłoszona do organizowanego przez Regionalny Instytut Kultury w Katowicach konkursu „Do You speak godka?”. Wybrana przez jury razem z dziewięcioma innymi bajkami ma się niebawem ukazać w publikacji RIK.

Trwają prace nad wystawieniem bajki jesienią 2019 roku przez jeden z rybnickich Domów Kultury.

Treść pełnej wersji opowiadania można znaleźć TUTAJ:
Bajka Szczybny szczupok

Komiks wprowadza w fantastyczny świat legendy

Głównym celem stworzenia komiksu jest dotarcie do młodzieży szkolnej i zainteresowanie jej historią Rybnika, a co za tym idzie, stworzenie warunków do świadomego korzystania z powstającej Osady Rybackiej. Dzięki wysiłkowi Konrada Gontarczyka powstała praca, która bawi, wprowadzając czytelnika w fantastyczny świat legendy, a jednocześnie w atrakcyjny sposób uczy. - Zakładamy, że w formie, w jakiej została przedstawiona, cieszyć się będzie popularnością wśród czytelników w różnym wieku - mówią w Forum Obywateli Rybnika.

- Cały zeszły rok poświęciłem na narysowanie komiksu. Cały komiks wykonany jest ręcznie. W dobie czasów, gdzie takie komiksy tworzy się komputerowo - są one wtedy "sterylne", uważam, że prace, które są wykonane ręcznie mają większą wartość indywidualną, jest tam jakiś odcisk autora niepowtarzalny - mówi Konrad Gontarczyk.

- Samo opowiadanie, jak dostałem od Krzysztofa uczy i dużo wniesie, stąd też nie wahałem się przystąpić do projektu - dodał.

W FOR chcą by w powstanie komiksu, jako ciekawego sposobu przedstawienia podwalin naszej lokalnej społeczności, mogli się zaangażować rybniczanie - zarówno indywidualnie, jak i za pośrednictwem firm.

Wydanie 1000 szt. komiksu to koszt około 4 – 5 tys. złotych, a środki te chcielibyśmy zebrać dzięki pomocy sponsorów – tu każda pomoc jest mile widziana, nie tylko finansowa. Zakładamy, że publikacja będzie sprzedawana w rybnickich punktach sprzedaży, do których będziemy się zwracać z propozycją współpracy, a zebrane dzięki temu środki zasilą fundusz wspierający powstanie Osady - mówią w FOR.

Darowizny można wpłacać na konto nr 36 2030 0045 1110 0000 0280 4600 z dopiskiem „darowizna na cele statutowe - wydruk komiksu”.
Oczywiście mile widziane będą również wpłaty z dopiskiem „darowizna na cele statutowe – budowa Osady Rybackiej”.
W sprawie współpracy w innej formie prosimy o kontakt na adres: [email protected]
Facebook: Forum Obywateli Rybnika

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rybnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto