Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Basen nieczynny. Legionella pod prysznicami w SP 3 w Wodzisławiu Śl.

Arkadiusz Biernat
Arkadiusz Biernat
Bakterie Legionelli wykryto w łaźniach w Szkole Podstawowej nr 3 w Wodzisławiu Śl.
Bakterie Legionelli wykryto w łaźniach w Szkole Podstawowej nr 3 w Wodzisławiu Śl. arc
Od tygodnia nie ma zajęć na basenie w Szkole Podstawowej nr 3 w Wodzisławiu Śl. Powodem są bakterie Legionelli w łaźniach przy pływalni.

Bakterie Legionelli zostały wykryte podczas rutynowej kontroli zleconej przez Szkołę Podstawową nr 3 w Wodzisławiu Śl. Problem dotyczy łaźni przy pływalni. Dokładnie pryszniców, gdzie mikroklimat sprzyja rozmnażaniu się tego typu bakterii (przede wszystkich w słuchawkach). Najczęściej bakterie te znajduje się właśnie w wodnym aerozolu

Basen SP 3 nieczynny. Konieczne jest przegrzanie instalacji wodnej

Od tygodnia na basenie nie są prowadzone zajęcia z wychowania fizycznego. - Jednym ze sposobów na pozbycie się Legionelli jest przegrzanie całej instalacji. Zamówienie na odpowiednio ciepłą wodę złożyliśmy do PEC. Aby zlikwidować bakterie woda w instalacjach powinna mieć ok. 70 stopni Celsjusza - mówi Włodzimierz Sidorow, dyrektor SP 3 w Wodzisławiu Śl. Podkreśla, że z powodu Legionelli żaden z uczniów nie poczuł się gorzej.

Z naszych informacji wynika, że PEC dostarczy ją, ale dopiero kiedy temperatura na zewnątrz obniży się do kilku stopni poniżej zera (wówczas konieczne będzie jej odpowiednie podgrzanie do wyższych temperatur, aby odbiorcy mieli odpowiednio ciepłą wodę).

- Jest szansa, że stanie się to w najbliższych dniach. Już teraz w nocy temperatura spada poniżej zera. Przegrzanie instalacji wykonamy najszybciej, jak tylko będziemy mogli to zrobić - zapewnia Sidorow.

Dodaje, że w budżecie na przyszły rok szkoła uwzględniła zakup specjalistycznego urządzenia, które będzie kontrolować stan wody w obiegu i odpowiednio reagować w razie wystąpienia bakterii (system samodzielnie dozuje odpowiednie dawki chloru). To skuteczny sposób, który sprawdzi się zwłaszcza w okresie wiosenno-letnim. Wówczas przegrzanie instalacji jest praktycznie niemożliwe, bo PEC przy tak dodatnich temperaturach nie podgrzewa wody do tylu stopni Celsjusza. Z prostej przyczyny. Woda po drodze z PEC do odbiorcy nie ulega tak gwałtownemu schłodzeniu.

Czym grożą bakterie Legionelli?

Zachorowania wywołane przez pałeczki Legionella określane są jako legionelozy, a najczęściej występujące typy zachorowań to: choroba legionistów (ciężkie zapalenie płuc) i gorączka Pontiac. Postać płucna stanowi od 3 do 8% wszystkich zachorowań wywołanych przez pałeczki Legionella, czyli bardzo rzadko. Towarzyszy jej suchy kaszel, zaburzenia w oddychaniu, temperatura powyżej 40 °C i zaburzenia świadomości. Śmiertelność pacjentów z postacią płucną legionelozy jest bardzo duża, wynosi od 15 do 20%, przy czym szacuje się, że postać ta występuje jedynie u ok. 2% osób narażonych na zakażenie.

W przypadku gorączki Pontiac dotychczas nie zanotowano zgonów, wyleczenie następuje samoistnie po 3-5 dniach, nie występują objawy zapalenia płuc. Ta postać legionelozy występuje u ponad 90% eksponowanej populacji. Najbardziej narażoną grupą na wystąpienie postaci płucnej legionelozy są mężczyźni w wieku 40-69 lat, kobiety w wieku 50-69 lat a także – niezależnie od wieku – osoby o obniżonej odporności.

Idealnym miejscem wzrostu tych bakterii są między innymi instalacje wodociągowe ciepłej wody, systemy klimatyzacyjne oraz obiegi wód chłodniczych. Bakterie te mogą kolonizować wewnętrzne części rur z ciepłą wodą, zbiorniki na ciepłą wodę, perlatory zaworów czerpalnych ( w tym głowice natryskowe pryszniców).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najabrdziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wodzislawslaski.naszemiasto.pl Nasze Miasto