Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bazylika na Jasnej Górze odzyskuje dawny blask

Janusz Strzelczyk
Julian Kabziński bywa na Jasnej Górze prawie codziennie. - To takie nasze rodzinne wizyty- mówi nam pan Julian. - Z żoną Krystyną i półrocznym wnuczkiem, też Julianem, obserwujemy postępy prac konserwatorskich, modlimy się. Jestem pod ogromnym wrażeniem odnowionej bazyliki. Myślę, że tutaj pieniądze, również te z funduszy europejskich, są bardzo dobrze wydawane. Efekty widać gołym okiem.

Pielgrzymi i turyści w pełnej krasie mogą już oglądać odnowione prezbiterium. - Nie mogę wyjść z podziwu, jak szybko są prowadzone prace - dodaje Kabziński.
Jasną Górę odwiedza rocznie kilka milionów pielgrzymów i turystów z całego świata. Przy okazji tych pielgrzymek zarabia też miasto. Dlatego dla Częstochowy i jej mieszkańców renowacja klasztoru jest ważną inwestycją.

W sezonie pielgrzymkowym - w lipcu i sierpniu - kwitnie pod klasztorem handel nie tylko dewocjonaliami. Sprzedają się tutaj dobrze lody, fast foody i drobne pamiątki. - Pielgrzymi i turyści chcą zobaczyć zmiany na Jasnej Górze. Wielu przy okazji zwiedza Częstochowę. Dzięki temu handel się ożywia - zdradza jeden z kupców handlujących na bazarze z dewocjonaliami przy ul. Św. Barbary.

- Dobrze, że pięknieje klasztor i jego otoczenie. To w końcu skarb narodu. Remont bazyliki jasnogórskiej ruszył przed dwoma laty. Do tej pory odnowiono prezbiterium oraz sklepienie pod chórem.

W czasie prac konserwatorskich w prezbiterium renowacji zostało poddane sklepienie i ściany wraz ze sztukateriami oraz barokowe elementy wystroju świątyni.
Renowacji poddano także figury z późnobarokowego ołtarza głównego - grupy Wniebowzięcia Matki Bożej, Trójcy Świętej i figury czterech ewangelistów. Podczas prac remontowych odkryto pochodzące z XVII wieku zabytki, ołtarz św. Marii Magdaleny i drzwi wejściowe od strony kaplicy św. Antoniego. Pochodzą sprzed wielkiego pożaru Jasnej Góry w 1690 roku i jak się wydaje, nie ucierpiały od ognia.

Ołtarz św. Marii Magdaleny znajduje się przy wejściu z bazyliki do Kaplicy Cudownego Obrazu. Nieprzypadkowo. Jak bowiem zauważa historyk sztuki pracujący w bazylice Jerzy Żmudziński, pielgrzymi przed wejściem do kaplicy powinni odbyć akt skruchy, przemienienia.

Na wzór św. Marii Magdaleny, która z jawnogrzesznicy stała się gorliwą czcicielką Chrystusa. Płaskorzeźba w ołtarzu przedstawia tę przemianę.
Przez lata była przesłonięta najpierw wizerunkiem św. Zyty, a potem św. Maksymiliana Kolbego.

Na remont sanktuarium jasnogórskiego Unia Europejska przeznaczyła 35 mln zł w ramach projektu "Kompleksowa restauracja zabudowań Klasztoru Ojców Paulinów na Jasnej Górze 2007-2012".

O. Jan Golonka, kustosz zbiorów jasnogórskich
Pielgrzymi mogą już zobaczyć pięknie odnowione prezbiterium, organy przy prezbiterium, sklepienie. Pod posadzką bazyliki odkryto kryptę, a w niej cztery unikatowe trumny,tzw. dłubanki. Do tej pory w Polsce odnaleziono tylko dwa podobne sarkofagi. W wydrążonych w pniach drzew trumnach odnaleziono szczątki czterech osób dorosłych i dziecka.

Iwona Młodkowska-Przepiórowska, archeolog, pracująca w bazylice jasnogórskiej **
Bez unijnych dotacji nie byłyby możliwe prace na Jasnej Górze na taką skalę. Wiem, że to w sumie ponad 30 mln zł. Pracuje się tu w szczególnych okolicznościach. W sanktuarium mają miejsce celebracje, uroczystości, przybywają pielgrzymi. Bazylika była niedostępna dla pielgrzymów tylko przez około dwa miesiące, gdy zdjęto posadzkę. JS

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak Disney wzbogacił przez lata swoje portfolio?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto