Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bezcenne pamiątki po Janie Pawle II w woj. śląskim [ZDJĘCIA]

Agata Pustułka
Piekary Śląskie
Piekary Śląskie Marzena Bugała
Przestrzelony pas papieskiej sutanny to najbardziej wzruszająca, namacalna pamiątka po Janie Pawle II, przesłana przez niego po zamachu na jego życie. W kościołach naszego regionu bezcennych znaków obecności największego Polaka jest więcej. Ale te duchowe są najważniejsze - pisze Agata Pustułka.

Pamiątki po Janie Pawle II mają - dla nas wiernych - wartość relikwii. Ampułka z krwią papieża, którą pobrano mu w czasie badań, na kilka dni przed odejściem, a przechowywana w krakowskiej Kurii Metropolitalnej, zostanie przewieziona do Watykanu w specjalnym relikwiarzu i wystawiona w czasie mszy beatyfikacyjnej.

To ta sama krew, której kroplę otrzymał od metropolity krakowskiego, Stanisława Dziwisza, powracający do zdrowia po wypadku kierowca F1 Robert Kubica.

Szkoły noszące imię Jana Pawła II, a jest ich w Polsce 950, w ostatnich latach otrzymały z Watykanu obrazki z dwumilimetrowymi fragmentami sutanny papieża. Nieodpłatnie przekazuje je wiernym z całego świata wikariat w Rzymie. To namacalne znaki Jego obecności. Każda podróż apostolska papieża do Polski wiązała się z obdarowaniem odwiedzanych przez niego parafii. Często były to złote korony zdobiące obrazy Matki Boskiej z Dzieciątkiem, kielichy mszalne.

Wierni przywozili z Watykanu pod budowę nowych świątyń poświęcone kamienie węgielne. Nie brak także osobistych pamiątek. Najwięcej z nich znalazło się oczywiście na Jasnej Górze, z którą papież związany był wielką duchową więzią. Można je oglądać na specjalnej wystawie.

Jasna Góra - tu na spotkania z Ojcem Świętym przychodziły miliony wiernych

Gdy tylko mógł, nigdy nie omijał Częstochowy. Przy Cudownym Obrazie Najświętszej Marii Panny spędził na modlitwach wiele godzin. Właśnie w Częstochowie Jan Paweł II złożył chyba najwięcej wotów. Najcenniejsze z nich dla Polaków to oczywiście przestrzelony podczas zamachu pas papieskiej sutanny - dziś relikwia. Wśród darów od papieża znalazły się też różaniec, złote serce, a także złota róża z pierwszej pielgrzymki. Jan Paweł II do końca pamiętał o Częstochowie. Właśnie tu, w przededniu jego śmierci, trafiły dwie korony, które zdobią teraz Cudowny Obraz Jasnogórskiej Maryi. Na Jasnej Górze znalazły się także podarowane przez papieża, a ofiarowane przez wiernych, wizerunki Matki Boskiej. Znalazło się także miejsce dla czarnego bmw z 1992 roku, podarowanego przez biskupa Dziwisza.

* SPECJALNY SERWIS PAPIESKI - TYLKO W DZIENNIKU ZACHODNIM

* CZYTAJ NAJNOWSZE WIADOMOŚCI Z PRZYGOTOWAŃ DO UROCZYSTOŚCI BEATYFIKACJI JANA PAWŁA II

* ZOBACZ ARCHIWALNE FILMY Z PAPIEŻEM JANEM PAWŁEM II

Kamień w miejscu pamięci

W Gliwicach w 1999 roku papież nie miał być, ale mimo choroby - zamiast 15 czerwca - zjawił się na lotnisku 17 czerwca i poświęcił korony na obrazy Matki Boskiej Boguckiej, Matki Boskiej Pokornej w Rudach Wielkich, Matki Boskiej Raciborskiej oraz nowy sztandar miasta. Pamiątką po tym niezwykłym spotkaniu jest kamień w miejscu spotkania z wiernymi.

Papieża nie mogło zabraknąć w Gliwicach, bo to on - w uroczystość Zwiastowania Pańskiego 25 marca 1992 roku - erygował diecezję gliwicką, a parafialny kościół pw. św. Apostołów Piotra i Pawła podniósł do godności kościoła katedralnego.

Wierni mogą oglądać wystawione w katedrze: papieski tron, na którym zasiadał Jan Paweł II podczas krótkiej pielgrzymkowej wizyty, ambonkę, krzyż procesyjny i świeczniki.

Na cześć Piekarskiej Pani

Związki Jana Pawła II z Piekarami Śląskimi są szczególne i długie. Jako metropolita krakowski Karol Wojtyła uczestniczył w męskich pielgrzymkach do Piekarskiej Pani. W sumie był w sanktuarium 12 razy. Jedna z najważniejszych wizyt to udział w uroczystości rekoronacji obrazu Matki Bożej Piekarskiej. Wtedy przyszły papież odprawił mszę świętą pontyfikalną.

Nic dziwnego, że właśnie w Piekarach stanął - pierwszy w diecezji katowickiej - pomnik Ojca Świętego, którego inicjatorami byli związkowcy z Solidarności z Zakładu Górniczego Piekary. To oni w 1997 roku podarowali też papieżowi niecodzienny prezent, czyli monstrancję z węgla.

Dziś wierni mogą oglądać wszystkie eksponaty związane z Janem Paweł II w nowo otwartej sali muzealnej przy Bazylice, gdzie wystawiono m.in. tron biskupi, ornat (na zdjęciu) i kielich podarowany swego czasu przez papieża, który jest też honorowym obywatelem Piekar Śląskich. Wśród pamiątek po Ojcu Świętym są te najcenniejsze, czyli papieskie: stuła, paschał i Złoty Różaniec. Ojciec Święty podarował Matce Bożej Piekarskiej świecę wotywną, która znajduje się w Bazylice.

Znaczenie historyczne i sentymentalne ma wpis Jana Pawła II do kroniki sanktuarium, również udostępniony zwiedzającym.

* SPECJALNY SERWIS PAPIESKI - TYLKO W DZIENNIKU ZACHODNIM

* CZYTAJ NAJNOWSZE WIADOMOŚCI Z PRZYGOTOWAŃ DO UROCZYSTOŚCI BEATYFIKACJI JANA PAWŁA II

* ZOBACZ ARCHIWALNE FILMY Z PAPIEŻEM JANEM PAWŁEM II

Pokłon Chrystusowi Królowi

W katowickiej Katedrze Chrystusa Króla modliło się dwóch papieży: Jan Paweł II - w 1983 roku i Benedykt XVI - wtedy biskup Joseph Ratzinger w 1980 roku, gdy przybył tu na zaproszenie ówczesnego biskupa, Herberta Bednorza.

W lewej nawie katedry znajduje się kaplica z figurą Matki Boskiej Fatimskiej - poświęconą w 1982 roku w Fatimie przez Ojca Świętego Jana Pawła II. W prawej nawie znajduje się kaplica z obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej w ołtarzu i z tablicą ufundowaną na pamiątkę pobytu Ojca Świętego w Katowicach.

W archiwum katedralnym znajduje się natomiast Złota Księga z wpisami znanych osób, które odwiedziły katedrę. Jest tam wpis Jana Pawła II z 20 czerwca 1983 roku następującej treści: Chrystusowi Królowi składam cześć w katedrze katowickiej.

Gitara i buty Ojca Świętego

W Domu Kultury w Porąbce, z inicjatywy księży z miejscowej parafii Narodzenia Najświętszej Marii Panny, można zobaczyć m.in. wiosła papieża, jego narty oraz sutannę, którą założył tuż po wyborze na papieża. Zgromadzone w Porąbce eksponaty przybliżają nam papieża jako miłośnika gór, sportu oraz muzyki, bo można m.in. obejrzeć gitarę, na której grywał. Są też buty Jana Pawła II, jego stuła, wiele zdjęć i medali.

Porąbka była bliska sercu papieża, bo gdy w 1995 roku odwiedzał Żywiec, wspominał: "Pamięć prowadzi mnie wzdłuż doliny Soły ku północy i ku południowi. (…) Przemierzam w myśli ten obszar z biegiem Soły, poprzez Porąbkę, aż do Kęt i dalej do Oświęcimia".

W Sosnowcu, który 14 czerwca 1999 roku odwiedził Jana Paweł II, można odbyć wycieczkę jego śladami. Pierwsze kroki stawiamy na... parkingu przy hipermarkecie Auchan, gdzie znajduje się pamiątkowa tablica upamiętniająca przylot Ojca Świętego. Punkt kulminacyjny to oczywiście plac Papieski w Sosnowcu-Zagórzu, ale najbardziej magicznym miejscem jest kościół św. Joachima, gdzie stoi tron papieski z pamiętnej pielgrzymki. W parafii pojawił się zwyczaj, że każde ochrzczone dziecko jest na nim układane, co ma zapewnić mu opiekę papieża i szczęście.

* SPECJALNY SERWIS PAPIESKI - TYLKO W DZIENNIKU ZACHODNIM

* CZYTAJ NAJNOWSZE WIADOMOŚCI Z PRZYGOTOWAŃ DO UROCZYSTOŚCI BEATYFIKACJI JANA PAWŁA II

* ZOBACZ ARCHIWALNE FILMY Z PAPIEŻEM JANEM PAWŁEM II

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto