Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Binokulary natury

Redakcja
Serce ekologii bije również w Parku Śląskim, niedaleko restauracji "Marysin Dwór". Bo tam jest i działa "Akademia Bioróżnorodności".

Młodzi ornitolodzy śledzą za pomocą lornetek ciekawe okazy ptaków, a młodzi przyrodnicy poznają tajemnice parkowej przyrody. W tym samym czasie ich koledzy przygotowują swoje pierwsze preparaty pod mikroskopami i oglądają je przez specjalne binokulary w "Laboratorium Bioróżnorodności". Takie zajęcia od teraz oferuje Fundacja Park Śląski.

To miejsce wyjątkowe w całym województwie
Serce parkowej ekologii bije od niedawna nieopodal restauracji ,,Marysin Dwór". Zostało utworzone w pomieszczeniach dawnego radiowęzła - właśnie jako część projektu "Akademia Bioróżnorodności", który fundacja realizuje dzięki dofinansowaniu z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Parkowe laboratorium jest wyposażone w bardzo dobry sprzęt i materiały dydaktyczne.

Agnieszka Siemińska, wiceprezes Funduszu podkreśla, że takie inicjatywy są bardzo potrzebne i przyjmowane z otwartymi rękami. - To miejsce jest wyjątkowe w skali całego województwa, bo przede wszystkim pozwoli, aby najmłodsze pokolenie zobaczyło otaczający nas świat z zupełnie innej perspektywy. Dostarczy możliwość rzetelnej edukacji, ale również namacalnego poznania przyrody - mówiła podczas otwarcia ,,Akademii Bioróżnorodności" wiceprezes WFOŚiGW w Katowicach.

- Mamy budynek i sprzęt, którego w szkołach brakuje, ale mamy również specjalistów, którzy w bardzo ciekawy sposób umieją przybliżyć działanie laboratorium i pokazać naturę w zbliżeniu - mówi Anna Poraj, prezes Fundacji Park Śląski.

Dzieci były zachwycone!
- Gdy dzieci usłyszały, że idą do laboratorium, nie było jakiejś wielkiej euforii, ale gdy zobaczyły to miejsce, wiewiórkę, ptaki i mikroskopy, były zachwycone - przyznaje Justyna Cebo, nauczycielka z SP nr 11 w Piekarach Śląskich, której uczniowie jako pierwsi skorzystali z laboratorium. - Ogromnym atutem warsztatów jest prowadzenie ich w niewielkich grupach. Do każdego dziecka można podejść indywidualnie - dodaje
.
Akademia poza zajęciami w terenie ma też wydawać materiały dydaktyczne, wytyczać ścieżki edukacyjne oraz czuwać nad pracą laboratorium. Jest tu prawie trzydziestu edukatorów ekologicznych. - Mamy nadzieję, że będziemy mogli obsługiwać jeszcze liczniejsze grupy dzieci niż do tej pory. A zainteresowanie przedszkoli i szkół jest ogromne - mówi z zadwoleniem Poraj i dodaje, że do końca roku wszystkie miejsca są już zajęte. - Na razie laboratorium jest nastawione na grupy zorganizowane. Lekcje terenowe odbywają się dwa razy w tygodniu, laboratoryjne raz w tygodniu. Do każdej grupy staramy się podejść indywidualnie - przekonuje Poraj.

Karty, gry i puzzle
W laboratorium są dwa pomieszczenia edukacyjne. W pierwszym odbywają się zajęcia z mikroskopami, w drugim będą prowadzone zajęcia z wykorzystaniem komputerowych programów ekologicznych. Jest także sporo materiałów edukacyjnych: gier, puzzli, kart, jest łańcuch pokarmowy do układania. Te pomoce mają utrwalić wiedzę zdobytą w praktyce. W przyszłym roku fundacja chce wydać album o bioróżnorodności w Parku Śląskim, doposażyć laboratorium i poszerzyć ofertę o warsztaty dla dzieci z rodzicami.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto