Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Biskupin Jury i turystyka

Anna Dziedzic
Czego by nie napisać o gminie Ogrodzieniec, to zawsze w tle pojawiają się ruiny zamku w Podzamczu. Tymczasem już wkrótce gmina będzie miała dla turystów kolejną ciekawostkę historyczną.

Mowa o rozpoczętej właśnie w czerwcu budowie drewnianego grodu na malowniczej Górze Birów w Podzamczu.

Badania archeologiczne wskazują, że właśnie w tym miejscu znajdowało się kiedyś grodzisko, starsze od zamku. Niestety gród strawił wielki pożar w pierwszej połowie XIV wieku. Nie odbudowano go. Jego funkcję przejął wzniesiony w 1370 roku zamek.

- W latach 1990-97 prowadziliśmy na Górze Birów badania archeologiczne, a potem interdyscyplinarne. Wtedy to właśnie odkryto tam szczątki dawnego grodu. Znaleziony przez Zespół Parków specjalista wykonał projekt rekonstrukcji tego grodu - mówi Marek Broda, dyrektor Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego.

Rekonstrukcja drewnianego grodu na górze miała powstać już w roku 200O. Dzięki pozyskaniu unijnych dotacji na ten cel udało się ruszyć z inwestycją w tym roku.

Inwestorem i właścicielem terenu na którym stanie grodzisko jest gmina. Dzięki budowie kolejnej atrakcji turystycznej władze gminy mają nadzieję zatrzymać turystów w tym miejscu nieco dłużej, niż tylko parę godzin, które zwykle wystarczają na zwiedzanie zamku. Oprócz zrekonstruowanego grodu powstanie tu również tzw. szlak warowni jurajskich, który będzie miał początek na pięknie wyremontowanym w ubiegłym roku ryneczku w Podzamczu. Powstały tu oczka wodne, fontanny, ławeczki. Miejsce zostało wybrukowane.

- Chcemy przyciągnąć do nas więcej turystów, ale chcemy też zapełnić im dobre warunki wypoczynku - przekonuje Andrzej Mikulski, burmistrz Ogrodzieńca. - Uważam, że jeszcze nie wykorzystaliśmy potencjału naszej gminy. Oprócz Podzamcza mamy przecież inne miejscowości, często równie atrakcyjne. Na przykład wieś Ryczów. Mamy tam wspaniałe ostańce i jaskinie - podkreśla burmistrz.

Gmina Ogrodzieniec przyciąga nie tylko turystów, ale i chętnych do budowania tu domów. Ludzie chętnie osiedlają się malowniczo położonych i spokojnych miejscowościach np. w Kiełkowicach. Jedną z atrakcji tej wsi jest strusia ferma. By gmina mogła czerpać jeszcze większe korzyści z turystycznych walorów, potrzebuje szerszego zaplecza.

- Właśnie z tego powodu poszukujemy inwestorów. Uważam, że na terenie naszej gminy mogłoby spokojnie funkcjonować wiele hoteli. Miejsce dla nich na pewno by się znalazło. Ruch turystyczny jest tu ogromny - podkreśla Burmistrz Mikulski.

Ostatnio gmina Ogrodzieniec pokazała się także z innej strony. Na terenie kamieniołomów zorganizowano Rajd Poland Trophy. Miłośnicy aut terenowych i quadów mogli tam pokazać co potrafią.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto