Pierwsze budynki z betonowej wielkiej płyty powstały w końcu lat 30. we Francji, Szwecji i Finlandii, potem tak-że w Niemczech. W Polsce: w Warszawie w 1957 roku. Cztery lata później zaczęto budować katowickie Tysiąclecie. W 1967 roku Superjednostkę przy alei Korfantego, a w 1970 os. Paderewskiego. Teraz bloki z wielkiej płyty stoją w każdym ze śląskich miast. W Gliwicach to osiedla Sikornik i Kopernik, w Częstochowie większość mieszkańców żyje w takich blokach. I wszystko wskazuje na to, że postoją jeszcze sto, a nawet 200 lat, bo ich konstrukcje praktycznie są niezniszczalne.
Dr Ryszard Nakonieczny z Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej mieszkał przez lata na osiedlu Paderewskiego w Katowicach:
- Nie ukrywam sentymentu do tego miejsca. Osiedle zostało zaprojektowane m.in. przez Juranda Jareckiego. Mieszkania w środku, jak na ten typ budownictwa, są bardzo funkcjonalne. Niemal mistrzostwo świata. Wszystkie pokoje kwadratowe, dobrze doświetlone. Mieszkania są zgrupowane po cztery i tworzą swoistą wspólnotę. Do tego znakomita lokalizacja, dużo zieleni - mówi. Za wzorzec wielkiej płyty architekt podaje też stojące na granicy Katowic i Chorzowa Tysiąclecie.
Budowano je z ogromnym rozmachem. Od razu projektowano też całe potrzebne ludziom do życia zaplecze - czytaj więcej na dziennikzachodni.pl
*NiesamowityDreamliner w Pyrzowicach ZOBACZ ZDJĘCIA i WIDEO
*Zniewalający wystrój restauracji Kryształowa Magdy Gessler ZOBACZ ZDJĘCIA i WIDEO
*\
*
Ślązacyzazdroszczą Katalończykom autonomii: prawda czy fałsz? [CZYTAJ I SKOMENTUJ]**
Strefa Biznesu - Boże Ciało 2023. Gdzie i za ile wyjadą Polacy?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?