18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Bloki z wielkiej płyty nie do zdarcia

Aldona Minorczyk-Cichy
Największe osiedla
SOSNOWIEC. Osiedle Zagórze (na zdjęciu). W granicach miasta  od 1975 r. Liczba mieszkańców bloków z wielkiej płyty - ok.  45 tysięcy. 

KATOWICE. Osiedle Tysiąclecia. Ma ponad 50 budynków powyżej 10 pięter, w tym charakterystyczne kukurydze. Zajmuje 188 ha powierzchni i ma 24 tys. mieszkańców.

BIELSKO-BIAŁA. Osiedle Karpackie. Rok temu obchodziło 30-lecie. Ma 34 ha pow. i 54 budynki z wielkiej płyty. Na osiedlu mieszka ponad 12 tys. ludzi.

 CZĘSTOCHOWA. Osiedle Błeszno. Dzielnica z bogatą historią sięgającą XIV w. Współcześnie to osiedle bloków budowanych w latach 1970-90. Liczba mieszkańcow - ok. 11 tys.

 RYBNIK. Osiedle Nowiny. Można wyróżnić mniejsze osiedla: Chabrowa, Maroko, Tysiąclecia, Reymonta, Krakusa, Sławików.  Liczba mieszkańców wielkiej płyty - ok. 16 tys.
Największe osiedla SOSNOWIEC. Osiedle Zagórze (na zdjęciu). W granicach miasta od 1975 r. Liczba mieszkańców bloków z wielkiej płyty - ok. 45 tysięcy. KATOWICE. Osiedle Tysiąclecia. Ma ponad 50 budynków powyżej 10 pięter, w tym charakterystyczne kukurydze. Zajmuje 188 ha powierzchni i ma 24 tys. mieszkańców. BIELSKO-BIAŁA. Osiedle Karpackie. Rok temu obchodziło 30-lecie. Ma 34 ha pow. i 54 budynki z wielkiej płyty. Na osiedlu mieszka ponad 12 tys. ludzi. CZĘSTOCHOWA. Osiedle Błeszno. Dzielnica z bogatą historią sięgającą XIV w. Współcześnie to osiedle bloków budowanych w latach 1970-90. Liczba mieszkańcow - ok. 11 tys. RYBNIK. Osiedle Nowiny. Można wyróżnić mniejsze osiedla: Chabrowa, Maroko, Tysiąclecia, Reymonta, Krakusa, Sławików. Liczba mieszkańców wielkiej płyty - ok. 16 tys. ARC
Ciasne, niskie, niefunkcjonalne. Ściany pękają na łączeniach i słychać niemal każde słowo sąsiadów. Wielka płyta - koszmar architekta czy przełom w budownictwie? Spory nie gasną. Tymczasem w blokach z betonu mieszkamy już ponad pół wieku. O dziwo, mieszkania w nich - mimo oczywistych wad - nadal znajdują nabywców i to za całkiem spore pieniądze.

Pierwsze budynki z betonowej wielkiej płyty powstały w końcu lat 30. we Francji, Szwecji i Finlandii, potem tak-że w Niemczech. W Polsce: w Warszawie w 1957 roku. Cztery lata później zaczęto budować katowickie Tysiąclecie. W 1967 roku Superjednostkę przy alei Korfantego, a w 1970 os. Paderewskiego. Teraz bloki z wielkiej płyty stoją w każdym ze śląskich miast. W Gliwicach to osiedla Sikornik i Kopernik, w Częstochowie większość mieszkańców żyje w takich blokach. I wszystko wskazuje na to, że postoją jeszcze sto, a nawet 200 lat, bo ich konstrukcje praktycznie są niezniszczalne.

Dr Ryszard Nakonieczny z Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej mieszkał przez lata na osiedlu Paderewskiego w Katowicach:

- Nie ukrywam sentymentu do tego miejsca. Osiedle zostało zaprojektowane m.in. przez Juranda Jareckiego. Mieszkania w środku, jak na ten typ budownictwa, są bardzo funkcjonalne. Niemal mistrzostwo świata. Wszystkie pokoje kwadratowe, dobrze doświetlone. Mieszkania są zgrupowane po cztery i tworzą swoistą wspólnotę. Do tego znakomita lokalizacja, dużo zieleni - mówi. Za wzorzec wielkiej płyty architekt podaje też stojące na granicy Katowic i Chorzowa Tysiąclecie.

Budowano je z ogromnym rozmachem. Od razu projektowano też całe potrzebne ludziom do życia zaplecze - czytaj więcej na dziennikzachodni.pl


*NiesamowityDreamliner w Pyrzowicach ZOBACZ ZDJĘCIA i WIDEO
*Zniewalający wystrój restauracji Kryształowa Magdy Gessler ZOBACZ ZDJĘCIA i WIDEO
*\

HC GKS Katowice od szatni ZOBACZ ZDJĘCIA TYLKO W DZ

*

Ślązacyzazdroszczą Katalończykom autonomii: prawda czy fałsz? [CZYTAJ I SKOMENTUJ]

**

Strefa Biznesu - Boże Ciało 2023. Gdzie i za ile wyjadą Polacy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie