Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Boimy się zanieczyszczeń wokół nas. Czy Polak to ekolog?

Redakcja
64% respondentów stwierdziło, że ludzie nie segregują śmieci, bo nie wierzą, że trafią one do recyklingu.  
Aż 84% osób twierdzi, że sortowanie śmieci powinno być obowiązkowe, jeszcze więcej, bo aż  94% ankietowanych uważa, że ich wywożenie w niedozwolone miejsca powinno być karane surowiej niż dotychczas.
64% respondentów stwierdziło, że ludzie nie segregują śmieci, bo nie wierzą, że trafią one do recyklingu. Aż 84% osób twierdzi, że sortowanie śmieci powinno być obowiązkowe, jeszcze więcej, bo aż 94% ankietowanych uważa, że ich wywożenie w niedozwolone miejsca powinno być karane surowiej niż dotychczas.
Na miejsce wakacyjnego wypoczynku chętnie wybieramy atrakcyjne przyrodniczo tereny - lasy, jeziora, morze czy góry. Ale czy Polacy naprawdę cenią przyrodę? Resort środowiska przedstawił niedawno wyniki pierwszych rządowych badań społecznych na temat ekologii w Polsce. Czy wynika z nich, że Polak równa się ekolog?

Najbardziej boimy się trzech ekologicznych problemów: zanieczyszczenia powietrza (aż 54% z nas), problemu śmieci (53%) i zanieczyszczenia wód (53%). Śmieci są dla nas takim utrapieniem, że zgadzamy się nawet na bardziej rygorystyczne przepisy czy ostrzejsze kary za wyrzucanie ich w niedozwolone miejsca.

Jednocześnie tylko 45% Polaków deklaruje, że odpady segreguje regularnie, a 17%, że robi to sporadycznie.
Aż 70 proc. społeczeństwa deklaruje odpowiedzialność za lokalne otoczenie i środowisko. Pytani, dlaczego warto chronić przyrodę, odpowiadamy, że z troski o przyszłe pokolenia (67%) i o zdrowie (64%). Mniej niż 1% badanych twierdzi, że nie warto nic robić w tym kierunku.

Statystyczny proekologiczny Polak demonstruje swój pozytywny stosunek do środowiska głównie korzystając z toreb wielorazowego użytku podczas zakupów. Ponadto, już co trzeci badany często zwraca uwagę na oznaczenia ekologiczne na produktach.

Za inny, powszechny wśród Polaków, sposób na ochronę środowiska można także uznać oszczędzanie energii. Nie robi tego tylko co dziesiąta osoba. Przodują tu mężczyźni - 13% nie oszczędza energii, wśród kobiet odsetek ten wynosi 8%. To się jednak wkrótce zmieni, bo do oszczędzania zmuszą ich wyższe... ceny.

Podsumowując tegoroczne wyniki badania, minister Marcin Korolec wskazuje, że są one ważne nie tylko dla planowania polityki ochrony środowiska, ale też dla każdego Polaka. - Badanie pokazało, że Polacy najbardziej boją się trzech ekologicznych problemów: zanieczyszczenia powietrza, problemu śmieci i zanieczyszczenia wód. Już dziś te trzy obszary są dla mnie priorytetowe i stale wzmacniamy działania, żeby skutecznie się z nimi uporać.

Bardzo ważne jest według mnie to, że Polacy są świadomi problemu śmieci i są przygotowani, że walka z nimi będzie wymagać zaangażowania każdego z nas. Sukces wycofywania torebek foliowych ze sklepów pokazuje, że to możliwe - dodaje minister środowiska.


Nasze wybory
Zdecydowana większość Polaków, bo aż 94% widzi wpływ środowiska na jakość życia i zdrowie człowieka. 45% osób uważa, że wpływ ten jest bardzo istotny, a tylko 1% ankietowanych twierdzi, że nie ma on znaczenia. Co ciekawe - mieszkańcy miast, w porównaniu do osób mieszkających na wsi, są bardziej skłonni uważać wpływ środowiska naturalnego za istotny.

Prawie połowa Polaków twierdzi, że wybiera rozwiązania ekologiczne, nawet gdy oznacza to dodatkowy koszt (47%).

Przeciwnego zdania jest 43% badanych. Im wyższe wykształcenie, tym częściej Polacy wybierają rozwiązania ekologiczne, nawet jeśli są droższe.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto