Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

BPK redukuje straty wody

Redakcja
Straty wody to różnica objętości wody wtłoczonej do sieci i objętości wody sprzedanej odbiorcom z uwzględnieniem zapotrzebowania na cele własne i technologiczne. Problem strat wody dotyka niemal wszystkie przedsiębiorstwa wodociągowe. Nie inaczej jest w Bytomiu, w którym Bytomskie Przedsiębiorstwo Komunalne Sp. z o.o. (BPK) eksploatuje ponad 500 km sieci wodociągowej. Na szczęście bytomska Spółka z uciekającą wodą radzi sobie znakomicie. Dzięki podejmowanym, ukierunkowanym działaniom mającym na celu ograniczenie wycieków z sieci wodociągowej, Przedsiębiorstwo ma się czym pochwalić. Straty wody są coraz mniejsze, a wszystko wskazuje na to, że w przyszłości będzie tylko lepiej.

W 2004 roku strata wynosiła aż 3,4 mln m3, co stanowiło 29,9% wody zakupywanej przez Spółkę od Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów S.A. W 2014 roku udało się ją zredukować do 0,6 mln m3, co daje 9,5%. Znacząco spadła też liczba awarii, z 546 w 2004 roku do 287 w 2014 roku. Ten imponujący wynik Przedsiębiorstwo zawdzięcza podejmowanym działaniom diagnostycznym, zabudowie zaworów redukcyjnych wpływających na stabilizację ciśnienia w sieci, optymalizacji doboru i zmniejszenia średnic oraz zastosowaniu nowych, dokładniejszych wodomierzy klasy C, a także konsekwentnej wymianie starych i awaryjnych odcinków sieci wodociągowej.

W ramach podejmowanych działań związanych z gospodarką wodomierzową, BPK opracowało również harmonogram strefowej wymiany wodomierzy. Umożliwi to unifikację stosowanych urządzeń w poszczególnych, wydzielonych strefach oraz ułatwi wprowadzanie systemu zdalnego odczytu wodomierzy oraz elektronicznego biura obsługi klientów w Bytomiu.

Pozwoli to na przesył danych do systemu bilingowego, dzięki któremu możliwe będzie generowanie faktur elektronicznych, co wpłynie na ochronę środowiska oraz obniżenie kosztów związanych z tradycyjnymi fakturami. Już dzisiaj natomiast mieszkańcy mogą zgłaszać bieżący odczyt swojego licznika przez Internet, wchodząc na stronę www.bpk.pl i wybierając zakładkę "prześlij stan licznika".

W roku 2013 zakupiono dwadzieścia sztuk dodatkowych rejestratorów akustycznych, tzw. loggerów szumów oraz wyremontowano już posiadane. Obecnie Przedsiębiorstwo dysponuje pięćdziesięcioma urządzeniami tego typu. Dzięki temu pracownicy Spółki są w stanie osłuchać 10 km sieci w ciągu tygodnia w celu zlokalizowania miejsc ewentualnych wycieków. Pod koniec 2014 r. uruchomiono pierwszy pilotaż stacjonarnego odczytu wodomierzy, który pozwala na automatyczny odczyt urządzeń bez konieczności ingerencji pracowników BPK.

W dzielnicy Miechowice zbudowane zostały cztery studnie kontrolno-redukcyjne, w których zamontowane zawory pozwoliły na ograniczenie ilości traconej wody poprzez dostosowanie wysokości ciśnienia w sieci wodociągowej do realnych potrzeb zasilanych rejonów. Część pracujących zaworów redukcyjnych wyposażono w sterowniki, które dodatkowo obniżając ciśnienie w godzinach nocnych, kiedy to zapotrzebowanie na wodę jest znacznie mniejsze, wpłynęły na obniżenie wydatku wycieków z sieci.

W roku 2014 BPK wymieniło 813,9 metrów sieci wodociągowej oraz zmodernizowało strategiczny węzeł w ul. Krakowska - Głęboka. Inwestycja była konieczna do zapewnienia niezawodnej dostawy wody w Śródmieściu. Przeprowadzono też modernizację pompowni wody poprzez dobór i zabudowę właściwych pomp oraz wyposażenie ich w odpowiedni system sterowania. Dodatkowo opracowano koncepcje uniwersalnego systemu monitoringu parametrów sieci wodno-kanalizacyjnej, której wdrożenie planowane jest w pierwszej połowie 2015 roku.

W przypadku redukcji strat wody monitoring sieci ma szczególne znaczenie. Umożliwia on bowiem szybką reakcję brygad diagnostycznych na pojawiające się awarie oraz na bieżącą analizę pracy systemu zaopatrzenia w wodę. Ponadto BPK konsekwentnie wymienia stare, skorodowane sieci wodociągowe zbudowane ze stalowych i żeliwnych rur na nowe, a także modernizuje strategiczne węzły zasuw.

W najbliższym czasie przewidywana jest modernizacja kolejnej pompowni wody, w ramach której pompa wymieniona zostanie na nową o mniejszym zużyciu energii i wyposażoną w specjalne sterowniki zapewniające stabilne ciśnienie w zasilanym rejonie i ograniczające awaryjność wodociągu. Przedsiębiorstwo zamierza też wymienić energochłonne urządzenia oraz przeprowadzić audyt wewnętrzny, a docelowo wprowadzić normę ISO:550001 dotyczącą optymalnego zarządzania energią. BPK planuje też wybudowanie kolejnych siedmiu nowych studni redukcyjnych.

W przypadku BPK redukcja strat wody wiąże się nie tylko z racjonalnym korzystaniem z tak ważnych dla nas zasobów wody, ale również z ograniczeniem kosztów ponoszonych przez Spółkę, która kupuje wodę od Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów S.A. To głównie z tego powodu Przedsiębiorstwo cały czas pracuje nad wyeliminowaniem wycieków z sieci wodociągowej. Dla BPK każdy stracony metr wody to nie tylko ujemne działanie na środowisko, ale też stracone pieniądze.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto