Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Burze z gradem w woj. śląskim [11.5.2018]. Lokalnie mogą wystąpić trąby powietrzne. Sprawdź gdzie jest burza MAPA ONLINE

red.
W piątek 11 maja 2018 w woj. śląskim prognozowane są opady, burze, porywisty wiatr i lokalnie gradobicie. Nie są wykluczone trąby powietrzne. Poniżej w materiale możesz zobaczyć interaktywną mapę "GDZIE JEST BURZA?". Sprawdź również co robić, a czego nie robić w czasie burzy? [PRAWDY I MITY O BURZY].

O takiej pogodzie meteorolodzy mówią, że jest dynamiczna i niebezpieczna. Słońce, bardzo ciepło i zagrożenie bardzo gwałtownymi burzami z gradem. Nie są wykluczone trąby powietrzne. Oto prognoza na piątek.

Ostrzeżenie przed burzami obowiązuje dziś na obszarze prawie całego kraju. Mogą się zdarzyć ulewne deszcze (nawet do 40 l na metr kw), grad i porywisty wiatr podczas burz (ok. 100 km na godz.).

W Śląskiem bardzo ciepło: od 24 do 26 st. C.

Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Katowicach wydało ostrzeżenie nr 41 o burzach z gradem o intensywności dwa w trzystopniowej skali. Oznacza to groźbę wystąpienia zjawiska powodującego duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia.

Ostrzeżenie obowiązuje dzisiaj (11.5.2018 r.) od godz. 13:00 do godz. 23:00. W tym czasie prognozuje się wystąpienie burz z opadami deszczu, lokalnie także gradu. Suma opadów miejscami od 25 mm do 40 mm, a porywy wiatru do 70 km/h.

Drugi stopień zjawiska oznacza, że przewiduje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Niebezpieczne zjawiska lub skutki ich wystąpienia w silnym stopniu ograniczają prowadzenie działalności. Należy spodziewać się zakłóceń w codziennym funkcjonowaniu. Zalecana duża ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej. Należy przestrzegać wszystkich zaleceń wydanych przez służby ratownicze w sytuacji zagrożenia oraz dostosować plany do warunków pogodowych.

Polscy Łowcy Burz ostrzegają:

„Uwaga! Jutro zwłaszcza w pasie od Pomorza Gdańskiego przez Kujawy, Ziemię Łódzką po Śląsk spodziewamy się wystąpienia miejscami gwałtownych burz przynoszących ulewne opady deszczu, gradobicia oraz punktowo bardzo silne porywy wiatru. Burze będą charakteryzować się również wysoką aktywnością elektryczną. Prosimy o zapoznanie się z prognozą siły i aktywności burz oraz udostępnienie jej dalej!

STOPIEŃ 2. i 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla południowej, środkowej i północnej Polski głównie z powodu ryzyka wystąpienia ulewnych / nawalnych opadów deszczu, dużego gradu z silnymi akumulacjami, punktowo silnych i bardzo silnych porywów wiatru oraz w mniejszym stopniu przed możliwością powstania 1-2 przypadków trąb powietrznych.

Sprawdź GDZIE JEST BURZA?

Czy przygotowywać się na spacer, czy raczej zabezpieczyć samochód przed gradem? Dzięki zaawansowanym urządzeniom meteorologicznym, określenie wystąpienia burz, intensywności wyładowań atmosferycznych jest w niemal stu procentach skuteczne.

Zobacz na mapie interaktywnej GDZIE JEST BURZA? - kliknij w kolejną stronę...

Gdzie jest burza? Sprawdź przez Internet!

GDZIE JEST BURZA? MAPA BURZ - POLSKA - KLIKNIJ W MAPĘ BY JĄ POWIĘKSZYĆ

Mapa burzowa Polski

BURZOWA MAPA EUROPY

Pogoda na dzień + 2 kolejne dni (11 + 12-13.05.2018)

Co robić, a czego nie robić w czasie burzy? Prawdy i mity o burzy

Na otwartej przestrzeni najlepiej położyć się na ziemi.
FAŁSZ. Uderzenie pioruna wytwarza na ziemi pole centralne. A jeśli ziemia jest mokra, a tak jest na ogół podczas burzy, to przeniesie ona ładunek elektryczny na leżącego człowieka, nawet jeśli piorun uderzył kilkanaście metrów dalej. Śmierć pewna.
Jedyne, co warto zrobić, to kucnąć, trzymając stopy jak najbliżej siebie.
Najlepiej jednak rozejrzeć się za rowem, wąwozem, doliną i schronić się właśnie tam. Jednym słowem - poszukać obniżenia terenu. Koniecznie unikać wzniesień, pagórków i wszelkich wypukłości na otwartej przestrzeni.

Nie stawać pod drzewem.
PRAWDA. Unikać nie tylko drzew, ale wszelkich najwyższych obiektów w okolicy. Jeśli w pobliżu znajdują się tylko pojedyncze drzewa, koniecznie schylić się i oddalić na odległość dwukrotnie większą niż wysokość drzew. Drzewa rzeczywiście przyciągają pioruny. Co gorsza, niektóre z nich, np. lipy, bardzo łatwo przewodzą elektryczność

Pozbyć się metalowych elementów na sobie.
PRAWDA. Nawet metalowa sprzączka od spodni może być przyczyną tzw. wyładowania wstęgowego, które jeśli zetknie się z wyładowaniem z chmury, spowoduje wyładowanie główne, co potocznie nazywamy piorunem lub grzmotem.
Niebezpieczne są także wędki, kij golfowy, narzędzia rolnicze, ba, nawet parasol z metalowymi elementami.

Mieć na sobie suche ubranie.
FAŁSZ. Suche ubranie sprawia, że człowiek staje się jakby opornikiem i po uderzeniu pioruna spustoszenia w ciele są większe. Mokre ubranie natomaist działa jak naturalny przewodnik. Ładunek prześliźnie się po jego powierzchni.

Komórka ściągnie piorun.
Nie do końca prawda, bardziej niebezpieczne jest używanie telefonów stacjonarnych, których kable przyciągają wyładowania, ale i z komórką warto być ostrożnym.

Jeśli nie możemy schować się w budynku z piorunochronem, wskoczyć do samochodu lub autobusu.
PRAWDA. Dzięki metalowemu nadwoziu, które tworzy tzw. klatkę Faradaya, ładunki idą do ziemi, jak w przypadku piorunochronów.

Nie kosić w czasie burzy.
PRAWDA. I nie tylko nie kosić, ale wyłączyć kosiarkę już wtedy, gdy odezwą się pierwsze grzmoty. Zdarzały się przypadki porażenia osoby obsługującej takie urządzenie,gdy burza była jeszcze - zdawałoby się - w bezpiecznej odległości.

W domu jesteśmy bezpieczni.
Nie do końca prawda. Tam też trzeba zachować ostrożność. Przede wszystkim trzeba się trzymać z dala od rzeczy, które przewodzą prąd. Do nich należą m.in. kaloryfery, rury metalowe, zlewy kuchenne, telefony, itp. Nie należy używać urządzeń elektrycznych podłączanych do gniazdka elektrycznego, np. suszarki do włosów, elektrycznej szczoteczki do zębów, maszynki do golenia. Jeśli piorun uderzy w dom, te urządzenia mogą przenieść ładunek elektryczny na człowieka.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto