Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bytom: ruszyła wystawa dotycząca Sutuhali, czyli tajemniczego wzgórza św. Małgorzaty [ZDJĘCIA]

Szymon Bijak
Szymon Bijak
Od 17 października, w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu, mieszkańcy mogą udać się na wystawę poświęconą najnowszym odkryciom archeologicznym, które udało się znaleźć na wzgórzu św. Małgorzaty.

W ubiegłym roku prowadzone były badania wykopaliskowe przez archeologów na Wzgórzu św. Małgorzaty, zwanym także powszechnie Sutuhali, czyli jednym z najbardziej intrygujących miejsc na mapie Bytomia. W ich trakcie odkryto chociażby ślady drewnianego barokowego kościoła – podstawę ołtarza, a także kryptę, co oznacza, że wnętrze świątyni również służyło jako miejsce pochówku mieszkańców. O tym wszystkim (i nie tylko) dowiedzieć się można z wystawy, która właśnie ruszyła w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu (znajdującego się przy ulicy Korfantego 34).

17 października odbył się wernisaż, na której możemy obejrzeć najciekawsze zabytki, m.in. monety (chociażby najstarsze w zbiorze dwa srebrne czeskie halerze wybite za czasów Karola IV – 1346-1378) oraz dewocjonalia, wczesnośredniowieczną ceramikę, ozdoby czy… materiał kostny, dzięki któremu poznamy interesujące fakty dotyczące jakości życia, a także przyczyn śmierci naszych dalekich przodków.

Wystawa „Legendarne Sutuhali? Archeologia wzgórza św. Małgorzaty” będzie udostępniona zwiedzającym aż do 16 lutego 2020 roku. Jej kuratorką jest Beata Badura. Powyżej znajdziecie zdjęcia z otwarcia wystawy, a także samego kościoła znajdującego się na wzgórzu.

Historia
Wzgórze św. Małgorzaty to niewątpliwie miejsce wyjątkowe. To właśnie tu znajdował się bytomski gród, który został wzniesiony – według podań – przez Bolesława Chrobrego. Natomiast Kazimierz Sprawiedliwy miał wypowiedzieć legendarne słowa „był tu” - upatruje się w nich bowiem źródła nazwy miasta. Ponadto książę krakowski Bolesław Kędzierzawy – około roku 1165 - na tym wzgórzu ufundował pierwszą w okolicę świątynię – romański kościół (jego śladów wciąż poszukują archeolodzy), uznawany powszechnie za matkę wszystkich kościołów Bytomia.

Obecnie stojący na wzgórzu Świętej Małgorzaty kościół jest najprawdopodobniej już czwartą z kolei świątynią w tym miejscu. Wcześniej znajdował się tu nie tylko wspomniany już kościół w stylu romańskim, ale także dwa obiekty drewniane. Jako ciekawostkę można dodać, że parafia Świętej Małgorzaty jest jedną z najmniejszych w Polsce – liczybowiem nieco ponad 200 parafian. Ponadto na jej terenie znajduje się jeden z najstarszych cmentarzy w mieście, a także dom zakonny Werbistów

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bytom.naszemiasto.pl Nasze Miasto