Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Cała Dąbrowa Górnicza świętuje Światowy Dzień Wody

Redakcja
22 marca obchodzony jest Światowy Dzień Wody. Ustanowiony przez ONZ w 1992 roku, tym razem odbywa się pod hasłem „Woda i praca”. W Dąbrowie Górniczej odbywają się prawdopodobnie jedne z największych obchodów w Polsce. Fala poniosła niemal całe miasto: 30 szkół i przedszkoli, fundację, bibliotekę, a nawet wodny park. To zarazem fala wodnej zabawy, w której bierze udział, w 150 specjalnie przygotowanych wydarzeniach, około 4 tysięcy dzieci. Organizatorem obchodów są Dąbrowskie Wodociągi.

Światowy Dzień Wody, organizowany w niemal wszystkich krajach, został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ) w 1992 roku. Powodem był fakt, że ponad miliard ludzi na świecie cierpi z powodu braku dostępu do czystej wody pitnej. Każdego roku obchody odbywają się pod innym hasłem.

Mecz siatkówki w wodzie
W tym roku w Dąbrowie Górniczej jest wyjątkowo pracowicie, bo hasło przewodnie zobowiązuje, to „Woda i praca”. - Dlatego obchody zaczęły się już 20 marca meczem siatkówki, oczywiście w wodzie. Rywalizacja była wyjątkowa, wzięli w niej udział mieszkańcy, którzy zmierzyli się z wychowankami siatkarskiego klubu MKS Tauron Dąbrowa Górnicza - mówi Andrzej Malinowski, Prezes Zarządu Dąbrowskich Wodociągów

Mecz odbył się w Parku Wodnym Nemo, w którym czekało tego dnia na odwiedzających wiele dodatkowych atrakcji, jak zajęcia taneczne Auquafun, Wodny Świat Dziecka (z grami i zabawami z nagrodami), malowanie wodą, specjalne studio tatuażu dla najmłodszych i fotobudka, gdzie dąbrowianie fotografowali się w wodnym klimacie. To było prawdziwe święto dla najmłodszych, nie mogło więc zabraknąć niespodzianek - każdy, kto odwiedził strefę Dąbrowskich Wodociągów, wychodził z własnoręcznie wymalowaną koszulką inspirowaną wodą.

Woda i praca - 1,5 miliarda ludzi
Jednak oprócz zabawy, organizator, czyli Dąbrowskie Wodociągi, stawia na edukację. - Ponad połowa zatrudnionych na świecie pracuje w sektorach związanych z wodą, a to prawie 1,5 miliarda ludzi. Przy tym miliony z nich, zajmujących się dostawami wody, nie chroni się nawet podstawowymi przepisami pracy. Dlatego w tym roku razem z różnymi organizacjami w Polsce i na całym świecie chcemy zwrócić uwagę, jak odpowiednia ilość i jakość wody może odmienić życie osób pracujących i całych społeczeństw - tłumaczy Andrzej Malinowski, Prezes Zarządu Dąbrowskich Wodociągów.

32 placówki, 150 wydarzeń, 4 000 dzieci
Programem Światowego Dnia Wody Dąbrowskie Wodociągi objęły 32 placówki, m.in.: szkoły, przedszkola, fundację i bibliotekę. Kulminacja obchodów zaczęła się 21 marca i potrwa przez kilka dni. Najwięcej imprez skierowanych jest do prawie 4000 przedszkolaków i uczniów szkół podstawowych. Dla nich przygotowane są edukacyjne konkursy wiedzy, plastyczne i muzyczne. Dzieci biorą też udział w warsztatach i doświadczeniach, podczas których dowiadują się m.in. jak to się dzieje, że brudna woda po wizycie w oczyszczalni wraca czysta do środowiska. Łącznie to ponad 150 różnych atrakcji.

Wśród nich atrakcje przygotowane w dwóch placówkach fundacji Godne Życie w Dąbrowie Górniczej. Dzieci 21 marca wzięły udział w zabawach badawczych, podczas których dowiedziały się, co rozpuszcza się w wodzie, co najszybciej nasiąka wodą, były też konkursy: plastyczny „Woda źródłem życia” i na wiersz związany z wodą. Nie zabrakło również quizów i wodnych kalamburów.

Z kolei w Błędowie, Świetlica Środowiskowa wraz z klubem LKS „Tęcza” postawiły na konkursy. Młodzi ekolodzy biorą udział m.in. w wodnej sztafecie i grze w kropelki. Organizatorzy zadbali też o kwestię wystroju, tak by wszystko było w wodnym klimacie. - Tradycyjnie, co roku bierzemy udział w Światowym Dniu Wody. Z dużym wyprzedzeniem przygotowujemy się do obchodów, by wszystko było ciekawe i wciągające, bo wiemy, że w ten sposób, poprzez zabawę dzieci szybciej przyswajają wiedzę. Konkursy co roku cieszą się dużym zainteresowaniem, a my jesteśmy zadowoleni, że w ten sposób udaje się zmobilizować najmłodszych do nauki, m.in. jak obcować z naturą, jak korzystać z wody, nie szkodząc przyrodzie - powiedziała Halina Koziak z klubu LKS „Tęcza”.

W obiektywie
22 marca startuje też konkurs „Blisko wody”, skierowany do miłośników fotografii z Dąbrowy Górniczej. Jak w poprzednich edycjach - tematem jest woda. Organizatorzy nie zawężają tematyki konkursu, dlatego każdy może na własny sposób przedstawić, jak rozumie hasło „Bisko Wody”. Wystarczy zrobić zdjęcie i wysłać je do 6 maja. Nagroda główna to 2 tys. złotych. Łączna pula nagród to ponad 6 tys. złotych. Regulamin fotokonkursu znajduje się na stronie Dąbrowskich Wodociągów.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto