Po pierwsze: uszczelnij okna i drzwi, w tym balkonowe. W sklepach budowlanych kupisz specjalne uszczelki samoprzylepne lub silikon w tubkach, za pomocą którego sam możesz "wyprodukować" uszczelki.
Jeśli masz mieszkanie spółdzielcze lub komunalne, domagaj się wymiany nieszczelnych okien na nowe. Pamiętaj, nie rób tego na własną rękę, bo możesz w ten sposób stracić prawo do dofinansowania inwestycji przez administrację. Sprawdź też w spółdzielni, na jakich zasadach rozliczane są koszty ciepła. Jeśli jest techniczna możliwość, złóż wniosek o zamontowanie licznika ciepła dla twojego mieszkania. To najbardziej precyzyjna metoda pomiaru.
W okresie mrozów i zimnych wiatrów zawieś grube zasłony w oknach, a jeśli masz żaluzje - to opuszczaj je na noc. Ale pamiętaj - w sezonie grzewczym stosuj tylko firany i zasłony, które nie przysłaniają grzejnika. Nie ustawiaj też przy grzejniku kanap i innych zasłaniających go mebli. Nie susz na grzejnikach prania. Długie zasłony, źle ustawione meble i zamontowane na grzejnikach suszarki na ręczniki, bieliznę itp. mogą pochłonąć nawet 20 proc. ciepła. Nie stosuj też obudów grzejnikowych, bo powodują one, że promieniowanie cieplne odbijane jest w stronę ściany. Warto natomiast zamontować ekrany zagrzejnikowe, które odbijają promieniowanie cieplne do wnętrza mieszkania (ocenia się, że pozwalają zaoszczędzić około 4 proc. kosztów).
Nie we wszystkich pokojach musi być jednakowo ciepło. Zaleca się, by:
- w pokoju dziennym panowała temperatura w granicach 21 stopni Celsjusza
- w pokoju, gdzie przebywają dzieci lub osoby starsze oraz w łazience - 23 stopnie Celsjusza
- w pomieszczeniach gospodarczych i w garażu - 5-10 stopni Celsjusza.
W nocy temperatura w pomieszczeniach może być nawet o 2-3 stopnie niższa - w sypialniach generalnie zaleca się utrzymywanie temperatury w okolicach 18 stopni Celsjusza. Jest to korzystne nie tylko dla twojej kieszeni, ale i dla zdrowego snu.
Pamiętaj:
1. Jeśli twoje okna i drzwi będą szczelne, to zaoszczędzisz nawet 10-20 proc. ciepła zużywanego na ogrzewanie.
2. Obniżenie temperatury w pomieszczeniu zaledwie o 1 stopień to oszczędność 5-10 proc. ciepła.
3. Zawsze przed sezonem grzewczym wezwij specjalistę, by dokonał przeglądu pieca c.o. oraz jego regulacji. Musi oczyścić palniki, co zwiększa ich sprawność i przedłuży żywotność. Będzie cię to kosztować ok. 120 zł, ale dzięki temu piec nie będzie zużywał więcej paliwa niż potrzeba.
Konserwacja pieca gazowego jest ważna również ze względów bezpieczeństwa - powodem wybuchów gazu czy nawet pożarów może być niesprawna instalacja i urządzenia grzewcze.
W nowoczesnych piecach c.o. - gazowy, elektryczny, olejowy, a nawet węglowy - stosowane są specjalne układy sterujące ich pracą. Umożliwiają one pracę kotła w cyklu automatycznym i łatwą obsługę. Dzięki temu możesz obniżyć temperaturę o kilka stopni podczas nieobecności mieszkańców w domu.
Strefa Biznesu - Kiedy należy ci się odszkodowanie za opóźniony lot?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?