Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Chorzowskie Zoo w 150 odsłonach [Foto]

Redakcja
280 gatunków zwierząt z wszystkich kontynentów. Kilometry alejek pełnych zieleni. Bogata baza gastronomiczna i dydaktyczna. Zapraszamy w wirtualną podróż do Śląskiego Ogrodu Zoologicznego.

W samym centrum aglomeracji, na terenie

Wojewódzkiego Parku Kultury i Wypoczynku

od roku 1954 funkcjonuje Śląski Ogród Zoologiczny. Piękne parkowe plenery, włączając sam ogród (o powierzchni ok. 50 ha), przeżywają w okresie letnim prawdziwy najazd turystów, żądnych wypoczynku połączonego z obcowaniem z przyrodą. Nic dziwnego, parkowe plenery i bogata oferta śląskiego Zoo, w którym można podziwiać 280 gatunków zwierząt z całego świata przyciągają do Chorzowa. W połączeniu z dogodnym dojazdem stanowią łakomy kąsek dla tych, którym wypoczynek nie kojarzy się jedynie z leniuchowaniem na plaży czy szusowaniem po górskich stokach.

Atrakcje śląskiego zoo

Podstawową atrakcją Śląskiego Ogrodu Zoologicznego są oczywiście zwierzęta. Jest w czym wybierać, na terenie ogrodu możemy podziwiać 69 gatunków ssaków, 88 - ptaków, 42 - gadów, 2 - płazów, 59 - ryb i 18 - bezkręgówców, co daje łączną liczbę niemal 280 gatunków, a to z kolei - ponad 2.5 tys. osobników. Wśród zwierząt znajdziemy zarówno te najpopularniejsze (jak np. żyrafy, lwy czy słonie afrykańskie) jak i te bardziej egzotyczne (n.p. Kob defassa czy Sitatunga). Część z nich, jak np.

mała puma

, której przypadek niedawno opisywaliśmy, ma swoich sponsorów. Koszty utrzymania niektórych zwierząt to ponad 10 tys zł/miesiąc na jednostkę.

Oprócz mieszkańców zakontraktowanych zdarzają się dzicy lokatorzy. Podczas naszej wizyty udało nam się dostrzec wiewiórkę, która "pałaszowała" na drzewie pozostawiony przez gości waflowy rożek lodowy.

Jedną z najnowszych atrakcji zoo jest tzw. mini - zoo - dziecięcy ogród, w którym przebywają łagodne zwierzęta, co umożliwia najmłodszym swobodny i bezpośredni kontakt z nimi . Można tam spotkać m.in.: świnki morskie, króliki, kuce, owce, kozy, świnki wietnamskie, gęsi i papużki faliste. Inną atrakcją jest możliwość nakarmienia zwierząt specjalną karmą, dostępną z umieszczonych tam automatów. Inną ciekawostką jest skalna kotlina dinozaurów powstała w 1975 roku, niedawno odnowiona. Powstała w wyniku prac wykopaliskowych paleontologów na pustyni Gobi w latach '70 XX wieku. Efektem tamtych badań są zrekonstruowane w dolinie dinozaury, natomiast oryginalne szczątki umieszczone są w Zakładzie Paleontologii Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. W kotlinie znajduje się 16 naturalnej wielkości modeli dinozaurów, a wśród nich gatunki takie jak: Gallimimus, Tarbosaurus, Nemegtosaurus, Protoceratops, Prenocephale, Saichania, Saurolophus.

Dla łakomczuchów, rowerzystów i fotografów

Pokonując dzielnie kolejne kilometry trasy możemy poczuć po pewnym czasie głód i pragnienie. Jak je zaspokoić? Nic prostszego. W zoo najemy się do syta i wypijemy ile nam potrzeba, a ułatwią nam to gęsto rozstawione jadłodajnie, w których przeważa jednak oferta fastfoodowa. Cena za danie główne (zwykle z frytkami i surówką) to ok. 15 zł. Możemy wybierać m.in. w swojskim kotlecie schabowym, de volaille'u czy smażonym filecie z mintaja, nie brakuje też hamburgerów czy popcornu. Do tego oczywiście napoje, zarówno w punktach gastronomicznych jak i w automatach, a tam, tradycyjnie, gazowane trunki oraz kawa. Na terenie zoo obowiązuje zakaz sprzedaży alkoholu. Ci jednak, którzy nie wyobrażają sobie lata bez zimnego piwka, będą mieli ku temu okazję odwiedzając punkty tuż przed wejściem do ogrodu.

Zoo oferuje również możliwość pokonywania trasy na rowerach, nie ma tu pod tym względem żadnych ograniczeń. Równie sprzyjające jako plener może być dla fotografów. Najlepszą porą dla nich jest właśnie lato, gdy większość zwierząt hasa po wybiegach, w zimie zadanie to jest utrudnione. Prawie nic nie stoi na przeszkodzie, aby przyłapać zwierzęta podczas ich codziennych czynności. Prawie, gdyż jak to zwykle bywa w tego typu placówkach, zwierzęta potencjalnie niebezpieczne dla człowieka odgrodzone są od zwiedzających siatkami, a część przebywa na co dzień jedynie w klatkach. Nie wszędzie więc można się dostać na tyle blisko, aby uchwycić dany okaz w pełnej okazałości. Innym utrudnieniem są pomieszczenia dla zwierząt ogrodzone szybami. Te cechuje nienajwyższa przejrzystość, są regularnie palcowane przez gości ogrodu.

Kiedy i za ile?

Śląski Ogród Zoologiczny to miejsce czynne całorocznie, z wyłączeniem 24 i 25 grudnia. W lecie, od poniedziałku do niedzieli możemy zwiedzać je od 9 do 19, przy czym pawilony zamykane są o 18.45, a kasy o godzinie 18. Za bilet wstępu zapłacimy 12 zł wybierając bilet normalny i 6 - ulgowy. Do zakupu biletu ulgowego uprawnienia posiadają: dzieci po ukończeniu 3 lat, młodzież szkolna w wieku do 20 lat, studenci do 25 roku życia, emeryci i renciści i opiekun osoby niepełnosprawnej. Sprzedaż biletów ulgowych odbywa się za okazaniem właściwych dokumentów.

Dojazd środkami komunikacji miejskiej

Dla turystów niezmotoryzowanych nałatwiejszy będzie dojazd jedną z linii tramwajowych lub autobusowych. Przystanek, na którym należy wysiąść to WPKiW Śląski Ogród Zoologiczny, obsługują go tramwaje: 0, 6, 11, 19 i 23 oraz autobusy: 6, 820, 830 i 840 (sprawdź rozkład jazdy). Wysiadając tuż obok pomnika "Żyrafy" kierujemy się alejką w dół, która prowadzi wprost pod bramę główną.

Dojazd samochodem

a) z kierunku Warszawa

- DK1, Siewierz, DK86, Będzin, Katowice al. Roździeńskiego, przejazd tunelem, ul. Chorzowska/DTŚ (DK 79), WPKiW

- DK 86 Będzin, DK 94, Czeladź, Siemianowice Śląskie ul. Tarnogórska, ul. Kościelna, ul. Oświęcimska, Wróblewskiego, Katowice ul. Bytkowska, ul. Agnieszki, ul. Dębowa lub Złota, ul Chorzowska/DTŚ (DK 79), WPKiW

b) z kierunku Kraków

- zjazd z autostrady A4 w rejonie Węzła Mikołowskiego, dojazd do ul. Bocheńskiego, ul. Bracka, następnie ul. Chorzowska, WPKiW

c) z kierunku Bielsko-Biała (DK 86, DK1), Mikołów (DK 81)

- zjazd z DK86 na Węźle Murckowskim lub DK81 na Węźle Mikołowskim w kierunku ul. Bocheńskiego, ul. Bracka, ul. Chorzowska, WPKiW

d) z kierunku Wrocław

- autostradą A-4 zjazd na ul. Bocheńskiego, następnie w ul. Chorzowską, WPKiW

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto