Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Cieszyn - śladami historii

Turystyczne Perły Polski
Turystyczne Perły Polski
Cieszyn jest miastem, które ma wiele do zaoferowania każdemu odwiedzającemu go turyście. Na jego terenie znajduje się wiele interesujących miejsc i zabytkowych budowli.

Rynek

Na znajdującym się w sercu miasta rynku odbywa się wiele uroczystości i imprez. Można go oglądać na żywo przez kamerą internetową na stronie www.cieszyn.pl/_kamera. Rynek założony został w tym miejscu pod koniec XV w. Pierwotnie w całości podcieniowy, przebudowany został po pożarze w 1552 roku i kolejnych kataklizmach.

W centrum placu umieszczona jest studnia z rzeźbą św. Floriana z 1770 roku - pozostałość dawnego systemu wodociągów miejskich. Południową pierzeję Rynku zajmuje prawie w całości wybudowany w 1800 r. w stylu klasycystycznym Ratusz, odnowiony i rozbudowany w latach 40. XIX w. We wnętrzu można obejrzeć renesansową, sklepioną sień wejściową, wspartą na kamiennej kolumnie i bogato zdobioną Salę Sesyjną z pocz. XX wieku z oryginalnym wystrojem (zwiedzanie z przewodnikiem).

Góra Zamkowa

To najstarsze miejsce osadnicze w Cieszynie (V w. p. n. e.).  Na przełomie IX i X w. został tam wzniesiony gród. Z dawnych czasów pozostało tam kilka obiektów wkomponowanych w zieleń parku w stylu romantycznym.

Rotunda romańska p.w. św. Mikołaja i Wacława z XI w. - jedna z najstarszych świątyń chrześcijańskich w Polsce i najcenniejszy zabytek Śląska (jej wizerunek znajduje się na banknocie 20 zł i okolicznościowej monecie o nominale 2 zł);
Wieża Piastowska z XIV w. o wysokości 29 m,- jedna z wież gotyckiego zamku, wspaniały punkt widokowy na miasto oraz Beskid Śląski i Śląsko-Morawski;
Wieża Ostatecznej Obrony z XIV w., i Wieża Przybramna z XIII/XIV w. (częściowa rekonstrukcja) są pozostałościami systemu obronnego zamku górnego;
Pałac Myśliwski Habsburgów - powstał na fundamentach piastowskiego zamku dolnego w XIX w. Mieściły się w nim pokoje gościnne arcyksięcia cieszyńskiego oraz kancelarie Komory Cieszyńskiej. Jest siedzibą Państwowej Szkoły Muzycznej i Śląskiego Zamku Sztuki i Przedsiębiorczości.

U podnóża Góry Zamkowej znajduje się zabytkowy browar założony przez Habsburgów, w którym do dnia dzisiejszego produkowane jest cieszyńskie piwo.

Studnia Trzech Braci

Miejsce związane z legendą o założeniu miasta, zbudowanej na pamiątkę spotkania się przy źródle trzech książęcych braci. Studnia istniała w XV w. i należała do dominikanów; do XIX w. pobierał z niej wodę browar mieszczański.  Żeliwną neogotycką altankę ustawiono w 1868 r.

Madonna z Dzieciątkiem

Stojąca na Starym Targu od XIX w. niepozorna figura w r. 2000 została poddana zabiegom konserwatorskim, podczas których okazało się iż jest zabytkiem rzeźby gotyckiej o randze europejskiej. Powstała około 1365 r. w pracowni Piotra Parlera, najsłynniejszego rzeźbiarza tego okresu (budowniczego katedry św. Wita w Pradze). Obecnie na Starym Targu umieszczono kopię a oryginał znajduje się w Muzeum Śląska Cieszyńskiego.

Plac Teatralny

Pierwszy rynek średniowiecznego Cieszyna, na którym znajdował się pierwszy kościół parafialny p.w. św. Marii Magdaleny, wokół niego szlacheckie domy a także najstarsza cieszyńska szkoła. Po wielkim pożarze miasta w 1789 r. na miejscu kościoła powstały koszary, a w latach 1908-10 wzniesiono budynek Teatru. Teatr,  zaprojektowany w stylu wiedeńskiego neobaroku powstał jako teatr niemiecki. Od 1945 roku nosi imię Adama Mickiewicza.  Jest teatrem impresaryjnym. Kręcono w nim sceny do filmów “Ziemia Obiecana” i “Helena Modrzejewska”.'

Kościoły

W Cieszynie znajduje się wiele zabytkowych kościołów – zarówno katolickich, jak i ewangelickich. Ewangelicki Kościół Jezusowy, który powstał w latach 1710-22 jest największym w Polsce kościołem ewangelicko-augsburskim (mieści się w nim ok. 6000 osób). Kościół parafialny p. w. św. Marii Magdaleny – Sanktuarium Matki Bożej Cieszyńskiej założony został w XIII w. jako kościół przy klasztorze Dominikanów i był miejscem pochówku cieszyńskich Piastów. Innymi zabytkowymi świątyniami jest Kościół św. Krzyża z początku XVIII w., kaplica i klasztor ss. Boromeuszek, zespół klasztorno-szpitalny św. Elżbiety, św. Trójcy czy też kościół p. w. św. Jerzego.

Cmentarze żydowskie

Pamiątka po licznej niegdyś cieszyńskiej społeczności żydowskiej. Stary jest jednym z najstarszych cmentarzy żydowskich na ziemiach polskich - funkcjonował nieprzerwanie 250 lat, do połowy XIX w. był jedynym na Śląsku Cieszyńskim. Cmentarz używany był do początków XX w. Po II wojnie światowej cmentarze uległy dewastacji.

Zapraszamy na stronę www.cieszyn.pl, gdzie znajdują się wyczerpujące informacje na temat Cieszyna.

Niewątpliwą atrakcją Cieszyna jest możliwość zwiedzenia miasta poruszając się opisanymi w przewodnikach szlakami: cieszyńskich książąt – Piastów i Habsburgów, Via Sacra, szlakiem pamiątek ewangelików cieszyńskich, śladami cieszyńskich Żydów, szlakiem cieszyńskich bibliotek zabytkowych.

od 7 lat
Wideo

Zmarł Jan Ptaszyn Wróblewski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto