18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Co śląskie może wnieść na słynną listę UNESCO? [ZDJĘCIA]

wist
W piątek na łamach Dziennika Zachodniego zastanowimy się nad tym, czy nasze regionalne dziedzictwo ma szanse na to, aby znaleźć się na liście UNESCO. Już dziś mamy dla Was kilka propozycji.

Na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO znajduje się 13 polskich dóbr kulturalnych i przyrodniczych. To m.in. tak znane obiekty jak kopalnia soli w Wieliczce, Zamek Krzyżacki w Malborku czy historyczne centrum Krakowa. Niestety, wśród tych 13 miejsc nie ma ani jednego, który reprezentowałby województwo śląskie, choć propozycji było kilka. Mówiło się m.in. o zabytkowej kopalni srebra w Tarnowskich Górach, katowickim Nikiszowcu i modernistycznej zabudowie czy też zabrzańskich zabytkach techniki. Do tej pory jednak się nie udało przeforsować żadnego z tych pomysłów.

Być może nie tędy droga, skoro dotychczasowe starania nie przyniosły skutków? Pomyśleliśmy o czymś nieco innym i stworzyliśmy listę propozycji dziedzictwa niematerialnego, którym to również możemy się pochwalić. Może nasza Barbórka albo pielgrzymka do Piekar Śląskich miałyby szansę?

Jak myślicie? Komentujcie i zgłaszajcie własne propozycje!

Dziedzictwo niematerialne

W rozumieniu Konwencji UNESCO, której tekst został przyjęty na 32 sesji Konferencji Generalnej UNESCO w październiku 2003 r., dziedzictwo niematerialne to zwyczaje, przekaz ustny, wiedza i umiejętności oraz związane z nimi przedmioty i przestrzeń kulturowa, które są uznane za część własnego dziedzictwa przez daną wspólnotę, grupę lub jednostki.

Ten rodzaj dziedzictwa jest przekazywany z pokolenia na pokolenie i ustawicznie odtwarzany przez wspólnoty i grupy w relacji z ich środowiskiem, historią i stosunkiem do przyrody. Dla danej społeczności dziedzictwo niematerialne jest źródłem poczucia tożsamości i ciągłości.

Dziedzictwo niematerialne w rozumieniu wspomnianej wyżej Konwencji obejmuje:

*Tradycje i przekazy ustne, w tym język jako narzędzie przekazu
*Spektakle i widowiska
*Zwyczaje, obyczaje i obchody świąteczne
*Wiedzę o wszechświecie i przyrodzie oraz związane z nią praktyki
*Umiejętności związane z tradycyjnym rzemiosłem

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Instahistorie z VIKI GABOR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto