Co to jest EKUZ? Planujesz wakacyjną podróż - tylko ze specjalną kartą

Monika Krężel
internet
Udostępnij:
Wakacje we Włoszech albo w Hiszpanii udadzą się tylko wtedy, gdy wszystko będziesz miał dokładnie zaplanowane. Warto pamiętać także o ewentualnych kłopotach ze zdrowiem i postarać się o Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ).

EKUZ uprawnia do korzystania z niezbędnych świadczeń zdrowotnych w nagłych wypadkach w państwach Unii Europejskiej w takim zakresie, który umożliwi kontynuowanie zaplanowanego pobytu w tym kraju. Karta jest respektowana tylko w tych placówkach, które działają w ramach powszechnego systemu ochrony zdrowia. Za leczenie prywatne pacjent musi zapłacić we własnym zakresie.
Warto wiedzieć, że w większości państw także placówki działające w ramach powszechnego systemu ochrony zdrowia, pobierają pewne opłaty od ubezpieczonych. EKUZ nie zwalnia więc z poniesienia tych kosztów.

- Wydanie karty jest bezpłatne - mówi Aleksandra Włodarczyk - Wencławiak z biura prasowego śląskiego oddziału NFZ w Katowicach. - Gdy mamy komplet dokumentów, to otrzymamy ją "od ręki" - dodaje.

Co ciekawe, EKUZ jest potrzebna nie tylko podczas wyjazdów turystycznych, ale także w czasie zagranicznych studiów na uczelniach czy nauki w szkole. Może z niej skorzystać także bezrobotny poszukujący pracy za granicą albo pracownik oddelegowany tam do pracy.

Na stronie śląskiego oddziału NFZ w Katowicach (www.nfz-katowice.pl) znajdziemy wszystkie informacje na temat EKUZ. Dowiemy się m.in. komu ona przysługuje, na jaki okres jest wydawana i jakie dokumenty trzeba dołączyć do wniosku, aby otrzymać kartę.

Gdzie załatwisz taki dokument

Aby otrzymać Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego należy złożyć wniosek w oddziale wojewódzkim lub delegaturze Narodowego Funduszu Zdrowia właściwym ze względu na miejsce zamieszkania.

Wniosek można otrzymać w oddziale lub delegaturze albo pobrać ze strony internetowej (www.nfz.gov.pl). Wypełniony dokument wraz z załącznikami należy złożyć w oddziale w jeden z następujących sposobów:
- osobiście
- pocztą (w tym pocztą elektroniczną)
- faksem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Jest projekt zmian w kodeksie pracy

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie