Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czat ekologiczny: Jak ze śmieciami radzą sobie inne kraje?

Redakcja
Zapraszamy do lektury naszego czatu ekologicznego. Na pytania internautów odpowiadał Marcin Jałowy - dziennikarz TVS.
Moderator: Witamy serdecznie na czacie z Marcinem Jałowym. Zachęcamy do zadawania pytań


Marcin_Jałowy: Witam!



~l^equipe: Czy ktoś tak młody, jak pan, może w sposób rzetelny zaobserwować skomplikowany mechanizm gospodarowania odpadkami? Jakie kryteria pan przyjął, porównując polskie i duńskie rozwiązania?


Marcin_Jałowy: To nie wiek gra rolę w obserwacji gospodarki odpadami. Kryteria, które przyjąłem bazowały na mentalności i świadomości ekologicznej polskiej i duńskiej. Do Danii pojechaliśmy po to, żeby poznać duńską świadomość i przyrównać ją do polskiej...


Marcin_Jałowy: Efektem badań jest wniosek, że świadomość ekologiczna Danii jest na zupełnie innym poziomie niż w Polsce.



Moderator: kamila29> Czym różni się gospodarka śmieciowa Polski od tej w Danii?


Marcin_Jałowy: Zastosowaniem odpadu jako nowego surowca w produkcji. W Danii odpady traktowane są jako materiał przyszłościowy, dzięki któremu można zaoszczędzić spore pieniądze. Dania wyspecjalizowała się w technikach innowacyjnego przerobu odpadów. Np. nawet papa dachowa jest wykorzystywana wtórnie do ubogacania asfaltu...


Marcin_Jałowy: Na terenie Danii jest kilkanaście kompostowni które produkują nie tylko ziemię kompostową jak w Polsce, ale również biogazy.



~l^equipe: Odnośnie odpowiedzi na pierwsze pytanie. Co pan przez to rozumie, że jest na innym poziomie? Jakieś konkrety poprosimy!


Marcin_Jałowy: Przedewszystkim w Danii osoba wyrzucająca śmieci nie jest tak negatywnie odbierana, jak osoba która przejdzie obojętna obok niego. Dalej: w Kopenhadze nie ma śmietników wzdłuż ulic, gdyż mieszkańcy mają poczucie iż to oni wyprodukowali dany śmieć i czują się za niego odpowiedzialni, zabierają go do domu i wrzucają do pojemnika służącego do segregacji.



~rafik: Dlaczego w innych krajach udaje się przekonać mieszkanców do segregacji a u nas nie?


Marcin_Jałowy: W innych krajach sprzyja polityka państwa, które promuje proekologiczne zachowania. Np. żywność ekologiczna. W Danii wszyscy spożywają taką żywność, dzięki czemu rolnicy mają pracę, zarobek i nie ma protestów i wszyscy są szczęśliwi...


Marcin_Jałowy: W Danii produkty eko są droższe niż stadnardowe, ale mieszkańcy nie wahają się przeznaczać na nie funduszy, bo zwiększają dzięki temu poziom swojego życia.



Moderator: ekologicznys> ile lat trzeba byśmy pod względem ekologii dogonili dunczyków czy kraje skandynawskie


Marcin_Jałowy: Jeżeli nowa ustawa o przekazaniu odpadów gminom zostanie szybko wdrożona i respektowana przez mieszkańców, to za około 10 lat możemy się przybliżyć do państw skadynawskich, ale żeby prześcignąć potrzebujemy ponad 25 lat...


Marcin_Jałowy: związane jest to z finansami które będzie trzeba wdrożyć w całą sferę gospodarki związanej z proekologicznymi rozwiązaniami..


Marcin_Jałowy: .



Moderator: lukasz_zabrze> Co wkurza pana najbardziej w kontekście polskiej (nie)dbałości o środowisko naturalne? Z czym należy rozprawić się w pierwszej kolejności?


Marcin_Jałowy: Problem jest z świadomością ludzi. Polacy nie chcą się zmienić. To mnie najbardziej wkurza! ...


Marcin_Jałowy: Chcemy być ekologiczni, ale nie robimy nic w tym kierunku. Bo mówić można wiele, ale trzeba też czynić. A w samej kwestii odpadów najbardziej denerwują mnie dzikie wysypiska. Ludzie myślą, że sobie tym pomagają, a tak naprawdę bardzo szkodą. I to jest właście przejaw ludzkiej głupoty.



Moderator: sebek> Czy grozi nam istnienie mafii śmieciowej tak jak np. we Włoszech?


Marcin_Jałowy: Do tej pory był bardzo duży lobbing, przy tworzeniu ustawy smieciowej, więc przypuszczam, że i z mafią możmy mieć do czynienia.



~fdfds: czy w danii są kary pieniężne za śmiecenie, ot, choćby za wyrzucenie papierka na chodnik? jesli tak to jakie?


Marcin_Jałowy: W rozmowie z Duńczykami pytałem o kary za zaśmiecanie środowiska i otrzymywałem odpowiedź, że są tam zbędne. Nawet jeśli takie są, to nie są znane wszystkim, bo nie ma takiej potrzeby. Tam po prostu nikt nie śmieci...


Marcin_Jałowy: Duńczycy przyjęli bardzo fajną strategię - uczyć nie przez karanie, ale przez nagradzanie.



Moderator: kam--a> Tyle się mówi o czystości w krajach zachodnich, a przecież ulice Londynu czy Paryża toną w śmieciach. Z czego to wynika?


Marcin_Jałowy: Przedewszystkim wynika to ze stylu życia, są to miasta które żyją w biegu. Jest tam dużo przyjezdnych, turystów. Nie należy tych krajów przytaczać jako autorytety w kwestii ekologii. I nie należy brać z nich przykładu.



~l^equipe: Które aspekty gospodarki śmieciowej w Polsce i w jaki sposób, zmieniłby pan?


Marcin_Jałowy: Myślę, że zmiany które chciałbym wprowadzić, wprowadza własnie nowa ustawa. To znaczy, śmieci będą mieć swojego właściciela, który będzie chciał na nich zarobić. I to ponowne użycie odpadów jest szansą na pozbycie się dzikich wysypisk. A i standardowe składowiska odpadów będą miały możliwość pozbycia się swojego asortymentu przez kompostowanie czy spalanie.



Moderator: klaun> u nas sporo wątpliwości i sprzeciwów mieszkańców budzi budowa spalarnii śmieci czy w danii są spalarnie? w miastach? ludzie nie protestowali? czy to ekologiczne, bezpieczne dla ludzi?


Marcin_Jałowy: Termiczne spalanie odpadów w Polsce cieszy sie bardzo złą i negatywną opinią, dlatego że myślimy, że jest to podobne do spalania śmieci w piecu, a przy tym wydziela się szkodliwy dym i nieprzyjemny zapach. Przy czym spalanie termiczne odpadów w tzw. spalarniach przy zastosowaniu najnowszych technologii jest zupełnie bezpieczne...


Marcin_Jałowy: dodatkowo każdy mieszkaniec przez stronę internetową co wydobywa się z kominów w danym dniu, godzinie, minucie, sekundzie...


Marcin_Jałowy: W Danii taki model bardzo szybko się przyjął i zaoowocował tym, że na terenie całego kraju jest kilkadziesiąt spalani i nikomu z mieszkańców nie przeszkadza ten fakt. Jeżeli nie chcemy by nasze tereny zielone zmieniały się w składowiska odpadów musimy wdrożyć tą dziedzinę utylizacji.



~jestem_za...ona: witam Pana -mam pytanie jak Pan odebral by decyzje Rady Miasta ktora zezwala na poszczegolncyh skwerkach i parkach urzadzac biesiadne grillowanie - rozkladanie kocykow itp i panie opalajce sie w bieliznie To chyba ma mało wspólnego z ekologią...


Marcin_Jałowy: Przeznaczenie każdego zielonego terenu na działalność człowieka, można uznać za ekologiczne pod warunkiem, że nie wpływa to w większym stopniu na środowisko. Mam tutaj na myśli pozostawianie po sobie śmieci czy ogólnie nieporządku. Każdy kontakt z naturą w pewnym stopniu nas uwrażliwia i może zasygnalizowac potrzebę troski o środowisko.



Moderator: to było ostatnie pytanie w naszej rozmowie. Dziękujemy Panu Marcinowi za poświęcony nam czas i wyczerpujące odpowiedzi


Marcin_Jałowy: Dziękuję bardzo!


od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto