18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Czat medyczny: chirurgia szczękowa i stomatologiczna

Redakcja
Dr hab. n. med. Rafał Koszowski
Dr hab. n. med. Rafał Koszowski Fot. Lucyna Nenow
Zapraszamy na kolejne spotkanie w ramach czatów medycznych. Naszym gościem był dr hab. nauk medycznych Rafał Koszowski, wojewódzki konsultant w dziedzinie chirurgii stomatologicznej. Poniżej znajdziecie zapis czatu z naszym gościem.

dr_hab._n.med._Rafał_Koszowski: Witam wszystkich internautów.

~bill: Przy jakich dolegliwościach zwykłego dentystę zastępuje chirurg?
dr_hab._n.med._Rafał_Koszowski: Chirurg stomatolog przeprowadza leczenie wymagające interwencji przekraczającej kompetencje ogólnego lekarza stomatologa. Na przykład wykonanie prostej ekstrakcji przeprowadza lekarz stomatolog, natomiast bardziej skomplikowane zabiegi chirurg.

~Panna_W: Czy bardzo krzywe zęby prostuje się również chirurgicznie?
dr_hab._n.med._Rafał_Koszowski: Leczenie chirurgiczne często wspomaga leczenie ortodontyczne, ktorego celem jest leczenie wad zgryzu, w tym nieprawidłowości zębowych.

~Kukułka: Czy chirurgia szczękowa zajmuje się również plastyką twarzy?
dr_hab._n.med._Rafał_Koszowski: W zakresie chirurgii szczękowej są zabiegi dotyczące wad rozwojowych twarzoczaszki, co wpływa na wygląd twarzy. Zabiegi takie wymagają umiejętności z zakresu chirurgii plastycznej.

~Adrioano: Czy zwykły dentysta jest w stanie zdiagnozować szkliwiaka i go leczyć?
dr_hab._n.med._Rafał_Koszowski: Lekarz stomatolog powinien podejrzewać obecność tego typu guza i skierować pacjenta do specjalisty celem dalszej diagnostyki i leczenia.

~QWERTY: Dlaczego nie wszystkim wyrastają tzw. ósemki?
dr_hab._n.med._Rafał_Koszowski: Zatrzymanie trzecich trzonowców spowodowane jest różnymi przyczynami. Zwykle jest to zbyt krotki luk zębowy, w którym nie mieszczą się ósemki, bądź ich nieprawidłowe położenie uniemożliwiające wyrzniecie.

~mariusz_1: w niektórych przypadkach stomatolog zaleca usunięcie ósemek, co może sie stać jeśli ich nie nie usunie, np wypadną siódemki ?
dr_hab._n.med._Rafał_Koszowski: Zatrzymane ósemki mogą być przyczyna rozwoju torbieli zawiązkowych, które przez długi okres czasu rozwijają się bezobjawowo. Trzecie trzonowce mogą również powodować stłoczenia zębów w przednim odcinku luku zębowego.

~MŁODA_;_P: Czy w wieku 13 lat jest sensowne noszenie aparatu ruchomego w przypadku lekkiej korekcji jedynek ? Czy lepiej w wieku dorosłym założyć aparat stały ?
dr_hab._n.med._Rafał_Koszowski: Na to pytanie powinien odpowiedzieć ortodonta zajmujący się leczeniem wad zgryzu. Dobór aparatu jest uzależniony od konkretnego przypadku.

~Beata: co może być przyczyna przeskakiwania szczęki ?
dr_hab._n.med._Rafał_Koszowski: Przyczyna trzasków są zwykle schorzenia stawów skroniowo-żuchwowych. Przyczyna mogą być wady zgryzu, braki zębowe, nieprawidłowe uzupełnienia protetyczne, jak również niektóre nawyki pacjentów - parafunkcje.

~mimi: Czy robi się przeszczepy żuchwy i czy kiedyś jeśli tak uczestniczył Pan w takiej operacji? A dlaczego nie przeszczepia się zębów?
dr_hab._n.med._Rafał_Koszowski: Rutynowo wykonuje się przeszczepy kości uzupełniające pozabiegowe, bądź pourazowe ubytki szczeki lub żuchwy. Przeprowadza się również przeszczepy tkanki kostnej pozwalające odbudować zanikłe wyrostki zębodołowe, co umożliwia przeprowadzenie leczenia implantologicznego. O ile mi wiadomo przeszczep całej żuchwy ludzkiej, pobranej ze zwłok wykonano w Chinach. I takich zabiegów nie wykonuje się gdzie indziej.

~hjalmar: miałem rezonans czaszki wyszły mi niewilekie stany ogniskowe w okolicy prawego stawu skroniowego gdzie iść po porade?
dr_hab._n.med._Rafał_Koszowski: Jeżeli zmiany w MR dotyczą stawu skroniowo-żuchwowego, to należy zgłosić się do specjalisty protetyka stomatologicznego zajmującego się dysfunkcjami stawów skroniowo-żuchwowych. Wskazana bylaby jednak wcześniejsza konsultacja z chirurgiem szczękowo-twarzowym.

~marta45: jak długo bede miala zab po leczeniu kanałowym??
dr_hab._n.med._Rafał_Koszowski: Jeżeli leczenie endodontyczne zostało przeprowadzone prawidłowo, to jest szansa na bardzo długie utrzymanie zęba. Problemem może byc nieraz rozległy ubytek w tkankach twardych zęba grożący złamaniem korony. Konieczna wtedy jest jej odbudowa jedna z dostępnych metod. W niektórych przypadkach leczenie kanałowe jest wspomagane zabiegiem chirurgicznym, na przykład resekcja korzenia.

~Themo_24: Czy bezwiedne zaciskanie szczeki moze niszczyć zeby i jak temu przeciwdzialac, czy takie zaciskane wlasnie szczeki moze skutkowac w przyszlosci leczniem chirurgicznym?
dr_hab._n.med._Rafał_Koszowski: Zaciskanie zębów i zgrzytanie zębami nalezą do parafunkcji uszkadzających narząd żucia. Można temu zapobiegać wykonując specjalne szyny - nakładki nazębne. Należy skonsultować sie ze stomatologiem.

~ona_30: mam pytanie mam bratanice ma 2 latka i dolna szczeke ma wysunieta co z tym robic?
dr_hab._n.med._Rafał_Koszowski: Należy zgłosić się do specjalisty ortodonty, który rozpozna przyczynę takiego stanu rzeczy i udzieli właściwych wskazówek.

~Tabiś: Czy wstawiony implant a dokładnie jego tytanowa część wstawiona w dziąśle może się po jakimś czasie rozruszać i ząb będzie się kiwać?
dr_hab._n.med._Rafał_Koszowski: Tytanowe implanty umieszczane są w kości wyrostków zebodołowych. W niektórych przypadkach istnieje niebezpieczeństwo zaniku kości wokół wszczepu, co może skutkować jego rozchwianiem. Przyczyny takiego powikłania mogą być różnorodne. Od miejscowych po ogólnoustrojowe.

~bob: Czy zabiegi pezeprowadzane przez chiryrga szczękowego są refundowane przez NFZ? A jeśli tak to które?
dr_hab._n.med._Rafał_Koszowski: Cześć zabiegów z zakresu chirurgii stomatologicznej jest refundowana przez NFZ. Są to na przykład ekstrakcje, usuniecie zębów zatrzymanych, wyłuszczenie torbieli, pobranie materiału do badania histopatologicznego. U dzieci refundowane są ponadto zabiegi odsłaniania zębów zatrzymanych i resekcji korzeni. Refundowane jest również nacinanie ropni, zamykanie połączeń ustno-zatokowych, zapoznania się z dokładnym wykazem zabiegów należy zwrócić się do poradni chirurgicznej. Zabiegi z zakresu chirurgii szczękowej wykonywane są natomiast w warunkach sz

Szkodliwe picie z plastiku

Wideo

Dodaj ogłoszenie