MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Czat medyczny: Jak przetrwać żałobę

Redakcja
dr Maciej Matuszczyk
dr Maciej Matuszczyk Tomasz Borówka
Zapraszamy do lektury zapisu czatu medyczny: Jak przetrwać żałobę - naszym gościem był dr n. med. Maciej Matuszczyk, specjalista psychiatra.
Moderator: Witamy na czacie dr. n. med. Macieja Matuszczyka


dr_n._med._Maciej_Matuszczyk: Dzień dobry Państwu~Basiama77: Czy eksponowanie żałoby i kondolencji w ogłoszeniach prasowych, plakatach itd to nie jest zaprzeczenie normalnej żałoby 0 czyli wyciszenia i rozmyslania o osobie, któa odeszła?


dr_n._med._Maciej_Matuszczyk: to chyba nie pytanie do psychiatry, raczej socjologa czy psychologa. wg mnie - to osobiste zdanie - nekrologi powinny miec wartosc informacyjna, tj. aby osoby ktore moga znac zmarlego mogly uczestniczyc w pogrzebie~Kordian: Jak powinniśmy się zachowywać w czasie żałoby po osobie zmarłej tragicznie a osobie, która odeszła po długiej i wyniszczajacej chorobie?


dr_n._med._Maciej_Matuszczyk: to zależy... trudno mi generalizować, jest to związane z wieloma czynnikami. Na pewno nagla smierc jest zaskoczeniem, ale odejscie osobz chorujcej przewlekle może byc traumatycznym doświadczeniem. Generalizując nie potrafię jednoznacznie odpowiedziec na to pytanie~śnieżynka: Jaki jest najlepszy sposób, żeby przetrwać śmierć kogoś bliskiego? Czy jest w ogóle jakiś?


dr_n._med._Maciej_Matuszczyk: nie mam dobrych wiadomości - tego nie da się przyspieszyć. Nie da się "zaleczyć" lekami. Utrata osoby bliskiej wymusza zmiany - nie będzie już tak jak dawniej. Sposób dochodzenia do "normy" jest różny u różnych osób i podobnie jak w pytaniu wyżej - zależy od różnych czynników, przede wszystkim jednak dojarzałości osobowości tych którzy pozostali


dr_n._med._Maciej_Matuszczyk: ...~Zygmunt: Jaki jest sens odgórnie narzucanej żałoby, np. po dużych katastrofach? Czy Państwo powinno podpowiadać swoim obywatelom, że w danym czasie powinni przeżywać żałobę? Czy żałoba narodowa ma jakiekolwiek odniesienie do demokracji?


dr_n._med._Maciej_Matuszczyk: wracając jeszcze do wcześniejszego pytania - leki uspokajające pomagają doraźnie, ale nie da się ich "brać" wiecznie - trzeba się zmierzyć niestety z realnością


dr_n._med._Maciej_Matuszczyk: a teraz pytania Pana Zygmunta: kolejne trudne, ale ważne pytania, szczególnie w tym roku. Żałoba ma kilka faz - można o tym znaleźć info w internecie. Ale jeśli żałoba nie ewoluuje w kierunku "normy" - czyli stanu gdzie osoby, które przeżyły układają sobie życie na nowo - to patologia.


dr_n._med._Maciej_Matuszczyk: ...


dr_n._med._Maciej_Matuszczyk: na wszystko potrzeba czasu - gdy żałobnik nie zmiania swojej postawy w ciągu kilku miesięcy od śmierci osoby bliskiej - to patologia - być może ta osoba potrzebuje pomocy specjalisty, bo sama nie jest w stanie sie wyrwać z niemocy~alka: Witam. czy dziecko (5 lat) powinno uczestniczyć w pogrzebie bliskiej osoby?


dr_n._med._Maciej_Matuszczyk: wg mnie tak~Chanelle88: jak więc powinno wyglądać prawidłowe "ewoluowanie" żałoby w kierunku normy?


dr_n._med._Maciej_Matuszczyk: aczkolwiek należy je przygotować do tego co zobaczy


dr_n._med._Maciej_Matuszczyk: pierwsze dni po śmierci to odrętwienie, niemoc. W kolejnych tygodniach, powinien następować poszukiwanie nowej postawy w zmienionych okolicznościach. Jeśli po tym czasie dominuje przeżywanie przeszłości, poszukiwanie winnych i skupienie się na osobie zmarłej


dr_n._med._Maciej_Matuszczyk: to jest problemFatumik:): ale skoro zaloba i bol trwaja latami nie mozna o nich zapomniec to co wtedy


dr_n._med._Maciej_Matuszczyk: warto poszukać pomocy specjalisty - psychologia, psychoterapeuty, psychiatry.


dr_n._med._Maciej_Matuszczyk: trzeba przerwaćbłedne koło~alka: jak rozmawiać z dzieckiem (5 lat) o śmierci - w przypadku śmierci bliskije osoby.


dr_n._med._Maciej_Matuszczyk: moim zdaniem - nie wchodząc w szczegóły dot. biologii, choroby, dziecku należy spróbować uprzytomnić przemijanie - to że każdego z nas to czeka. Dla osób wierzących pomocne może być odwołanie do religii~Malicki_Tomasz: CZy istnieją badania naukowe, które są w stanie określić po jakim średnio czasie ludzka psychika i umysł są w stanie całkiem zapomnieć o utracie bliskiej osoby. Słowem - ile to trwa i od czego zależy?


dr_n._med._Maciej_Matuszczyk: średnio kilka miesięcy. jej długośc zależy od dojrzałości człowieka (elastyczności), ale też poziomie zależności - relacji z osobą zmarłą.~interesujaca: jak dlugo powinna trwac zaloba po smierci zony?


dr_n._med._Maciej_Matuszczyk: gdy załoba trwa ponad pół roku - mówimy o patologii~Aniela_sympatyczna49..._2: Dzień dobry Panu. W sierpniu tego roku straciłam ukochanego syna. Moim problemem są pamiątki po nim, których (mimo iż na każdym kroku przypominają mi o Filipie) nie potrafię się "pozbyć".. Na biurku wciąż stoi zdjęcie, na którym jestem z nim,. Jak to wpływa na psychikę.


dr_n._med._Maciej_Matuszczyk: trudno doradzić konkretne działanie. aczkolwiek, sugeruję za jakis czas spróbować się zmierzyć z tym problemem. Być może zastanowienie się komu te rzeczy można przekazać Pani pomozę~smutna_ja: witam , jestem pielegniarka ale zawsze sie obwaiam mojej reakcji po smierci kogos z najblizszych , mozna sobie z tym poradzic ?


dr_n._med._Maciej_Matuszczyk: to jest problem służby zdrowia, której przedstawiciele mogą być odbierani jako osoby uodpornione na śmierć. Wcale tak nie jest. Nie różnimy się w tym zakresie od innych. Dodatkowo z powodu wiedzy o działaniu ludzkiego organizmu możemy przewidzieć jak się może skończyc nagły incydent (wypadek, zawał, udar itp)


dr_n._med._Maciej_Matuszczyk: to niekoniecznie pomaga~ona_40_lat: jak zrozumieć śmierć samobójcy , co myśleć, jak myśleć, zastanawiać sie dlaczego czy tylko rozpaczać wiele pytań bez odpowiedzi i strasza złośc


dr_n._med._Maciej_Matuszczyk: śmierć samobójcza jest zwykle efektem załamania nadziei - czyto w wyniku depresji, czy nagłej reakcji sytuacyjnej. Dla otoczenia działanie to może byc odbierane jako całkowiecie bez sensowne. Niestety zwylkle osoba targająca się na swoje życie nie potrafi racjonalnie ocenić sytuacji...


dr_n._med._Maciej_Matuszczyk: zwykle jest tak przygnębiona, w niepokoju, nie widzi sensu życia - że śmierć wydaje się jej jedynym rozwiązaniem - otoczenie zwykle tego zupełnie nie rozumie~Basiama77: Czy uważa Pan, że tradycja polskiej "stypy" czyli imprezy po pogrzebie to JEST NORMALNE!!!???


dr_n._med._Maciej_Matuszczyk: w kontekście zdrowia psychicznego - nie potrafię odpowiedzieć~Chanelle88: ojciec mojej koleżanki popełnił właśnie samobójstwo, niecały rok temu, ona ciągle nie może się pozbierać choć z ojcem nie miała za dobrych relacji, jak mogę jej pomóc?


dr_n._med._Maciej_Matuszczyk: ale kulturowo uzasadnione - to jeszcze do pytania o stype


dr_n._med._Maciej_Matuszczyk: odpowidam Chanelle88 - sugeruje kontakt z psychoterapeutą - widać w ich relacji było coś głębszego - czego ona sama być może nie potrafi nazwać, rozpoznać i poradzić sobieKOCIAK2006: Witam! Boję się śmierci - Jak się pozbyć tego odczucia? Proszę o poradę.


dr_n._med._Maciej_Matuszczyk: Nie mam prostej recepty. Proszę się zastanowić co powoduje, że lęk przed śmiercią Panią męczy. Czy może ma jakieś uzasadnienie (choroba), czy nie. W razie trudności w znalezieniu odpoweidzi samodzielnie - sugeruję kontakt ze specjalistą. Często takie stany dotykają osoby z niezbyt wysoką samooceną...


dr_n._med._Maciej_Matuszczyk: prosze nast .pytanie~Zygmunt: Czym różni się przeżywanie osobistej żałoby i współczucie dla kogoś, kto stracił bliską osobę? Czy to drugie uczucie nie jest jedynie egoistyczną grą obliczoną na psychologiczny zysk? Czy wypada jeszcze przyznawać się do współczucia?


dr_n._med._Maciej_Matuszczyk: zgadzam się że w naszym stechnicyzowanym świecie nie zawsze jest czas i chęć na emocje. niestety często w domu czy w pracy nasze relacje stają się bardziej formalne niż emocjonalne. Moim zdaniem trzeba okazywać współczucie, pokazywać emocje~MROK: JAK PRZYGOTOWAĆ BLISKICH NA WŁASNĄ ŚMIERĆ?


dr_n._med._Maciej_Matuszczyk: kolejne trudne pytanie. nie potrafię jednoznacznie odpowiedzieć.~śnieżynka: Nikt z nas nie lubi czasu żałoby. Dlaczego w ogóle musimy ją obchodzić? Mam znajomych, którzy po śmierci krewnych nie biorą nawet urlopu w pracy i żyją, jakby się nic nie stało...


dr_n._med._Maciej_Matuszczyk: to bardzo indywidualne. tak jak pisalem na poczatku tego spotkania - kazdy troche inaczej przezywa zalobe. To zalezy od naszego charakteru, ale tez relacji jaka łączyła nas z bliskim. Tu nie można generalizowaćzycie: a co z osobami ktore czesto o mowia o swojej zalobie i stracie by wzbudzic litosc lub osiagnac cel swoj ?


dr_n._med._Maciej_Matuszczyk: to juz inny problem, bliski czemu co kiedys nazywalismy histerią. sa osoby dla których choroba własna, smierć osoby bliskiej sa sposobem na funkcjonowanie w otoczeniu. Wg mnie są 2 powody takiego postepowania: 1. charakter (dojrzałość osobowości) lub/i 2. celowe działanie. Czasem wystepuja one razem czasem osobno~GRETA: hmmmmmm....ja chcialabym wrocic do poprzedniej odpowiedzi pana doktora,otóż chodzi mi o to,ze okazywanie wspołczucia nie zawsze jest zrozumiane.Niedawno zginął w wypadku 22 latek,ktory nie był mi obojetny- bardzo wspolczuje jego rodzinie,ale niestety moja rodzina zachowuje sie jakby była zazdrosna


dr_n._med._Maciej_Matuszczyk: trudno mi wyrokować co się dzieje w tej konkretnej sytuacji. Najważniejesze byloby w tej sytuacji odpowiedzienie sobie na pytanie czy Pani reakcja obiekywniejest adekwatna czy nie. Inaczej mówiąc, czy to jest problem z Panią czy Pani relacją z rodziną.


dr_n._med._Maciej_Matuszczyk: Dziękuję za to spotkanieModerator: Dziękujemy wszystkim za udział w czacie i zapraszamy ponownie.


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Koniec kariery wielkiej aktorki. Judi Dench rezygnuje z aktorstwa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto