Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czego uczyć nasze dzieci

Elżbieta Kazibut
Śląskie uczelnie inwestują w nowatorskie technologie. Uczniowie szkół średnich mają świetne warunki do nauki. A oferta przedszkoli osiąga europejski standard. O tym jak Fundusze Europejskie zmieniły naszą oświatę, pisze Elżbieta Kazibut.

Poznawanie świata, twórcza ciekawość i zamiłowanie do wiedzy - wszystko to zaczyna się już w przedszkolu. Dlatego tak potrzebny, ciekawy i wręcz przebojowy okazał się projekt "Żorskie Euroludki" dofinansowany z Funduszy Europejskich kwotą ponad 2 mln zł. Projekt skierowany do dzieci w wieku od 3 do 6 lat polega na prowadzeniu dodatkowych zajęć np. teatralnych, tanecznych, gimnastyki korekcyjnej, nauki pływania, jazdy konnej. W czerwcu br. odbyła się uroczystość, podczas której goście podziwiali popisy artystyczne Euroludków z 5 żorskich przedszkoli. - To wspaniała inwestycja w przyszłość - powiedział wiceminister rozwoju regionalnego Adam Zdziebło, mieszkaniec Żor. - Dla dzieci, młodzieży i dla polskiej nauki nie brakuje unijnych pieniędzy. Serce rośnie, kiedy widać, że umiemy tę szansę wykorzystać - dodał.

Tak jak umiały ją wykorzystać również szkoły o profilu artystycznym. Sala koncertowa w Państwowej Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej w Bielsku-Białej to jeden z przykładów. Wartość wparcia UE przekroczyła w tym przypadku 14 mln zł. Budowa sali koncertowej przy Zespole Szkół Muzycznych w Sosnowcu jest dotowana z Funduszy Europejskich kwotą ponad 11 mln zł. Za 20 miesięcy, w nowoczesnej sali na 500 miejsc zabrzmią piosenki sosnowiczanina - Jana Kiepury. Częstochowski Zespół Szkół Plastycznych otrzymał unijne dofinansowanie na budowę nowej siedziby. To ponad 17,6 mln zł. W "plastyku" będzie wszystko co potrzebne młodym artystom m.in. pracownie ceramiczne, jubilerskie, graficzne oraz malarskie i rzeźby. A to, co potrzebne sportowcom, będzie w Zespole Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego w Raciborzu. Budowany jest tu nowoczesny kompleks lekkoatletyczny. Wartość wsparcia z Funduszy Europejskich przekracza 7,5 mln zł. Funkcjonalność i nowoczesność to dewiza także śląskich uczelni.

Modernizacja laboratoriów Uniwersytetu Śląskiego dofinansowana została z pieniędzy UE kwotą ponad 24 mln zł. Remontowany jest budynek Akademii Techniczno- Humanistycznej w Bielsku-Białej. Z Politechniką Śląską kojarzy się wszystko to co nowatorskie, a także europejskie. Naukowo-Dydaktyczne Centrum Nowych Technologii oraz Laboratorium Naukowo-Dydaktyczne Nanotechnologii i Technologii Materiałowych powstają w Gliwicach właśnie dzięki Funduszom Europejskim.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Kiedy w Polsce czterodniowy tydzień pracy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto