Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czekają nas duże opady śniegu. Nie daj się jednak zimie, bo wiosna tuż tuż!

Aldona Minorczyk-Cichy
arc.
Siarczyste mrozy, które tylko w Śląskiem tej zimy zabiły 17 osób, odpuszczają, ale w zamian synoptycy zapowiadają intensywne opady śniegu i śniegu z deszczem. Zasypie nas, a zaraz potem nadciągnie odwilż. Czeka nas błoto, sople, oblodzone chodniki, drogi i dachy, a w najgorszym wariancie złamania, stłuczenia, przeziębienia i grypy.

W zetknięciu z lodowym soplem nie mamy najmniejszych szans! Np. 4-kilogramowy sopel spadający z 15-metrowej wysokości uderza o chodnik z prędkością 60 kilometrów na godzinę. Kiedy uderza o ziemię jego energia wynosi 550 dżuli. Dla porównania wiatrówka ma energię wylotową pocisku nie większą niż 17 dżuli, a hełm budowlańca wytrzymuje uderzenie do 50 dżuli. W najbliższych dniach chodząc ulicami z uwagą spoglądajmy więc w górę!

Zrzucanie sopli, czy odśnieżanie dachów i chodników należących do posesji kosztuje i zabiera czas. Uniknąć tego nie można, bo taki obowiązek nakłada na właścicieli budynków ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.

- Nieodśnieżony chodnik może kosztować 100 złotych mandatu, sople na dachu 500 zł - podkreśla Krzysztof Król, zastępca komendanta Straży Miejskiej w Katowicach. I ostrzega, że do tego może dojść odszkodowanie za poważny uraz (np. złamanie) nawet kilkanaście tysięcy. A co z soplami? - Dwa lata temu prosiliśmy o pomoc straż pożarną. Usuwała ogromny, około półtonowy sopel z kamienicy przy ul. Wodnej. Z administratorem, ani właścicielką domu nie było żadnego kontaktu, zaś sopel stwarzał ogromne niebezpieczeństwo - dodaje Krzysztof Król.

W najbliższych dwóch tygodniach pogoda nie będzie nas rozpieszczać: duże opady śniegu, silny wiatr i bardzo niskie ciśnienie. Potem odwilż w ciągu dnia, ale nocą mróz. Efekt? Ślizgawica na drogach i chodnikach i zwisające z dachów wspomniane już sople. Co robić by było bezpiecznie? Na pewno warto pamiętać o kilku prostych sprawach - parkowaniu samochodów w bezpiecznej odległości od budynków oraz nie stawianiu ich pod drzewami.

A czym jeszcze należy pamiętać? Gdy posiadasz własny dom nie zapomnij i czyszczeniu rynien i rur spustowych. Chroń je też przed zalodzeniem - skutecznym, choć nietanim rozwiązaniem jest sieć przewodów grzejnych, które nie dopuszczają do tworzenia się lodowych zatorów i sopli. Odśnieżaj też dach, bo gdy zalega na nim śnieg, woda łatwiej przenika przez dach i może zalać mieszkanie.

Zlecając usługi remontowe czy odśnieżanie wybieraj firmy, które dają gwarancję i polisę OC, która zapewnia odszkodowanie w przypadku strat powstałych z winy wykonawcy.

Skąd te zmiany w pogodzie? Otóż wyraźnie słabnie rosyjski wyż, ten który było odpowiedzialny za ostatnie syberyjskie mrozy. Coraz więcej do powiedzenia mają atlantyckie niże, które w okresie zimowym kojarzą się nam z wilgocią i odwilżami. W przyszłym tygodniu temperatura w ciągu dnia przekroczy 7 st. C. Ale to i tak niewiele w porównaniu z południem Europy. W tym czasie w Paryżu będzie ponad 10 st., a w hiszpańskiej Andaluzji - nawet 20 st. C.!

Ostatnia dekada lutego będzie stała pod znakiem sporych wahań pogodowych. Raz będzie cieplej, raz chłodniej, ale ujemne temperatury w ciągu dnia nie powinny się zdarzać.

Słowem, jeśli przetrwamy najbliższe dwa tygodnie - będziemy mieli z górki.

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto