Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czernina. Uroczyste otwarcie wieży byłego kościoła ewangelickiego. Powstał tam nowy punkt widokowy [ZDJĘCIA]

Anna Machowska
Anna Machowska
28 stycznia, w ramach uroczystości związanych z 75 rocznicą powrotu ziemi górowskiej do macierzy, uroczyście otwarto wieżę byłego kościoła ewangelickiego. Obiekt został niedawno wyremontowany. Powstał tam punkt widokowy, z którego mogą korzystać nieodpłatnie mieszkańcy i goście. Kiedy i w jakich godzinach?

Zgodnie z regulaminem wieża czynna będzie w środy w godz. od 13.00 do 16.00 oraz w czwartki i piątki w godz. od 12.00 do 14.00. Istnieje także możliwość zwiedzania indywidualnego i w grupach zorganizowanych po wcześniejszym uzgodnieniu terminu zwiedzania. Zwiedzanie wieży w Czerninie podobnie jak w przypadku Wieży Głogowskiej w Górze jest bezpłatne.

Przy wieży znajduje się tablica informacyjna z tekstem opracowanym przez regionalistkę Elżbietę Maćkowską. Czytamy tam m.in.:

Wieża kościoła ewangelickiego

Wieża kościoła ewangelickiego (wpisana do wojewódzkiej ewidencji zabytków decyzją nr A/3484/508 z dn. 1.12.1958 r.), powstała w latach 1854-1857, chociaż część źródeł podaje datę zakończenia budowy na rok 1859. Wieża jest 7- kondygnacyjna, niepodpiwniczona, z kamienną posadzką. Fundamenty wykonane są z kamienia na zaprawie wapiennej, częściowo glinianej. Ściany wieży wzniesiono z cegły ceramicznej o grubości od 120 do 75 cm. Strona zewnętrzna to cegła licowa, strona wewnętrzna z cegły pełnej wykończonej tynkiem żwirowo-wapiennym. Stropy wieży składają się z jednego lub dwóch poziomów drewnianych belek o przekroju 20x23 cm, tylko strop na poziomie 6 (poziom dzwonów) złożony jest z trzech poziomów belek. Więźbę dachową stanowią krokwie tworzące układ zastrzałów, słupów i belek. Pokrycie dachu z blachy. Schody, stropy oraz konstrukcja dachu wykonane były z drewna. Do czasów obecnych zachowały się częściowo schody drewniane znajdujące się na 4 i 5 kondygnacji, drewniane belki stropów na wyższych kondygnacjach; w tym drewniany strop składający się z trzech poziomów belek drewnianych ułożonych do siebie prostopadle na którym umieszczona była konstrukcja dla zawieszenia dzwonów, która również zachowała się częściowo oraz konstrukcja dachu.
I taką też architekturę zachowano wykonując remont i adaptację wieży dawnego kościoła ewangelickiego w 2019 r. Na 2 kondygnacji znajdowało się (obecnie zamurowane) przejście na emporę kościelną. Z klatki schodowej wieży prowadziły też przejścia na kościelne poddasze, na poziom dzwonów i do kopuły dachu. W trakcie remontu, na poziomie 7 urządzono taras widokowy, na którym jednorazowo może przebywać 6 osób. Wysokość wieży do górnej krawędzi dachu wynosi 37,56 m, powierzchnia użytkowa – 60,33m², kubatura - 874,35m³.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gora.naszemiasto.pl Nasze Miasto