Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Częstochowa: Wszystko dla pielgrzyma, ale remont alei potrwa

Janusz Strzelczyk
Na Jasną Górę przybywa coraz więcej pielgrzymek. Sezon jest już w pełni
Na Jasną Górę przybywa coraz więcej pielgrzymek. Sezon jest już w pełni janusz strzelczyk
Na Jasną Górę już codziennie przybywają pielgrzymki. Częstochowa czeka na rzesze pątników i przygotowuje się na ich przyjęcie. Największy dylemat to przejście pielgrzymów przez aleję Najświętszej Maryi Panny. Konkretnie przez II al. NMP, która jest w przebudowie i jest rozkopana. Teraz nawet kilkudziesięcioosobowa pielgrzymka nie przejdzie w zwartej grupie odcinkiem II al. NMP od skrzyżowania z al. Wolności i ul. Kościuszki do placu Biegańskiego.

- Zrobimy wszystko, aby pielgrzymki w okresie, gdy jest ich najwięcej, czyli w sierpniu, mogły swobodnie przejść II al. NMP - zapewnia Mariusz Sikora, dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg i Transportu. - Prosimy też, aby wybierać również inne drogi dojścia na Jasną Górę.

Pielgrzymki pójdą także m.in. ulicami: Rędzińską, Warszawską, Hektarową, Mirowską, Korkową, Poselską, Żyzną, Sabinowską, Skrzetuskiego, Polną, Matejki, Piastowską.

Plany przyjęcia pątników omawiano podczas komisji porządku i bezpieczeństwa w mieście.

- Mamy program zabezpieczenia pielgrzymek od strony medycznej, tras dojścia do Jasnej Góry - mówi pułkownik Stanisław Słyż, naczelnik wydziału zarządzania kryzysowego w mieście.

Policzono dokładnie miejsca noclegowe - w kilkunastu hotelach, motelach, pensjonatach i domach noclegowych naliczono ich 4,5 tysiąca, z czego więcej niż połowa należy do Kościoła. Tylko w Domu Pielgrzyma na Jasnej Górze jest 800 miejsc. Ceny od 26 zł w pokoju 4-osobowym do 200 zł w jedynce za dobę. W pobliżu Jasnej Góry ustawione będą namioty medyczne. Nad zdrowiem turystów i pielgrzymów czuwać będzie pięć karetek medycznych, rozstawionych przy sanktuarium.

Potrzebujących pomocy przyjmą szpitale przy ul. Mirowskiej i przy ul. Bony oraz punkty dla osób zagubionych w liceum Sienkiewicza i pobliskich szkołach. W rejonie klasztoru ustawione będą również punkty z wodą. Także w III al. NMP są zdroje z wodą pitną. Nie będzie problemów z wyżywieniem. W Domu Pielgrzyma jest duża jadłodajnia. Przy ulicy Wieluńskiej, blisko Jasnej Góry, działa kilkanaście barów i restauracji. Także w III al. NMP, gdzie są kawiarnie i ogródki letnie.

Co pątnik zobaczy w sanktuarium
Pielgrzymi zobaczą odnowioną już w większości bazylikę jasnogórską, m.in. prezbiterium.

Na dziedzińcu przed wejściem do kaplicy Cudownego Obrazu jest odsłonięte w maju br. Epitafium Smoleńskie, poświęcone ofiarom katastrofy samolotowej pod Smoleńskiem. W Bastionie św. Rocha jest gablota z wotami, poświęcona ofiarom tej tragedii, m.in. czapka generała Błasika i pogięte monety, znalezione przez archeologów pod Smoleńskiem.

Tam też jest ekspozycja sztuki wotywnej, część stała wystawy "Skarbca Pamięci Narodu". Na wystawie zgromadzono blisko 500 eksponatów, wota przez wieki przynoszone przez pielgrzymów i składane przed Cudownym Obrazem Matki Bożej, w tym pamiątki historyczne i zabytki rzemiosła artystycznego. Wystawa obejmuje głównie zabytki XVIII-wieczne, zbiór broni, nawiązujący do funkcjonowania garnizonu wojskowego na Jasnej Górze. Znalazła się tam również grupa cennych wyrobów orientalnych, m.in. trofea króla Jana III Sobieskiego z bitwy pod Wiedniem w 1683 r.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto