Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Człowiek jest na Ziemi pielgrzymem pokoleń

Redakcja
PILGRIM to ruch społeczny, który został zapoczątkowany w Austrii. Słowo „pilgrim” pochodzi z języka staroniemieckiego i oznacza pielgrzyma, gościa na Ziemi. Hasło przewodnie ruchu brzmi: „Żyjąc świadomie - budujesz przyszłość”. PILGRIM to także idea i styl życia, sposób patrzenia na przyrodę jako dar Boży, ale -jak mówi dr Johann Hisch, założyciel ruchu - ,,Błędem jest myślenie, że Ziemia jest tylko dla nas, musimy traktować ją z należytym szacunkiem”. I musimy pamiętać, że ,,Przychodzimy na świat, idziemy przez niego i musimy go w końcu opuścić. (...) Żyjemy na Ziemi w określonym celu, powinniśmy więc tak postępować, aby ten cel rozpoznać, nazwać go i do niego dążyć”. Jednak sami tego nie zrobimy. ,,Musimy patrzeć na drugiego człowieka, na ludzi, których spotykamy w swoim życiu. Musimy pamiętać o tym, że po nas przyjdą inni ludzie, którzy też będą żyć na tej Ziemi, która została stworzona przez Boga”.

PILGRIM jest dla każdego!
To nie jest ruch religijny, a przynajmniej nie wyłącznie. Nie dzieli ludzi na wierzących ,,lepiej” lub ,,gorzej”, łączy religie i jest otwarty dla ateistów. Bo, jak podkreśla w jednym z wywiadów dr Johann Hisch, ważni są ,,wszyscy ludzie, także ateiści, nawet każdy, kto nie jest tego uczony i kto nie stara się nazwać ani wyrazić tego, co przeżywa”. I dodaje: ,,To zdumiewające, że pewnych rzeczy nie musimy się uczyć, a i tak nas to rozwija. Tak wpływa na nas świat, natura, że chcemy dociekać, dlaczego coś jest zielone, dlaczego i jak rośnie. Świat rozbudza w nas chęć wiedzy, chcemy go poznawać”.

Ale poznawać to także chronić. PILGRIM to ruch, któremu zależy na pielęgnowaniu wartości dobrych dla wszystkich ludzi.

Cztery wymiary rozwoju
Projekty PILGRIM opierają się na czterech wymiarach zrównoważonego rozwoju. Są to: ekologia rozumiana jako troska o środowisko i rozwijanie postaw proekologicznych, ekonomia, w której praca traktowana jest jako służba człowiekowi, a także społeczeństwo, w którym człowiek żyje z godnością i jest odpowiedzialny społecznie i wreszcie duchowość jako podstawa dla edukacji i zaangażowania proekologicznego. W tych właśnie wymiarach toczyła się dyskusja podczas międzynarodowej konferencji „W trosce o jakość powietrza na Śląsku”, która odbyła się na Wydziale Teologicznym UŚ w Katowicach. Konferencja przygotowana przez Kirchliche Pädagogische Hochschule Wien/Krems oraz PILGRIM w ramach Katolickiej Akademii Nauczycieli i Wychowawców została objęta patronatem metropolity górnośląskiego abp. Wiktora Skworca.

Śląski rachunek sumienia
W słowie do uczestników spotkania abp Wiktor Skworc przypomniał, że ,,wśród 50 europejskich miast z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem 33 to miasta polskie, z Żywcem, Rybnikiem, Wodzisławiem Śląskim i gminą Godów na czele. Trzeba nam czynić ekologiczny rachunek sumienia. Wzywa nas do tego nie tylko papież Franciszek w encyklice „Laudato sì”, ale i zdrowy rozsądek!” Ksiądz arcybiskup przywołał również odezwę biskupów diecezji województwa śląskiego w sprawie troski o jakość powietrza, w której zawarto jasne przesłanie: ,,Powietrze powinno być oczyszczone z efektów ludzkiej lekkomyślności”, bowiem ,,Nie wolno ogrzewając mieszkanie lub dom, przyczyniać się do „małych katastrof ekologicznych”.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto