Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czy Łabędy odłączą się od Gliwic? Sprawdzamy czy jest to prawdopodobne

Justyna Toros
Łabędy były już kiedyś samodzielną gminą
Łabędy były już kiedyś samodzielną gminą Mikołaj Suchan
Ogromną dyskusję wywołał na naszym portalu list Internauty, który przedstawia argumenty za odłączeniem dzielnicy Łabędy od Gliwic i stworzeniem miasta Łabędy.

- Gliwice nie dopełniają obowiązku, jakim jest działanie na rzecz potrzeb społeczności Łabęd w sferze kultury, sportu, dbałości o ludzi starszych czy budowy tanich mieszkań - pisał w mejlu do redakcji zbulwersowany internauta.

Odłączenie dzielnicy i stworzenie miasta miałoby poprawić tu rozwój. Władzom Gliwic internauci zarzucają, że nie dbają o Łabędy przez co się nie rozwijają, a pieniądze, które mogłyby być inwestowane w to miejsce, rozpływają się w obiektach położonych w centrum miasta.

Obecnie Łabędy mają 16 tys. mieszkańców i jeden duży zakład pracy, Bumar. Bliżej stąd do Pyskowic (6 km) niż do centrum Gliwic (8 km). Do 1954 roku istniała gmina Łabędy, do której należały Łabędy, Czechowice, Dzierżno, Stare Gliwice, Ligota Łabędzka i Rzeczyce. W 1954 roku Łabędy otrzymały prawa miejskie. Straciły je 10 lat później, gdy zostały przyłączone do Gliwic i stały się dzielnicą.

W 1954 roku gmina Łabędy została zniesiona i już nie przywrócona. - Łabędy same zginą i umrą - komentuje Marek Jarzębowski, rzecznik gliwickiego Urzędu Miejskiego. - Nie będą miały z czego ściągać podatków. Już teraz mocno wspieramy dzielnicę. W grudniu wsparliśmy Bumar Łabędy przejmując nieruchomości warte 45 mln zł, dzięki czemu mógł zapłacić podatek VAT.

Młodziutkim miastem, które odłączyło się od większego, jest 17-tysięczny Radzionków. W tym roku minie 12 lat, odkąd nie jest już dzielnicą Bytomia, ale samodzielnym miastem.

- Małym organizmem miejskim rządzi się sprawniej, jest zupełnie inny priorytet - wymienia zalety Jarosław Wroński, rzecznik Urzędu Miasta Radzionków. - Udaje nam się szybciej zrealizować sprawy ciągnące się wcześniej nieraz latami. Jeśli były wątpliwości, czy uda się utrzymać miasto, to już ich nie ma.

Radzionków nigdy nie miał obciążenia w postaci Bumaru. Miał też stabilniejszą sytuację finansową. Decyzja o odłączeniu Łabęd do Gliwic nie leży jednak po stronie władz miasta, ale Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji. Swego czasu do Gliwic chciały przyłączyć się Kleszczów (to wieś sołecka w powiecie gliwickim w gminie Rudziniec) i Szałsza (powiat tarnogórski), ale ministerstwo nie wyraziło na to zgody.


*NAJZABAWNIEJSZE ŚLĄSKIE SŁOWA - WYNIKI PLEBISCYTU
*WALCZYMY O USTAWĘ METROPOLITALNĄ - POZNAJ EFEKTY

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto