Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czy na hałdach mogą powstać elektrownie słoneczne?

Redakcja
Stanisław Tokarski, prezes Zarządu TAURON Wytwarzanie S.A., w rozmowie z minister Elżbietą Bieńkowską
Stanisław Tokarski, prezes Zarządu TAURON Wytwarzanie S.A., w rozmowie z minister Elżbietą Bieńkowską Lucyna Nenow
Stanisław Tokarski, prezes Zarządu TAURON Wytwarzanie S.A., na pytanie postawione w tytule odpowiada zdecydowanie - tak. Przedstawił m.in. właśnie takie rozwiązania w trakcie swej prelekcji pt. "20 lat restrukturyzacji energetyki i górnictwa w Grupie TAURON". - Nasza firma rozważa zaadaptowanie należących obecnie do samorządu hałd po byłej kopalni Jaworzno na budowę elektrowni słonecznej - powiedział.

Zwrócił też uwagę, że TAURON bardzo aktywnie zajmuje się nieruchomościami, które są już zbędne. - Szukamy dla nich nowego zastosowania - na przykład na miejscu elektrowni Jaworzno I stoi dziś centrum szkolenia kadr grupy TAURON - lub wystawiamy na sprzedaż - powiedział. - Uważamy, że należy wyprowadzać zakłady z centrów miast na obszary przemysłowe - co jest trendem ogólnoświatowym, widocznym szczególnie w Chinach - bo dzięki temu zyskuje nie tylko miasto, ale i firmy.

Obecnie firma TAURON chce sprzedać Elektrownię Halemba w Rudzie Śląskiej. To duży teren o powierzchni ok. 483 tys. mkw. i atrakcyjnie położony.

Spółka chce sprzedać również tereny składowisk, które znajdują się w Rudzie Śląskiej i Mikołowie. - Nie wykluczamy również złożenia takiej propozycji w kontekście innych naszych składowisk - powiedział Stanisław Tokarski.

Generalnie jednak filozofia spółki polega na tym, by zagospodarowywać wszystkie odpady poprodukcyjne oraz - co ważne - szybko rekultywować stare składowska. Nowoczesny system zastosowany np. w Elektrowni III w Jaworznie gwarantuje całkowite zagospodarowanie odpadów paleniskowych.

- Głównym celem takich technologii jest zabezpieczenie środowiska przed zanieczyszczeniem i jednocześnie racjonalne wykorzystanie zasobów naturalnych i energii - wyjaśnia prezes Tokarski. W tym też celu rekultywuje się hałdy odpadów. Oto przykład: pod koniec użytkowania składowisko Elektrowni II zajmowało powierzchnię 44 ha.

Tak duża powierzchnia nagromadzonego popiołu stwarzała nieustanne zagrożenie wtórnego pylenia. Próbowano temu przeciwdziałać, zabezpieczając corocznie kwatery składowiska środkami błonotwórczymi rozpylanymi z helikoptera. Obecnie problemy z uciążliwym składowiskiem należą już do historii. Zostało ono bowiem w całości zadrzewione w ramach prowadzonej tu rekultywacji. W ciągu dwóch lat posadzono tu ok. 200 tys. sztuk drzewek i krzewów. Patrząc teraz na powierzchnię składowiska, trudno jest uwierzyć, że kiedyś bardziej przypominało ono pustynię.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto