Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czym różni się rekultywacja od rewitalizacji?

Reklama
Reklama
Reklama
Tereny pogórnicze, powstające po zamknięciu, przykładowo, kopalni węgla, są bezużyteczne, o ile nie przeprowadzi się ich rewitalizacji i rekultywacji. Dzięki tego rodzaju działaniom można przywrócić im dawną funkcjonalność sprzed powstania w tym miejscu wyrobisk albo nadać zupełnie inne funkcje użytkowe dla lokalnej społeczności. Na czym polega rekultywacja i czym różni się ona od rewitalizacji?

nota PR:

Pojęcie rekultywacji i rewitalizacji


Rewitalizacja jest pojęciem obszernym, obejmującym swoim zasięgiem szereg działań, zmierzających ogólnie rzecz ujmując do odnowy i rozwoju terenów zdegradowanych. Niekoniecznie muszą to być tereny pokopalniane. Ważne jest, że przy podejmowaniu prac rewitalizacji dąży się do tego, aby w zrównoważony sposób zagospodarować zdegradowane dotychczas tereny i stworzyć dobre warunki do rozwoju innej działalności, w tym np. na terenach po zamkniętych kopalniach.

Z kolei rekultywacja ma na celu przywrócenie wartości użytkowych i przyrodniczych terenom zdewastowanym i zdegradowanym w wyniku różnorodnej działalności człowieka. Rekultywacja często podejmowana jest w odniesieniu do terenów pogórniczych, czego przykładem jest rekultywacja zwałowiska zewnętrznego Kopalni Bełchatów – Góra Kamieńsk, prowadzona przez firmę PGE. Cena prądu produkowanego dzięki energii wiatrowej czy słonecznej jest znacznie niższa, niż cena energii wytwarzanej ze źródeł nieodnawialnych. Dla przedsiębiorstw eksploatujących kopalnie węgla późniejsze ich przekształcenie m.in. na farmy wiatrowe mogłoby być bardzo opłacalne.


Jak zmienić tereny pogórnicze w tereny użytkowe i rekreacyjne?


Prowadząc zarówno działania rewitalizacji, jak i rekultywacji obszarów po dawnych kopalniach oraz wyrobiskach, można całkowicie zmienić krajobraz danego obszaru. Można między innymi doprowadzić do zrównywania poziomu kopalni z poziomem ziemi otaczającego terenu albo zasypać tereny kopalniane, zalesić je lub zalać, tworząc rekreacyjny zbiornik wodny. Sposobów na przekształcenie terenów pokopalnianych w tereny użytkowe i rekreacyjne jest wiele.

Dzięki rewitalizacji i rekultywacji można zniwelować zanieczyszczenia oraz ingerencję w środowisko naturalne przez firmy kopalniane. Działalność górnicza powoduje, że człowiek uzyskuje materiał do produkcji energii elektrycznej i cieplnej, ale jednocześnie przyczynia się ona do degradacji ekosystemów. W wyniku górniczej działalności, zmianom ulega krajobraz, system komunikacyjny i urbanistyczny oraz charakter użytkowania powierzchni. Po zakończeniu okresu funkcjonowania kopalni można ponownie ukształtować krajobraz w taki sposób, aby co najmniej uzyskać teren z walorami stanu wyjściowego. Jeśli właściciele kopalni i terenów pogórniczych planują już na etapie funkcjonowania wyrobisk, w jaki sposób będzie można przeprowadzić ich rekultywację i rewitalizację, po zakończeniu działań szybko można nadać byłym terenom górniczym krajobraz nierzadko bardziej wartościowy od pierwotnego.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto