Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czyste Powietrze 2.0 - nowości i usprawnienia w programie

Mateusz Borda
Mateusz Borda
Wojciech Wojtkielewicz / Polska Press
Program Czyste Powietrze działa w Polsce od dwóch lat. Przez ten czas przeszedł wiele usprawnień, a kolejne w drodze! Już niedługo pojawi się tzw. „zielona lista” urządzeń i materiałów grzewczych kwalifikowanych do programu.

Choć wzięcie udziału w programie Czyste Powietrze jest niezwykle proste, a sam wniosek można złożyć w całości przez Internet, największym wyzwaniem jest odpowiedni wybór nowego urządzenia grzewczego, jakie zamontujemy w naszym domu.

Czy będzie to fotowoltaika? Kolektory? Piec gazowy? Kocioł na eko-groszek? Jeśli tak, to jaki? Z jakiej firmy? Czy będzie się kwalifikować do Programu?

Zielona Lista pomoże wybrać właściwe źródło ogrzewania

Odpowiedzi na te, oraz inne pytania wszyscy zainteresowani znajdą już niedługo na „Liście zielonych urządzeń i materiałów (ZUM)”, która jest częścią nowej odsłony Czystego Powietrza, wprowadzanej od 15 maja tego roku. - Baza powstaje w oparciu o przepisy budowlane i normy obowiązujące w Polsce, więc zagwarantujemy naszym beneficjentom dostęp do sprawdzonych, ekologicznych rozwiązań. To narzędzie, które na pewno zaoszczędzi czas i przyspieszy weryfikację wniosków w programie, ale przede wszystkim przyczyni się, przez dobór wysokiej jakości urządzeń i materiałów, do redukcji emisji zanieczyszczeń ze spalania paliw w sektorze komunalno-bytowym i trwałej poprawy jakości powietrza” – mówi Dominik Bąk, p.o. Prezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Od 2021 dofinansowanie na piec tylko z listy

Już niedługo pod adresem internetowym www.lista-zum.ios.edu.pl znajdą się urządzenia grzewcze na paliwa stałe, ciekłe i gazowe a także urządzenia wykorzystujące odnawialne źródła energii (kolektory słoneczne, panele fotowoltaiczne, pompy ciepła). Nowością będą dodatkowe elementy: materiały izolacyjne, stolarka okienna, drzwi zewnętrzne i garażowe. Aktualizacje są przewidziane do końca trwania programu w 2029 r.
Według planów NFOŚiGW, od 2021 roku udział w kosztach kwalifikowanych będą mogły brać udział tylko urządzenia i materiały wpisane na zieloną listę. Ma to na celu ułatwienie wyboru beneficjentom oraz wyeliminowanie nieuczciwej konkurencji ze strony producentów oraz dystrybutorów urządzeń. Aby wpisać konkretne urządzenie na listę, producent lub dystrybutor będzie musiał przejść rejestrację oraz weryfikację przez Fundusz.

Ogólnopolska eko-infolinia

„Zielona lista” to nie jedyna nowość tego roku w programie Czyste Powietrze. Od 3 sierpnia działa także ogólnopolska infolinia programu pod numerem 22 340 40 80. Konsultanci od poniedziałku do piątku, w godzinach 8.00-16.00 odpowiedzą na wątpliwości i pytania związane z programem.
Oprócz infolinii oraz strony internetowej, w trasę po Śląsku i Małopolsce wyruszyło Mobilne Biuro Programu „Czyste Powietrze”, które odwiedza gminy dotknięte problemem smogu.
14 sierpnia pracownicy WFOŚiGW zawitali z biurem do Raciborza, gdzie udzielali informacji zainteresowanym mieszkańcom. 28 sierpnia urzędnicy zawitają do Rydułtów (rynek, godz. 09:00-11:00), Krzyżanowic (pl. przy GZOKSiT, ul. Zamkowa 48, godz. 12:00-14:00) i Godowa (parking przy Urzędzie Gminy, 15:00-17:00). Wszyscy mieszkańcy tych miejscowości oraz okolic, zainteresowani wzięciem udziału w programie będą mogli dowiedzieć się, jak do niego dołączyć a nawet (po zebraniu odpowiednich dokumentów) złożyć wniosek!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Czyste Powietrze 2.0 - nowości i usprawnienia w programie - śląskie Nasze Miasto

Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto