Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dąbrowa Górnicza, Gliwice: Już rozpoczęto czyszczenie sieci wodociągowej

Redakcja
Od kwietnia Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Dąbrowie Górniczej rozpoczęło hydropneumatyczne czyszczenie sieci wodociągowej mieszaniną wody i sprężonego powietrza na terenie Dąbrowy Górniczej. W ciągu ostatnich czterech lat wyczyszczono sieć o łącznej długości 218,5 km. Na ten rok zaplanowano około 50 km. Łączny koszt tego przedsięwzięcia wraz z wymianą zasuw i hydrantów to 230 tys. zł.

Osad - uporczywy wróg

- Dąbrowa Górnicza jest zasilana głównie z głębinowych ujęć wody, które charakteryzują się dużą zawartością związków mineralnych, takich jak: wapno, magnez, żelazo. Obecność minerałów w wodzie, oprócz walorów smakowych i zdrowotnych, przy niekorzystnych warunkach hydraulicznych wpływa na odkładanie się osadów w rurach - mówi Aleksandra Konderak, zastępca kierownika Działu Eksploatacji Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Dąbrowie Górniczej.

Na proces ten wpływ ma przede wszystkim spadek prędkości przepływu wody w rurociągach wynikający z ponadtrzykrotnego zmniejszenia zużycia wody przez mieszkańców w stosunku do stanu z początku lat 90. Dobowe zużycie wody wówczas wynosiło 290 litrów na osobę, a obecnie wynosi tylko 83 litry.
Jak z nim walczyć?

Proces polegający na intensywnym i gwałtownym przepływie wody przez wodociąg z równoczesnym zastosowaniem sprężonego powietrza wpływa na oczyszczenie rurociągu z zalegających w nim miękkich osadów. Rezultatem takiego czyszczenia jest dostawa wody o najwyższych parametrach.

- Czyszczenie sieci wodociągowej usuwa osady, przyczyniając się do uzyskania dużej stabilności jakości wody. Zachowuje w nienaruszonym stanie rury oraz ogranicza ilość płukań sieci po czyszczeniu, a tym samym zużycie wody na ten cel - wylicza Aleksandra Konderak.

Woda z ujęć głębinowych

Wartość kontraktu to 22,9 mln złotych. Modernizacja gospodarki ściekowej w Gliwicach prowadzona jest od 2001 roku. W pierwszym z Projektów wykonano 109 kilometrów kanalizacji sanitarnej, 52 kilometrów kanalizacji deszczowej i 7,4 kilometra kanalizacji ogólnospławnej. Wybudowano także siedem przepompowni ścieków w dziewięciu dzielnicach Gliwic.

W 2010 roku wykorzystano okazję do zdobycia kolejnych europejskich środków i rozpoczęto zadanie pn.: "Modernizacja gospodarki wodno-ściekowej w Gliwicach - II etap", które swym zakresem objęło rozbudowę Centralnej Oczyszczalni ścieków

(w realizacji), Stacji Uzdatniania Wody Łabędy oraz budowę nowej kanalizacji i wodociągu w rejonie ulicy Dolna Wieś (ukończono).

Celem gliwickiego Projektu nie jest jedynie zapewnienie dostępu do kanalizacji, ale także dostarczanie mieszkańcom czystej, źródlanej wody. Jak mówi Henryk Błażusiak, prezes PWiK: "W chwili powstania Spółka wyznaczyła sobie cel: ekologia. Rozpoczęliśmy od budowy oczyszczalni ścieków. To było duże wyzwanie na początek działalności firmy!

Gdyby jednak nie oczyszczalnia, Gliwice miałyby kłopoty z pozyskaniem partnerów biznesowych. Ponieważ dzisiaj bardzo szeroko się inwestuje w budownictwo mieszkaniowe, groziło nam skażenie naszego źródła wody. Tego się najbardziej obawiałem: aktualnie mamy własną wodę, która zabezpiecza potrzeby ponad 90% mieszkańców, szkoda byłoby zniszczyć to źródło. Smaku i zawartości życiodajnych minerałów w niej zawartych od lat zazdroszczą Gliwicom mieszkańcy innych miast regionu. Podajemy ją bezpośrednio z podziemnych ujęć głębinowych zgromadzonych w tworach węglanowych triasu. Stąd również wynika potrzeba modernizacji gospodarki kanalizacyjnej, likwidacji rowów przydomowych i rozsączania nieczystości. Inaczej, prędzej czy później, groziłoby nam skażenie wód triasowych."

Podczas kolejnego unijnego projektu przemianę przejdzie Stacja Uzdatniania Wody w Łabędach. Spółka zdecydowała się na nowoczesną technologię polegającą na dwustopniowym systemie filtracji z ozonowaniem pośrednim oraz inne rozwiązania techniczne.

Obok modernizacji Stacji Uzdatniania Wody, wykonano odwierty nowych studni do ujęć z bardziej "miękką" wodą niż ta, z której obecnie korzystają Gliwice. Generalnie skład chemiczny wody się nie zmieni, jednak powinna mieć ona mniejszą twardość. Podawana bezpośrednio z podziemnych ujęć głębinowych, średniozmineralizowana i niedezynfekowana, niczym nie ustępuje wodom sprzedawanym w butelkach. Jej jakość każdego dnia jest stale monitorowana przez nowoczesne, certyfikowane Laboratorium PWiK Sp. z o.o.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto