Debata: Innowacyjność. Czy najważniejszy jest pomysł?

BAW
Czym jest innowacyjność? Gdzie szukać partnerów biznesowych? Skąd wziąć pieniądze na realizację naszego pomysłu oraz z jakimi barierami spotkamy się w drodze do jego wdrożenia? M.in. na takie pytania odpowiedzieli eksperci podczas debaty, która odbyła się w poniedziałek 17 czerwca w Media Centrum, siedzibie „Dziennika Zachodniego”.

Od wielu lat wiele mówi się o innowacyjności oraz samych innowacjach, które możemy spotkać w każdej sferze naszego życia. Wiadomo, że firmy, które nie rozwijają się i odtwórczo naśladują światowe trendy, nie mają szans na konkurowanie z firmami inwestującymi w badania i rozwój oraz wykorzystują nowe i unikatowe rozwiązania.

W debacie pn. „Innowacyjność. Czy najważniejszy jest pomysł?” głos zabrali przedstawiciele sektora przedsiębiorstw, nauki, a także instytucji otoczenia biznesu. Podczas dyskusji zwrócono szczególną uwagę na potrzebę komunikacji świata nauki i biznesu oraz ich współprace. Omówiono również bariery, z jakimi mogą spotkać się przedsiębiorcy, chcący wdrożyć nowe rozwiązanie. To także rozmowy o wsparciu nauki we wprowadzaniu innowacji oraz jego ograniczeniach.

- Politechnika Śląska zajmuje dosyć wysokie miejsce w woj. śląskim, ale także w skali całego kraju w obszarze innowacyjności związaną m.in. z kształceniem doskonałych kadr, czy zaplecza menedżerskiego dla innowacyjnych przedsiębiorstw, chociażby w zakresie przemysłu 4.0. – mówi dr Martyna Dudzicz, specjalista ds. analiz rynkowych w Centrum Innowacji i Transferu Technologii Politechniki Śląskiej. – Centrum Innowacji i Transferu Technologii ma być swego rodzaju łącznikiem pomiędzy światem nauki, twórców, a z drugiej strony świata przemysłu i biznesu. To światy, którym trudno dzisiaj jest się komunikować. Ciągle mam wrażenie, że rozmawiamy w dwóch różnych językach, mamy dwa różne cele do osiągnięcia. Dlatego nasze centrum stara się kojarzyć partnerów biznesowych i naukowców. Staramy się zachęcać ich do współpracy, realizując różnego rodzaju projekty, których efektem są innowacyjne produkty, czy usługi. Myślę, że na innowacyjność w dużej mierze wpływają takie inicjatywy Politechniki Śląskiej, które wiążą się z kształceniem studentów w trybie studiów dualnych, czy doktoratów wdrożeniowych – podkreśla dr Martyna Dudzicz.

Podczas debaty mówiono także o kształceniu przyszłych liderów innowacyjnych przedsiębiorstw i autorskich projektach. - KSSE intensywnie, współpracując z biznesem, tworzy dobry klimat dla technologizacji i wszystkich innych procesów, które można określić mianem innowacyjnych – mówi prof. Akademii WSB, dr hab. Barbara Piontek, zastępca prezesa, członek zarządu Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. - Nasz Klub Innowatora, który został powołany 2 lata temu, liczy obecnie ponad 130 członków, także zagranicznych. Współpracujemy z Akademią WSB, Politechniką Śląską, Politechniką Częstochowską i jest to platforma, która ma na celu uczyć ludzi mieć oczy szeroko otwarte. Poprzez mentoring i platformę treningową, chcemy w młodych ludziach budzić pasję, tak ażeby w przyszłości stali się kreatorami procesów rozwoju i wzrostu. KSSE od wielu lat dostrzegała problem rynku pracy, zarówno pod względem ilościowym, jak i jakościowym. Staramy się naszym inwestorom wskazywać na to, że rynek Śląska jest fenomenalnie przygotowany do wdrażania najwyższej klasy rozwiązań technologicznych – podkreślała prof. Akademii WSB, dr hab. Barbara Piontek.

W trakcie dyskusji podjęto również temat samego województwa śląskiego. Czy możemy postrzegać nasz region jako innowacyjny? - Moim zdaniem Śląsk nie jest innowacyjnym regionem, chociaż mógłby nim być. Ma największy potencjał ze wszystkich regionów w Polsce. Mamy dobrą komunikację, potencjał ludzki i dobre umiejscowienie geograficzne. To wszystko sprawia, że moglibyśmy być najlepszym regionem w Polsce, który faktycznie mógłbym dostarczać rozwiązania na całym świecie – podkreślał Krzysztof Orlicz, członek zarządu EQ System.

W debacie wzięli udział: prof. Akademii WSB, dr hab. Barbara Piontek, zastępca prezesa, członek zarządu KSSE; dr Martyna Dudzicz, specjalista ds. analiz rynkowych w Centrum Innowacji i Transferu Technologii Politechniki Śląskiej; Agnieszka Plusczok, project manager w SoftServe; Jacek Leszczuk, inżynier ds. marketingu technicznego w Tekniska Polska; Krzysztof Orlicz, członek zarządu EQ System; Jarosław Kacprzak, PR manager w Future Processing oraz Bartłomiej Glac, współzałożyciel fundacji Gruba.IT.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie