Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Deszcz meteorytów 2016 już 12 sierpnia! Jak oglądać Perseidy?

red.
wikipedia.org
Deszcz meteorytów 2016 [Rój Perseidów]. Przed nami jedno z najpiękniejszych zjawisk, jakie możemy zaobserwować na niebie. W nocy z 12 na 13 sierpnia spadnie tak zwany deszcz meteorów. Nie możesz tego przegapić!

Deszcz meteorytów 2016 już 12 sierpnia. Jak oglądać Perseidy? Gdzie ich szukać? [Rój Perseidów]

Ludzie podziwiają Perseidy od ponad dwóch tysięcy lat. Czasem te jeden z najbardziej regularnych rojów meteorów nazywane są "łzami świętego Wawrzyńca", ponieważ 10 sierpnia jest dniem jego męczeńskiej śmierci.

W tym roku, maksimum roju zaobserwujemy pomiędzy 12 i 13 sierpnia. Rój związany jest z kometą Swift-Tuttle. Podczas okresu występowania roju radiant (miejsce, z którego rozbiegają się meteory) przemieszcza się przez gwiazdozbiory: Kasjopei, Perseusza i Żyrafy.

Perseidy są obserwowane od około 2000 lat. Pierwsze wzmianki o obserwacjach tego roju pochodzą z Dalekiego Wschodu. Perseidy są jednym z najbardziej regularnych rojów meteorów. Nad Ziemią ich aktywność rozpoczyna się w połowie lipca i trwa do około 14-25 sierpnia.

Rój widoczny jest od około połowy lipca każdego roku. Meteory widoczne są na całym niebie, ale z powodu parametrów orbity komety Swifta-Tuttle'a Perseidy są najlepiej widoczne na półkuli północnej. Ze względu na dużą wysokość radiantu nad horyzontem, zwykle najwięcej Perseidów obserwuje się w drugiej połowie nocy i nad ranem.

Deszcz meteorytów 2016 już 12 sierpnia. Jak oglądać Perseidy? Gdzie ich szukać? [Rój Perseidów]
Gdzie szukać Perseidów?

W tym roku mamy niezwykle sprzyjające warunki do obserwacji Perseidów. A to dlatego, że światło księżyca nie powinno przeszkadzać w obserwacji. Perseidy można zauważyć od 17 lipca do 24 sierpnia, ale najlepiej widoczne będą w nocy z 12 na 13 sierpnia. W tym roku nastąpi tak zwany poryw, co oznacza, że pojawią się z dwukrotnie większą niż dotychczas częstotliwością. – Będzie spadało około 150, a nawet 200 meteorów na godzinę, a nie jak zazwyczaj 80 – poinformował Bill Cooke, ekspert NASA w dziedzinie meteorów.

Meteory z tego roju będą widoczne na północno-wschodnim horyzoncie. Radiant znajduje się w gwiazdozbiorze Perseusza. W nocy z 12 na 13 sierpnia zapowiedziano maksimum związane z tym rojem.

Planetarium Śląskie zaprasza...

Na wspólne wypatrywanie "spadających gwiazd" zaprasza Planetarium Śląskie 12 sierpnia już od godz. 21.00. Najwytrwalsi mogą pozostać do świtu. Warto zabrać ze sobą leżak lub karimatę, kanapki i napoje. Aby zobaczyć sporo meteorów należy udać się w miejsce dosyć ciemne, takie jak okolice Planetarium, gdzie w większej grupie będzie można cieszyć się każdym zaobserwowanym zjawiskiem, a przy okazji dowiedzieć się czegoś więcej o letnim niebie.

Tak było rok temu...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto