Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dizajn ze sznurka, czyli studentki uczą miastowych haftować [Zdjęcia]

Piotr Kalsztyn
Piotr Kalsztyn
Magdalena Zawieja i Magdalena Kamińska
Dwie Magdy stworzyły ogromną instalację, która uczy najmłodszych haftu krzyżykowego.

Dwie Magdy - Zawieja i Kamińska - to studentki Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, które brały udział udział w międzynarodowym projekcie Dizajn na Pograniczu. Miał on na celu aktywizacje mieszkańców i kluczowych miejsc w przestrzeni publicznej miast partnerskich – Czechowic-Dziedzic i czeskiego miasta Orlova. W wyniku tych warsztatów  powstały panele w przestrzeni publicznej służące obecnie rodzinom do wspólnej zabawy z haftem krzyżykowym.

- Wspomniane miasta partnerskie posiadają niesamowity potencjał tkwiący w ludziach aktywnie zajmujących się rzemieślnictwem. Spotkałyśmy tam wielu twórców chętnych do dzielenia się swoim doświadczeniem, ludzi z prawdziwą pasją, którzy nas zainspirowali i to na ich działaniach skupiłyśmy się dając im możliwość do dzielenia się umiejętnościami. Spośród wielu dziedzin działalności twórczej skupiłyśmy się na hafcie krzyżykowym. Wielu twórców, od najmłodszych do najstarszych, zaangażowało się w naszą pracę czyniąc projekt również swoim dziełem - mówią autorki projektu. 

Powstało miejsce, w którym za pomocą działań w przestrzeni miejskiej rozwijana jest kreatywność i zdolności manualne. Powstały panel jest punktem styku pomiędzy wymierającym powoli rękodzielnictwem a najmłodszym pokoleniem, które dziewczyny haftem poprzez zabawę.

- To tu uczymy najmłodsze pokolenie jak haftować, wyszywać, rozwijamy wyobraźnię i rozwijamy umiejętności manualne. Jednocześnie jest to miejsce do wspólnej, rodzinnej aktywności (mieszkańcy mają darmowy, stały dostęp do sznurków, którymi mogą wyplatać wzory) - opowiadają Magda Zawieja i Magda Kamińska.

Zobacz więcej zdjęć projektu Dizajn ze sznurka:

Projekt Dizajn ze sznurka miał swój debiut podczas czechowickiego wydarzenia miejskiego "Zapaleńcy – Aktywny Dzień Dziecka".  Teraz miejsce to żyje „swoim życiem”, przy panelach spotykają się rodziny i wspólnie tworzą kolorowe wzory. R

Dziewczyny chcą nadal rozwijać projekt, instalacje w przestrzeni publicznej to dopiero początek. Kolejnym krokiem będzie wykonanie mobilnych paneli, które udostępniane będą szkołom, zarówno placówkom publicznym jak i prywatnym, czy po prostu rodzinom z dziećmi, ponieważ każdy będzie miał dostęp do niezbędnych materiałów za darmo. 

By projekt mógł funkcjonować i rozwijać się dalej dziewczyną jest potrzebna pomoc. Poza przede  dalszym rozwojem chcą zrobić w najbliższym czasie warsztaty – tym razem z nauki szycia i przyszywania guzików, które mogłyby odbyć się już w najbliższym czasie. 

- Aby to się udało musimy zakupić niezbędne materiały (guziki i sznurki), na które zbieramy fundusze. Materiały te, tak jak wcześniej zakupione sznurki zostaną po warsztatach udostępnione bez opłat dla szkół, rodzin i wszystkich chętnych do korzystania z paneli - mówi Magda Zawieja.

Dziewczyny i dizajn ze sznurka można wesprzeć za pośrednictwem portalu wspieram.to .

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto