Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dla kogo Zielone czeki?

Redakcja
fot. arc
Zielone Czeki przyznawane są co roku z okazji Dnia Ziemi. Jest to nagroda WFOŚiGW w Katowicach dla osób wyróżniających się w działalności proekologicznej, dla ludzi, którzy poza swoimi zawodowymi obowiązkami znajdują czas i ochotę na pracę na rzecz środowiska.

Czeki przyznawane są w sześciu kategoriach, a kandydatury do nagrody zgłaszają m.in. przedstawiciele samorządu, instytucje naukowe, wyższe uczelnie, izby gospodarcze oraz organizacje pozarządowe. W tym roku do Funduszu wpłynęło 50 wniosków. Kapituła przyznała 14 Zielonych Czeków 20011. Trzy z nich to nagrody indywidualne, czetery - zespołowe, jedna nagroda specjalna oraz dwa dyplomy uznania dla dwóch zespołów oraz jeden dyplom honorowy i także nagroda specjalna.

Uroczyste wręczenie Zielonych Czeków odbyło się w miniony piątek, 29 kwietnia w siedzibie Radia Katowice podczas gali z okazji Dnia Ziemi. Kto otrzymał Zielone Czeki? W kategorii "Innowacje i technologie" nagrodzono zespół w składzie - prof. dr hab. inż. Krzysztof Stańczyk, dr hab. inż. Krzysztof Cybulski oraz Jerzy Świądrowski za projekt, który ma służyć badaniom nad technologią podziemnego zgazowania węgla, aby pozyskać gaz o wysokiej zawartości wodoru jako niskoemisyjne paliwo oraz surowiec chemiczny. W kategorii "Programy i akcje proekologiczne" nagrodzony został zespół, w którego skład wchodzą - Katarzyna Walaszek, Maciej Krywult i Łukasz Woś za społeczną realizację prac badawczo-koncepcyjnych i edukacyjnych dotyczących m.in. zapobiegania powodziom.

Na Zielony Czek w kategorii "Prace naukowo-badawcze" zasłużył także zespół (dr inż. Jacek Smołka, dr hab. inż. Wojciech Skarka, prof. nadzw. Politechniki Śląskiej Krzysztof Ślósarczyk) za wykonanie bolidu elektrycznego. "Edukacja ekologiczna dzieci i młodzieży" to kolejna kategoria. Zielony Czek odebrała Maria Jasińska, wiceprezes Zarządu Okręgu LOP. Barbara Pająk, nauczycielka współpracująca od 19 lat z fundacją "Miasteczko Śląskie" została nagrodzona za działalność na rzecz dzieci z terenów narażonych na ołów. Za promocję postaw proekologicznych wyróżniono zespół w składzie Jarosław Bucki i Lucyna Siwek za programy filmowe i telewizyjne.

Nagrodę specjalną otrzymała dr Sabina Pierużek-Nowak m.in. za aktywny udział w programie ochrony wilka w Beskidach. Kapituła postanowiła również nagrodzić dyplomami uznania w kategorii "Programy i akcje proekologiczne" zespół w składzie - Gabriela Gibas, Anna Jafernik i Piotr Topiński za realizację kampanii społecznej "Dajmy czadu - Żywiec bez czadu". Dyplom uznania w kategorii "Prace naukowo-badawcze" otrzymał zespół, w którego skład wchodzą - Adam Wojewodzic, dr Tomasz Szul i dr Jarosław Knaga za badania naukowe oraz kreowanie rynku usług energetycznych.

Dyplom honorowy przypadł w udziale Grzegorzowi Pasiece m.in. za promowanie działalności proekologicznej wśród młodzieży.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto