Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Do kosza? Odpada!

Redakcja
W Polsce na wysypiska trafia aż 70 procent śmieci, natomiast w Szwecji, Holandii czy Niemczech - tylko 1 procent! Co robić? Edukować młodych.

"Nie bądź jednorazowy" to ogólnopolska kampania organizowana przez bielską fundację "Arka". Zaczęła się w województwie śląskim i teraz przejedzie przez kraj - nie tyle sama kampania, co organizowane w jej ramach wystawy, happeningi, eventy. Bo "Nie bądź jednorazowy" to hasło bardzo pojemne. Zawiera w sobie takie działania proekologiczne, jak "Rób Recykling Rytm", "365 reklamówek śmieci" czy "Ośmiokąt ekologiczny". Nawet tegoroczne, znane od paru lat, "Listy dla Ziemi" pisane będą na temat odpadów, a właściwie bezsensu ich marnowania. - Edukujemy dzieci, jak ograniczać ilość odpadów, jak je segregować, jak postępować z odpadami już na etapie zakupów w sklepie - wyjaśnia Wojciech Owczarz, prezes Fundacji Ekologicznej "Arka".

"Rób Recykling " na ulicach
Wszystkie organizowane w ramach kampanii eventy są po to, żeby zmienić myślenie o śmieciach. - One muszą przestać istnieć przede wszystkim w naszych głowach. Zastąpmy je pojęciem "odpady", z których niemal wszystkie nadają się do recyklingu - przekonują ekolodzy z "Arki". I wychodzą na ulice miast. Zaczęli w Bielsku-Białej, byli w Katowicach oraz w Częstochowie. W katowickiej akcji "Rób Recykling Rytm" wzięli udział uczniowie ze Społecznego Liceum Ogólnokształcącego SRiN im. W. Korfantego. Młodzi grali na instrumentach, które powstały z odpadów, by właśnie tak "nagłośnić" problem nadmiernej ilości śmieci i potrzebę ekokonsumpcji. Mniej więcej w tym samym czasie, częstochowscy uczniowie razem z "Arką" nawoływali przechodniów, by nie pakować towarów w jednorazowe opakowania.

Po co komu ten ośmiokąt?
Ośmiokąt edukacyjny to przestrzenna instalacja, na której znajduje się 8 posterów edukacyjnych. Wszystkie plansze dotyczą ograniczania ilości odpadów opakowaniowych i ekokonsumpcji. Podczas tej niestandardowej lekcji "Arka" przybliża uczniom także wpływ każdego z nas na ilość śmieci, a ekolodzy podpowiadają, co możemy zrobić, aby śmieci wokół było mniej. Kampania musi być barwna, aby zaangażować i zainteresować młodzież. Akcję w każdym z miast poprzedza więc widowiskowy happening "Wszystkie kolory recyklingu". Jest też mobilna wystawa na kółkach z dwunastoma planszami. Zaprojektowała je Małgorzata Rozenau, uznana artystka oraz wykładowczyni Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Wystawa swoim przekazem ma zachęcić do świadomych zakupów.

Chcesz pisać list? Zgłoś się!
O odpadach opakowaniowych, których może być w naszych domowych koszach o wiele mniej, jeśli zaczniemy robić bardziej przemyślane zakupy - będą też pisać dzieci w ramach corocznej akcji "Listy dla Ziemi". Do 13 marca "Arka" zapisuje szkoły i przedszkola chętne do udziału. Są już gotowe bezpłatne materiały edukacyjne. Ich rozsyłanie zaczyna się już pod koniec marca.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto