Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dodajmy więcej gazu do walki ze smogiem!

Wojciech
Skompresowany gaz ziemny (CNG) jest tańszy, a przede wszystkim bardziej ekologiczny niż benzyna czy olej napędowy.  To także paliwo alternatywne, które może być uzupełnieniem rozwoju elektromobilności
Skompresowany gaz ziemny (CNG) jest tańszy, a przede wszystkim bardziej ekologiczny niż benzyna czy olej napędowy. To także paliwo alternatywne, które może być uzupełnieniem rozwoju elektromobilności fot. mat.pras./polskie stowarzyszenie paliw alternatywnych

Mamy na Śląsku antysmogową uchwałę, mamy liczony w milionach euro program walki ze smogiem, dla którego instytucją wdrażającą jest WFOŚiGW w Katowicach. Mamy też obywatelskie ,,pospolite ruszenie” - lokalne alarmy smogowe, prowadzące akcje edukacyjne i uświadamiające mieszkańcom, jak groźna jest niska emisja. Mamy więc antysmogową koalicję ekologów, samorządowców oraz instytucji finansujących walkę ze smogiem. Czy to wystarczy? Niekoniecznie, bo jak mówi prezes Funduszu Andrzej Pilot: ,,Walka ze smogiem to jest proces długotrwały i trzeba na to bardzo dużo pieniędzy. I to nie jest tak, że sami jesteśmy w stanie udźwignąć to finansowo i zmienić stosunkowo szybko bez wsparcia rządowego. My daliśmy sygnał, wyznaczyliśmy kierunek, ale ustawowe wsparcie rządowe, pozwalające ograniczyć ilość emitowanych do atmosfery trucizn, jest niezwykle potrzebne. Bo przecież problem smogu jest wspólny”.

Nie tylko dymiące kominy, ale również trujące spaliny

No właśnie... Smog to nie tylko tzw. niska emisja, czyli czarny dym wydobywający się z kominów naszych domów w sezonie grzewczym. To także długa lista trucizn wydobywających się z rur wydechowych samochodów. Ministerialne rozporządzenie ustalające normy urządzeń grzewczych, które mają wyeliminować z rynku bardziej emisyjne piece, czy wprowadzenie rozporządzenia określającego normy jakości dla paliw, które będzie można spalać w domowych piecach, to rozwiązania bardzo ważne i potrzebne. Ale niewystarczające, abyśmy mogli oddychać czystm powietrzem, szczególnie w coraz bardziej zatłoczonych miastach. Stąd hasło: ,,paliwa alternatywne”.

Nie tylko elektromobilność

Rozwój rynku paliw alternatywnych jest koniecznością, z uwagi na to, że znaczna część pyłów emitowanych do atmosfery powstaje także na skutek transportu drogowego. To nawet 10 proc. wszystkich zanieczyszczeń, a w ścisłych centrach miast nawet 30 proc.

Jednym ze sposobów przeciwdziałania narastającemu zanieczyszczeniu powietrza jest popularyzacja paliw bardziej ekologicznych niż ropa naftowa. Ale nie chodzi tylko o auta elektryczne. Zdaniem ekspertów z Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych (PSPA), nie trzeba uciekać się do skomplikowanych rozwiązań technologicznych. Wystarczy skorzystać z gazu, który równolegle z elektryfikacją taboru publicznego jest najszybszą drogą do stworzenia niskoemisyjnego transportu. Skompresowany gaz ziemny (CNG) jest tańszy i bardziej ekologiczny niż benzyna czy olej napędowy, a napędzane nim pojazdy są cichsze niż konwencjonalne. Jednak skoro CNG ma tyle zalet, dlaczego nie jest popularny wśród polskich kierowców?

- Na razie brakuje nam rozwiniętej infrastruktury i systemowego wsparcia rynku. Liczymy, że zmieni to przyjęta przez rząd Ustawa o elektromobilności i paliwach alternatywnych, która dostrzega potencjał wykorzystania pojazdów napędzanych CNG w transporcie publicznym – mówi Maciej Mazur, dyrektor PSPA.

Jak to widzą mieszkańcy?
Jak wynika z badań przeprowadzonych przez PSPA, 77 proc. Polaków jest za wymianą taboru komunikacji miejskiej na niskoemisyjny, a 68 proc. za utworzeniem stref niskoemisyjnych w centrach miast. Zaakceptują ich zamknięcie dla aut z napędem tradycyjnym, pod warunkiem, że nie stanie się to z dnia na dzień. (ET)

Przesiądziemy się chętnie do miejskich niskoemisyjnych pojazdów. Byle ceny biletów nie wzrosły!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Drożeją motocykle sprowadzane z Niemiec

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto