Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Donnersmarck, Winckler, Renard, Ballestrem. Nazwiska zbudowały potęgę gospodarczą Śląska i Zagłębia

AGA
Schoenowie, niemieccy fabrykanci w Zagłębiu.

Najpierw w Sosnowicach ziemię obiecaną zobaczył Franz Schoen. Przyjechał do Sielca w 1879 roku i założył pierwszą fabrykę. "Dosłownie zaharowywał się na śmierć, żeby nadać przedsięwzięciu rozpęd i udało się mu ono znakomicie" - napisała we wspomnieniach Fanny Schoen-Lamprecht, jego siostra.
Rodzina wspierała Franza z Saksonii, wysyłając utalentowanych robotników, którzy uczyli miejscowych Polaków fachu. "Ci bowiem - jak twierdziła Fanny - nie mieli pojęcia o tego rodzaju produkcji".

W domu (a ściślej pałacu) nie było rozrzutności. Wieczorami ostatni przed wojną właściciel pałacu, senior rodu, stary Wilhelm Schoen (na zdjęciu) chodził i gasił światła oraz dokręcał w kranach wodę.
Schoenowie, niemieccy fabrykanci w Zagłębiu. Najpierw w Sosnowicach ziemię obiecaną zobaczył Franz Schoen. Przyjechał do Sielca w 1879 roku i założył pierwszą fabrykę. "Dosłownie zaharowywał się na śmierć, żeby nadać przedsięwzięciu rozpęd i udało się mu ono znakomicie" - napisała we wspomnieniach Fanny Schoen-Lamprecht, jego siostra. Rodzina wspierała Franza z Saksonii, wysyłając utalentowanych robotników, którzy uczyli miejscowych Polaków fachu. "Ci bowiem - jak twierdziła Fanny - nie mieli pojęcia o tego rodzaju produkcji". W domu (a ściślej pałacu) nie było rozrzutności. Wieczorami ostatni przed wojną właściciel pałacu, senior rodu, stary Wilhelm Schoen (na zdjęciu) chodził i gasił światła oraz dokręcał w kranach wodę.
Wielkie przemysłowe rody zasługują na naszą wdzięczną pamięć i podziw. Swoje gigantyczne fortuny zawdzięczały ciężkiej pracy wielu pokoleń i własnemu trudowi.

Bez nich nie byłoby Katowic, Chorzowa, a Sosnowiec nie mógłby się chwalić oryginalnymi pałacami. Śląskie i Zagłębiowskie rody, zwykle niemieckich arystokratów i biznesmenów budowały potęgę naszego regionu.

Ich majątek przewyższał z pewnością fortunę najbogatszego obecnie człowieka świata, czyli Billa Gatesa. Na Śląsku - Donnersmarckowie, Tiele-Wincklerowie, Renardowie, Ballestremowie. W Zagłębiu - Schoenowie i Dietlowie. Warto pamiętać te nazwiska, bo na lekcjach historii zwykle o nich się nie mówi.

Symbolem losów wielkich przemysłowców mogą być dzieje hrabiego Wilhelma von Redena. To dzięki niemu sprowadzono na Górny Śląsk nowe technologie w tym m.in. jedną z pierwszych w Europie maszyn parowych, którą uruchomiono w Tarnowskich Górach. Reden podpatrywał rozwiązania w zwiedzanych przez siebie krajach m.in. w Anglii i adaptował na Górnym Śląsku. To on sprowadził tu wybitnego metalurga Johna Baildona. Historia pomnika Redena świadczy o tym, jak trudno zaakceptować wielonarodowościową przeszłość naszego regionu.

Monument w Chorzowie postawiono mu już w 1852 roku. W roku 1939 został zburzony przez Polaków, a rok później ponownie wzniesiony, przez Niemców. Usunięto go po II wojnie światowej. Dopiero w 2002 roku Reden powrócił do Chorzowa, choć nie brakowało przeciwników tej inicjatywy.

Nie dbamy o spuściznę po przemysłowcach. Wstyd!

Z dr Henrykiem Mercikiem, Miejskim Konserwatorem Zabytków w Chorzowie

Jakie znaczenie dla rozwoju Śląska i Zagłębia miały wielkie rody przemysłowe?
Odpowiedź na to pytanie jest prosta - kluczowe! Zarówno na Śląsku i Zagłębiu, mimo różnej specyfiki mamy do czynienia z podobnymi mechanizmami. Właściciele hut, kopalń, przędzalni organizowali mieszkańcom całe życie, inwestując w budowę mieszkań, szkół, świątyń różnych wyzwań. W ich czasach powstały piękne neostylowe kościoły. Można mówić o pewnej specyfice Śląska , bo tu w przemysł inwestowała szlachta jak np. Ballestremowie w Rudzie Śląskiej, którzy szybko zrozumieli skąd wieje wiatr historii.

Czy dbamy o tę spuściznę?
Niestety nie. Tak naprawdę nawet nie wiemy, co mamy, bo poprzemysłowe perełki nie są do końca zinwentaryzowane.

Od redakcji: Przypomnijcie nam inne zasłużone dla rozwoju Śląska i Zagłębia rody i miejsca z nimi związane

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto