Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dostosowanie budynków do przepisów przeciwpożarowych kosztuje majątek

Jacek Drost
Strażacy często mają problem z dojazdem do pożaru
Strażacy często mają problem z dojazdem do pożaru KM PSP w Bielsku-Białej
Twardy orzech do zgryzienia mają zarządy bielskich spółdzielni mieszkaniowych. W najbliższych latach muszą znaleźć miliony złotych, by dostosować osiedla do obecnie obowiązujących przepisów przeciwpożarowych.

- Czeka nas mnóstwo roboty, bo przepisy weszły w życie, obowiązek jest, a dodatkowych pieniędzy na to nie ma - mówi Jerzy Skwark, prezes Karpackiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Wyjaśnia, że nowe przepisy nakładają na zarządców wysokich budynków zrobienie odpowiednich dróg dojazdowych dla wozów strażackich, wykonanie nawodnienia tzw. pionów suchych i zrobienia instalacji oddymiania klatek schodowych. - Jesteśmy dopiero na początku tej drogi - dodaje prezes Skwark, podkreślając, że będzie to kosztowało spółdzielnię około 2 mld zł.

Henryk Nalepa, prezes Beskidzkiej Spółdzielni Mieszkaniowej, nie ukrywa, że nie są w stanie zrobić wszystkiego za jednym zamachem, więc inwestycje zostały podzielone na kilka etapów. Co roku robią część ze strażackich zaleceń. Wszystkie inwestycje powinny się zakończyć w 2016 r.

- Czy są zasadne? - zastanawia się prezes Nalepa. - Należy zapytać, dlaczego w latach 90. ubiegłego wieku zostały wyłączone istniejące piony? Przez wiele lat nikomu to nie przeszkadzało, a teraz mamy robić instalacje przeciwpożarowe na nowo. Rozumiem, że powinny być w nowym budownictwie, ale nie w starych budynkach. Hydrant przed blokiem też spełniałby swoje zadanie - uważa prezes Nalepa, podkreślając, że problem pieniędzy to jedno, a kłopoty formalno-prawne związane choćby z wydzieleniem pomieszczeń na hydroforownie to drugie.

Wiesława Miler ze Spółdzielni Mieszkaniowej Złote Łany informuje, że już od dwóch lat sukcesywnie prowadzą prace. W przypadku dostosowania dróg przekroczyli półmetek, inne prace zbliżają się do połowy. Czas mają do 2016 roku.

W spółdzielniach podkreślają, że strażacy, na których został nałożony obowiązek wyegzekwowania przepisów, podchodzą do sprawy ze zdrowym rozsądkiem.

- Idą nam na rękę, że możemy robić to etapami. Nie zmienia to jednak faktu, że potrzebne są ogromne pieniądze. A te możemy pozyskiwać z wynajmu pomieszczeń lub od członków spółdzielni - mówi prezes Skwark.

Czy z powodu tych inwestycji znacznie wzrosną czynsze? W spółdzielniach zapewniają, że nie, bo pieniądze pochodzą z funduszy remontowych. Braknie tylko na inne inwestycje.

Okiem straży

Patrycja Pokrzywa, rzecznik bielskiej straży pożarnej:
Osiedla z wysokimi budynkami powstały w latach 60. i 70. ubiegłego wieku. Wtedy jeszcze nie były jasno sprecyzowane przepisy dotyczące dróg pożarowych wokół nich. W 1994 roku prawo budowlane wskazało, że Państwowa Straż Pożarna powinna wydawać opinie w sprawie bezpieczeństwa pożarowego budynków. Zmiany przepisów przeciwpożarowych w późniejszych latach umożliwiły komendantowi prowadzenie postępowania administracyjnego w sprawie zapewnienia dróg pożarowych do wysokich budynków. Spółdzielnie dokonały oceny technicznej, a później przystąpiły do realizacji zaleceń. Część z nich została już wykonana. Na przykład SM Złote Łany wykonała część dróg pożarowych, pozostałe są w trakcie realizacji. Realizacja dróg pożarowych w osiedlu Beskidzkim jest na ukończeniu. Spółdzielnia Strzecha i Karpacka prowadzą prace. Jednak nawet najlepiej wykonane drogi pożarowe nie będą spełniały swojej funkcji, jeżeli mieszkańcy będą traktować wykonaną drogę pożarową jako dodatkowy parking przed budynkiem.

*Dworzec w Katowicach zdemolowany przez pseudokibiców ZDJĘCIA i WIDEO
*Dyktando 2012. Poznaj pełny tekst [ZDJĘCIA ZWYCIĘZCÓW]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Droga księżycowa w Gdyni, czyli Marszewska Góra

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto