Drony mają służyć nie tylko miastom, ale też środowisku

Redakcja
Wojciech Mateusiak
Wojciech Mateusiak
W trakcie szczytu klimatycznego COP24 w Katowicach przedstawiciele samorządów Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, organizacji pozarządowych, branży bezzałogowych statków powietrznych (BSP) oraz eksperci obszaru ochrony środowiska rozmawiali 14 grudnia o możliwościach wykorzystania dronów na rzecz ochrony środowiska w mieście.

Jak wykorzystać drony na rzecz poprawy jakości środowiska w mieście? Czy technologia bezzałogowych statków powietrznych może korzystnie oddziaływać na poprawę jakości życia i bezpieczeństwa obywateli? Na takie i wiele innych pytań odpowiadali uczestnicy spotkania pn. „Wykorzystanie dronów na rzecz ochrony środowiska w mieście: ochrona powietrza, ochrona klimatu, rozwój gospodarki obiegu zamkniętego”.

W dyskusji wzięli udział m.in. koordynator programu CEDD w Ministerstwie Infrastruktury, przedstawiciele Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, Instytutu Innowacji i Odpowiedzialnego Rozwoju (INNOWO), Krakowskiego Alarmu Smogowego, Centrum Informacji Kryzysowej CBK PAN, Instytutu Chemicznej Przeróbki Węgla, Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska. Celem tego spotkania była analiza potencjału rozwiązań dostarczanych przez branżę BSP na rzecz ochrony środowiska oraz opracowanie kolejnych kroków umożliwiających wdrożenie rozwiązań w ramach programu CEDD, czyli Centralnoeuropejski Demonstrator Dronów. - Nowoczesne technologie dają miastom szansę na wykonywanie swoich zadań w sposób bardziej efektywny i ekologiczny - mówił podczas spotkania Jacek Woźnikowski, dyrektor Departamentu Rozwoju Społeczno- Gospodarczego i Współpracy w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. - Dlatego też dostrzegamy olbrzymi potencjał rozwoju technologii bezzałogowych statków powietrznych w przestrzeni miejskiej. Przyjęcie roli lidera oraz przecieranie nieznanych w tym zakresie szlaków to wielka odpowiedzialność, ale też szansa na rozwój branży dronowej w naszej Metropolii - mówił.

Obecnie już ponad 50 proc. ludzi na świecie mieszka w miastach, a do 2050 ta wartość sięgnie 70 proc. - podczas dyskusji zauważyła Joanna Wis-Bielewicz, reprezentująca fundację Instytut Innowacji Odpowiedzialnego Rozwoju (INNOWO).

- Niestety, jakość środowiska na terenach zabudowanych sprawia, że ich mieszkańcom żyje się coraz gorzej. Zanieczyszczenie powietrza, hałas, ekstremalne zjawiska pogodowe związane ze zmianą klimatu to obecnie kluczowe ryzyka, z którymi muszą mierzyć się władze samorządowe nie tylko w Polsce. W obliczu tych poważnych wyzwań potrzebne są nowatorskie rozwiązania, innowacyjne technologie i produkty, które umożliwią poprawę jakości środowiska w miastach. Liczymy, że takie rozwiązania i technologie zostaną przetestowane przez polską branżę BSP w wdrożone w ramach programu CEDD - dodała Joanna Wis-Bielewicz.

Centralnoeuropejski Demonstrator Dronów (CEDD) to program uruchomiony na mocy porozumienia zawartego 12 września 2018 r. przez Urząd Lotnictwa Cywilnego (ULC), Polską Agencję Żeglugi Powietrznej (PAŻP) i Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię GZM. Więcej o CEDD na:

www.cedd.pl

.
Autor: Bartłomiej Wortolec

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Strefa Biznesu - Kara dla Raiffeisen International

Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie