Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Drzewo Roku 2013. To już trzeci raz wybrane zostanie drzewo z duszą...

Redakcja
Do konkursu zgłoszono aż 191 drzew ze wszystkich regionów kraju. I ruszyło już wielkie internetowe głosowanie na Drzewo Roku 2013.

Ci, którzy zgłaszają do konkursu na Drzewo Roku rosnące w ich miejscowości dęby, lipy, sosny czy buki, czują się z nimi związani poprzez historię i tradycję. I to oni właśnie, nie same drzewa, są także bohaterami corocznego plebiscytu.

- Konkurs nie tylko zwraca uwagę na konieczność ochrony przyrody, ale integruje też społeczności lokalne, podkreślając ich związek z drzewami szczególnie przez nie docenianymi - podkreślają organizatorzy z Klubu Gaja.

Spośród zgłoszonych do konkursu drzew wybrana została finałowa jedenastka. O wygraną powalczą w internetowym głosowaniu drzewa prezentowane na zdjęciach obok. Wiele z nich ma pasjonującą historię. Dąb Wojsław rośnie przy głównej drodze do miejscowości Brwice. Jego imię związane jest z postacią, o której pisano w kronice. Młodzi mieszkańcy wsi postanowili uzupełnić historię, a drzewo rozsławić.

Dąb Wybickiego z gminy Nowa Karczma rośnie nieopodal dworu - miejsca narodzin Józefa Wybickiego, twórcy hymnu Polski. Legenda o lipie z Cielętnik głosi, że dawno temu wojewoda, po śmierci syna, posadził 18 lip, które zrosły się w jeden organizm. Lipa z gminy Irządze rośnie w parku wokół XVII-wiecznego dworu. "Nasza lipa" z Łazisk Górnych jest symbolem życia kulturalnego miasta toczącego się wokół Miejskiego Domu Kultury, przed którym stoi.

Zresztą, każde z drzew, które znalazły się w finale, godne jest odrębnej opowieści. Bo to drzewa, które pobudzają wyobraźnię i jednoczą ludzi.


Jak głosować?
Na stronie internetowej www.swietodrzewa.pl znajdują się nie tylko zdjęcia 11 drzew finalistów, lecz także opowieści o ich historii oraz roli, jaką pełnią w swoich lokalnych społecznościach. Wystarczy podjąć decyzję i oddać głos na wybrane drzewo. My trzymamy kciuki za te, które rosną na Śląsku. Warto dodać, że ambasadorami konkursu są podróżniczka i pisarka Elżbieta Dzikowska oraz reżyser i senator Kazimierz Kutz.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto